Vaření

Nudle s mákem - nejlepší jídlo pro sportovce

12. května 2015 v 16:43 | Čarodějka
Teď si asi mnozí z vás klepou na hlavu, že jsem se zbláznila a že nevím nic o výživě...
Možná máte pravdu, ale

Každou neděli hraji v pět odpoledne tenisový zápas. Když jsem si dala k obědu v půl jedné běřné jídlo obsahující jakoukoliv zeleninu, vejce nebo maso, tak jsem se stále odpoledne necítila na kurtě dobře. Cítila jsem. jak je mi těžko, hůře se mi běhalo a hodně mi trávení odvádělo pozornost od zápasu.
Jednu neděli jsem dostala velikou chuť na nudle s mákem. Dlouho jsem je neměla. a tak jsem si umlela mák a smíchala s těstovinami, lžící bíleho jogurtu a lžící medu. Nejed, že jsem uspokojila sváj mslný jazyk, ale na kurte jsem byla daleko rychlejší, zápas jsem vyhráli 6:0. V průběhu zápasu mě nic nikde netlačilo a cítila jsem se skvěle.
Zopakovala jsem to několik týdnů po sobě a výsledek byl stejný. Byla jsem rychlejší, cítila jsem se více soustředěná na hru a pokaždé jsme vyhráli i když jsem výměnila sparingpartnera za toho, který proti mě týden předtím prohrál.

Takže pro mě josu nudle s mákem nejlepším jídlem před zápasem. A můžu si je dát klidně i jen hodinu předem.
Navíc tělo dostane co potřebuje: energii, v máký je vápník a v jogurtu trochu proteinu.

Po zápase si klidně dopřeji kus masa se salátem:-)

Pár rad na pečení

29. listopadu 2011 v 15:34 | Čarodějka
Za celou tu dobu, co vařím a peui jsem přišla na řadu věcí, které mi zjednodušší pečení a tak jsem se rozhodla o ně podělit.
Kdy začít?
Říká se, že nikdy není pozdě:
Díky svým loňským předvánočním výletům a nedostatku času jsem začala s vánéčním pečením již začátkem listopadu. Toto se mi velice osvedčilo. Nebyla jsem ve stresu z toho, že dnes musím napíct, zítra koupit dárky, sehnat kapra a pak stromek. Navíc, existují druhy cukroví, jako josu perníky a yáyvorkz, které je třeba nechat zaležet. Takže příští rok začněte s pečením alespoň v polovině listopadu a pak si týden před vánocemi od vaření odpočněte.
Než začnete:
Recept si přečtěte den předpečením a podívejte se, co vám doma chybí. Stalo se i me, že jsem se zapomněla podívat, jestli mám cukr a pak jsem začala dělat těsto a zjistila, že nemám dostatek cukru. Musela jsem se obléci a jít pro cukr. Kdybych si recept pořádně přečetla den dopředu a podívla se, co mi doma chybí, tak jsem si mohla ušetřit spoustu času. Zkontroujte si i všec hny pomůcky a připravte si na stůl vše, co budete potřebovat.
Pomůcky:
Pokud jste neandrtálci jako já a nemáte žádné elektrické spotřebice, tak se nehruťte.
Letos jsem si při pečení vystačila s následujícími pomůckami:
Ruce - nejhladšího těsta dosáhnete, když ho propracujete rukama.
Vál a váleček nepotřebují komentář.
Dlouhá a krátká stěrka
Hmoždíř - ořechy jsem nejprve lehce pokrájela nožem a v hmoždíři je namlelaJ
Nůž, mísa na míchání těsta a ohnivzdorná mísa na míchání sněhu a čokolády, také nepotřebují žádný komentář.
Metlička an šlehání - malou metličkou našleháte jak sníh na kokosky či polevu na perníky tak i šlehačku. Nad šlehačkou, kterou šleháte ručně máte lepší kontrolu a nepřešleháte ji. Déle také drží. Mlýnek na kávu - tím melu koření, mák a cukr. Na ořechy nefunguje. Na ty je lepší mramorový či žulový hmoždíř.
Výroba těsta:
I přesto, že se v receptu uvádí, že těsto není třeba nechat zaležet, tak je dobré jej nechat alespoň hodinu v lednici odpočinou. Lépe se vám propojí chutě jednotlivých ingrediencí a výsledkem je chutnější cukroví. Těsta si připravuji den předem a udělám si jich obvykle několik. Výroba těsta netrvá tak dlouho, jako samotné výválení a vykrajování, takže těsto dělám v den, kdy nemám na pečení tolik času.
Suroviny:
Nepoužívejte margarin na pečení i když je levnější, ale pravé máslo. Zkoušela jsem obě varianty. Cukroví z máslového těsta je daleko chutnější a s těstem se lépe pracuje. Před výrobou těsta či kréml je nechte též zahřát na pokojovou teplotu. Nedávejte jej ale na topení.
Pokud vám dojde moučkový cukr, nevadí. Dejte do mlínku na kávu krystalový cukr a pomelte ho. Na výrobu těsta vám takto pomletý cukr stačí.
! Takto pomletý cukr však není jemný dost na vyšlehání sněhu.
Čokoláda se temperuje ve vodní lázni , nikdy přímo v kastrolu. Více o čokoládě napíši v jiném článku.
Sníh - vyšlehávejte též ve vodní lázni. Bílky musí mít, než je začnete šlehat pokojovou teplotu. Ze studených bílků nevyšleháte pevný sníh. Do těsta vmíchávejte sníh opatrně. Pokud vmícháváte do sněhu z bílků kokos či jiné ořechy, tak je vmíchejte opatrně. Již hmotu nešlehejte!
Válení a vykrajování:
Než začnete těsto válet, tak si porádně pomoučete vál hladkou moukou. Pokud pracujete s marcipánem nebo s mandlovou hmotou a snažíte se hmotu vyválet, použijte namísto mouky moučkový cukr.
Předtím, než začnu těsto válet, tak si jej promnu trochu v ruce a lehce je rozplesknu o vál a omoučím jej z obou stran. Těsto se pak nepřilepuje k válečku. Ten si také nezapomeňte pomoučit. Vyzkoušela jsem silikonový návlek naa váleček, diky kterému se nemusí váleček moučit. Těsto se mi k němu stejně lehce přichytávalo, takže i tento návlek jsem musela pomoučit.
Pokud se vám na váleček nalepá byť malý kousíček, tak jej z válečku počádně odstraňte. Pokaždé,když vyválím část těsta, tak stěrkou seškrábnu stěny válečku.
Vloni jsem tu psala o krátkých stěrkách, které používají profesionální cukráři. Tyto stěrky mi ušetčily hodně rozčilování nad přichyceným těstem pod válem.Článek i s fotografií stále naleznete v archivu. Tyto stěrky používám nejen k uhlazení těsta ve formě, ale i k odstranění přebytečné čokolády z pralinkové formy, na podebrání či krájení těsta.
Pečení:
Blahořečen buď ten kdos vymyslel pečící papír. Pečící papír ušetší nejen čas při vysypávání plechu moukou. Navíc jej můžete (pokud cukroví nepřipálíte) použít několikrát.
Dávejte na cukroví pozor, ať se vám nespálí. Po vytažení z trouby chvilku počkejte, než zašnete cukroví obalovat v cukru, jako napřílad vanilkové rohlíčky
Tak šťastné pečení!

Letošní pečení anebo jak se nezbláznit

22. listopadu 2011 v 13:44 | Čarodějka
Vánoce máme za dveřmi a to pro mnohé znamená, že je čas začít s pečením výnočního cukroví.
Přiznám se, že jsem s pečením začala již prvního listopadu. Proč?
Odpověď je jednoduchá, abzch se nezbláznila týden před vánoci. dřívější pečení se mi velmi osvědčilo vloni. 10 dní před vánocemi jsem měla vše napečeno a nazdobeno a takjsem si mohla v klidu a v pokoji užívat vánoc.

Druhým y důvodů dřívějšího pečení je i fakt, že některé cukroví potřebuje nekolik týdnů, aby se zaleželo a zmeklo. Mezi takové patří například medové perníky, domácí přítel či zázvorky.

Dřívější začátek mi taktéž umožňuje si práci lépe rozvrhnout. nemusím tak upěct vše najednou. Dříve mě bolívala záda.
Teď si jeden den připravím třeba 2 těsta, což netrvá dlouho. Dám si je do lednice a dalši den upeču cukroví třeba jen z jedné poloviny těsta. Takto jsem to letos praktikovala mj. se zázvorkami, ktere se musí nechat vykrájene přes noc na plechu.

A co přibyde za recepty letos?
Vloni jsem vyzkoušela několik nových receptů. Letos z nich zveřejním recept na citronové cukroví, které má díky čerstvé šťávě z citronu příjemně nakyslou chuť, stříkané čokoládové cukroví s anýzovým aroma a možná přibyde i něco dalšího.

Tak hurá do pečení.

Jak je to vlastne s ovocem?

18. března 2011 v 12:49 | Čarodějka
Ve svedsku se ted rozpoutala debata otom, jestli je konzumace ovoce zdrava ci nezdrava a jak pusobi na nas organismus.
Svedsky "Livsmedelverket"* spolu s experty na vyzivu nabada ke konzumaci ½ kg ovoce denne.
Jak jsme vsichni slyseli,je ovoce zdrave kvuli obsahu nejruznejsich mineral a vitamin a take diky vlaknine, ktera pomaha cistit nase tlusta streva.
Jenze...lekar Christer Enqvist dokazuje pravy opak. Dle sve studie,ktera je zamerena na konzumaci ovoce uvadi, ze konzumace ovoce je pro nase telo skodliva. Ovoce obsahuje tzv fruktozu (ovocny cukr), ktery pry napomaha ukladani tuku v brise a to zpusobuje nadvahu a spoustu onemocneni zpusobene nadvahou. Ovoce pry muze i zapricinit vznik diabetes.
Lide trpici nadvahou, kteri vyradili ovoce ze sveho jidelnicku pry vyrazne snizili svoji vahu. Ve sve debate v Dagens Nyheter odkazuje na jinou americkou studii v Journal of Clinical Investigation.
Svedsky Livsmedelverket se snazi tuto studii vyvratit. Konzumaci ovoce vsak doporucuje v kombinaci s ostatnimi jidly, abychom si neprekyselili zaludek.
A co na to ja? Pul kila ovoce se mi zda prehnane mnoho. Takovy konzument ovoce nejsem. Dam si ovoce kdyz mam na nej chut. V letnich mesicich ci na dovolene v zemich, kde je teplejsi klima jim ovoce casteji. A kolik jedly ovoce nase babicky - odhadem asi jedno jablko denne a obcas nejaky kompot.
*Livsmedelverket je organizace schvalujici prodej potravin ve Svedsku.

Moje nová láska na celý život

19. března 2010 v 20:25 | Čarodějka
Již před nějakou dobou jsem se strašně zamilovala. Vypadá strašně dobře. Příjemný na omak a velmi dobře vybaven. A taky dlouho vydrží. Z levného kraje sice není, ale za to zajímavý. Je to věrný sluha, přítel do nepohody na celý život.

Kdo to je?
Mojí novou láskou je kuchyňský robot od firmy Bosch. Již kolem něj chodím nějakou dobu a obdivuji ho v různých kuchařských pořadech.
A přemýšlím:
Dovolená v Thajsku nebo nová láska v kuchyni? No není božský?

kuchynsky robot Bosch 1
kuchynsky robot multifunkcnikuchynsky robot Bosch 2

Pánev z kolekce Ikea +365

20. února 2010 v 8:30 | Čarodějka
Již delší dobu jsem potřebovala novou pánev. Vybírala jsem , vybírala, až jsem si koupila pánev v Ikea z její kolekce +365. Měla jsem z této kolekce již jeden nerezový hrnec a jsem s ním velmi spokojená. A stejné je to s novou pánví, kterou jsem si přivezla z Ikei v Sundsvallu. Je to ta nejlepší, co jsem kdy měla. Má naprosto úžasný teflon a opravdu nepotřebuji ani gram tuku. Nic se mi na ještě na pánvi za dva měsíce nepřichytlo a stačí ji jen opláchnout a setřít lehce houbičkou zašpinění. N ic nemusíte drhnout.

Nejen, že to je malý zázrak, ale na hrnce a pánev z řady +365 je pětiletá záruka. K pánvi jsem si koupila ještě další dva hrnce. Jeden menší s teflonovým potahem a druhý je úplně stejný, co jsem již měla doma. Takže ty staré smaltované hrnce vyletěly oknem. Respektive jsem je odvezli do sběrny odpadu, kam se vyhazuje nepotřebné, které se dá ještě zrecyklovat. Ale nikdo vám, za to neplatí.

Dříve jsem měla pánev od Tescomy, která byla jako každá jiná. Sice ne nejlevnější, ale také ne nejlepší. Hrnce a pánev z Ikei též nepatží k úplně nejlevnějším, ale nejsou ani závratně drahé. Rozhodně se vyplatí za ně dát o pár korun víc.

Co to +365 znamená. Toto označení u hrnců znamená, že je můžete dát klidně i do trouby. Pokud tedy děláte nejaké maso na pánvi a pak jej chcete i zapéct, nemusíte jej překládat na plech, ale můžete dát do trouby celou pánev. Toto označení také znamená, že nádobí můžete dát do myčky na nádobí. U teflonového nádobí to však nedoporučuji. Označení +365 nesou i některé porcelánové výrobky. Tyto můžete použít i do mikrvlné trouby, myčky a já jsem v malých ikea mističkách pekla mufinky v troubě.

Pokud si chcete teflonovou pánev dlouho zachovat nepoškozenou, tak dodržujte tato pravidla:
a) Po dovaření či dosmažení pokrmu pánev ihned odstavte z horké plotýnky.
b) Nikdy neoplachujte rozpálenou pánev studenou vodou. Pánev nechte poyvolna vychladnout a poté ji omyjte.
c) Nepoužívejte kovové vidličky, obracečky a jiné předměty k vaření na pánvi. Používejte buď plastové či dřevěné výrobky, abyste teflon nepoškrábali.
d) Pánev nedrhněte žádnou drsnou houbičkou či kartáčem. Raději ji nechte chvíli namočenou a pak jen otřete houbičkou.

Tyto rady dodržujte u jakékoliv teflonové pánve.

Tak hurá do Ikei pro nádobí.


Co je ve Švédsku na stole na Štědrý den?

23. prosince 2009 v 14:46 | Čarodějka
Švédská vánoční tradice je úplně jiná tady ve Švédsku než v Čechách. Vánoční večeře není jako u nás polévka a hlavní jídlo, ale mají zde tzv. Vánoční stůl, na kterém je několik chodů a každý si nabere od každého trochu. Většinou jsou to jídla z vepřového masa jako například:
Masové kuličky s hnědou omáčkou
Vánoční šunka (kýta naložená v solném láku a poté vařená)
Vepřová žebírka
Různé druhy salámů
Naložené sledě s různými omáčkami
Pečený losos (servíruje se studený)
Janssonovo pokušení (zapečené brambory z ančovičkami)

Já jsem to vyzkoušela jednou a musím říct, že dávám přednost naší české tradici. Pořádná večeře je pořádná večeře.

U nás doma se vždy k obědu dělá bílá zelná polévka s uzeným masem.
K večeři pak vařím rybí polévku podle mamčina receptu a rybu s bramborovým salátem. Kapra tu nemáme, takže peču rybu Roding - lososovitá ryba.
Tím, že rybu nesmažím si ušetřím nejen spoustu času a práce, ale také žaludek. Ryba je lehčí a není nasáklá tukem. Navíc její upečení trvá pouhých dvacet minut.

Tak hezké Vánoce Vám všem a hodně štěstí v Novém Roce 2010.

Stěrky aneb, co vám v kuchyni nesmí chybět

12. prosince 2009 v 23:22 | Čarodějka
Tak tyto stěrky vám nesmí v kuchyni při pečení chybět. Vyzkoušela jsem již několik stěrek, ale od té doby, co jsem si koupila sadu těchto tří stěrek už jiné nepoužívám. Ta spodní je výborná pro uhlazení těsta či krému v hranatých formách. Tu prostřední si nemohu vynachválit při uhlazování těsta v dortové formě. A navíc ji používám teď při pečení cukroví. Když se mi přichytne těsto k válu a nemohu odlepit vykrojené cukroví, tak ho jen podeberu touto stěrkou. Cukroví se vám tak nerozlomí. Ta třetí není vlastně stěrka, ale spíše zdobítko, když chcete udělat vzorek v krému či čokoládě.
U těch bílých stěrek jsem objevila i jednu další funkci. Seškrabávám s nimi zbytky těsta z válu a čistím váleček v průběhu válení těsta od nečistot.
Tuto sadu můžete koupit v Čechách a je od výrobce Fackelman. Cenu už si nepamatuji, ale nebylo to nic drahého. Tak teď víte, co v kuchyni potřebujete.

Ekonomie domácnosti aneb jak ušetřit na jídle

23. listopadu 2009 v 1:45 | Čarodějka

Napadlo mě, že nemusím psát jen recepty, ale že bás třeba bude zajímat, jak být lepším kuchařem, urychlit so práci a ještě k tomu ušetřit korunky. Založila jsem proto rubriku o vaření, kde najdete všechny možné informace, které vám mohou pomoci. Jsou to moje praktické poznatky, které jsem nasbírala za celý svůj život. Ale Ameriku objevil už Kryštof Columbus v roce 1492, takže ji nehodlám objevovat já:-)

Rozhodla jsem se začít ekonomií , protože v dnešní době je hodně lidí, kteří mají problém vyjít s výplatou. Jednou s věcí, kde se dá ušetřit poměrně dost peněz je jídlo, zvláště u rodin se čtyřmi a více členy. V životě jsem prošla různými období a to mě naučilo plánovat a počítat. Může za to asi i fakt, že mám vydělání ekonomického směru a tudíž možná ač nechci i kalkulačku v hlavě.

1. Zjistěte si ceny potravin
Jako první si zkuste zjistit ceny potravin, které kupujete nejčastěji v různých obchodech. Chodit nakupovat podle informačních letáků, které obchodní domy posílají je fajn, ale to nevypovídá o tom, že zrovna vy ušetříte. Spotřebitelský koš, který posuzuje ceny v různých obchodech také nemusí souhlasit s vaším rozpočtem. Jsme lidé různí a s jinými zvyky a kupujeme různé věci. Já například kupuji mléko bez laktózy, které je dražší a určitě bude v obchodě s nejlevnějším mlékem stát více než jiném co prodává běž né mléko za více peněz.
Toto je jen příklad. Schovejte si lístky, kolik jste zaplatili v ochodě a doma si sedněte a podívejte se, co kolik přesně stojí. Nezapoměňte však, započítat i cenu benzínu, který projedete do levnějšího obchodu. To vám může výhodný nákup pěkně prodražit.

2. Naplánujte si jídelníček
Naplánovat si jídelníček na celý týden vám může pomoci ušetřit docela dost peněz. Než začnete však plánovat, podívejte se, co máte doma. Můžou to být mražené fazolové lusky, maso, brambory, mouka atd. Nejprve zapřemýšlejte, co jste schopni uvařit z toho, co máte již doma.
Pak teprve začněte plánovat další pokrmy a pište si, jaké suroviny a kolik budete potřebovat k vaření.

3. Napište si na papír, co musíte koupit
Možná i teď připadnete jako malé dítě, kterému máma napsala na lístek, že má koupit půlku chleba a osminku másla. Mě tento systém pomohl ušeřit zhruba třicet procent při nákupu jídla a někdz i více. Pokud se budete držet lístku, vyhnete se tak tomu, že naházíte do nákupního koše věci, které vůbec nepotřebujete a pak je máte ve spíži či lednici třeba několik měsíců a někdy i na ně zapomenete. Mě se povedlo místo tisíce korun zaplatit za jídlo pouze čtyřistapadesát korun. A to jen díky plánování nákupu a držení se toho, co si naplánuji. Osvědčil se mi systém bloku na ledničce. Když vidím během vaření, že mi dochází cukr nebo že mi právě došel olej, tak si to hned napíšu na bloček, který mám přidělaný na lednične.

4. Spočítejte si, kolik vás stojí jedna porce hotového pokrmu
Neřeknu vám, kolik vás bude stát porce nadívaného kuřete v Čechách, protože současné ceny v Čechách neznám, ale v matematika je stejná všude. Já jsem si spočítala, že jedna porce nadívaného kuřete s rýží mě stojí třináct švédských korun a to jsem započetla padesát ore za elektřinu na porci. Jedno kg kuřecích prs stojí u nás ca devadesát švédských korun a jedna porce masa mě vyjde na zhruba osmnáct korun. A to jsem nezapočítala rýži a ani koření. Takže dnes kupuji kuře jen celé a kuřecí prsa nechávám těm bohatým. Takto si můžete nakombinovat do jídelníčku jídlo i podle jeho ceny. Když potřebuji kousky kuřete na čínu, tak koupím kuřecí stehna a ty pak vykostím. Na kostech však ponechám kousíčky masa a uvařím z nich kuřecí vývar a mám i polévku.

5. Zbytky nevyhazujte
Pokud máte nějaké zbytky v kastrolu, tak je zamražte. Budou se Vám hodit, když nebudete mít moc peněz nebo se vám nebude chtít vařit. A staré rohlíky můžete třeba použít na výrobu strouhanky anebo z nich udělat žemlovku či je použít do nádivky.

6. Nekupujte polotovary
Polotovary vám mohou sice trochu urychlit vaření, ale jídlo vám to prodraží. Nehledě na to, že pokud si třeba jen koření namícháte sami a nebudete používat kořenící směsi, tak se vyhnete požívání chemických barviv, konzervantů, glutamanu a jiných pro zdraví nevhodných surovin.

7. Zvolte jednoduché recepty z domácích surovin

Ráda experimentuji s vařením, vynelézám nové recepty a vařím exotická jídla, ale toto stojí více peněz. Ve finančně slabším období však vařím jídla jednoduchá na přípravu a nejlépe z domácích surovin. Mezi ně patří třeba koprová omáčka a místo masa uvařím jen vajíčko. Miluji mrkev. Ta je levná, chutná a vydrží dlouho. Takže ji dělám na všechny způsoby: polévku, dušenou, salát atd. Můžete si zkusít upéct i rohlíky, či chleba. I na tom se dá hodně ušetřit, zvláště jste li početná rodina.

Pokud vás napadnou ještě další tipy, tak se o ně podělte a napište je do komentáře.
 
 

Reklama