KNIHY

Boletus Arcanus - nová kniha Miloše Urbana

3. ledna 2012 v 17:30 | Čarodějka
Ježíšek vyslyšel mé přání a nadělil mi mimo jiné i nejnovější knihu Miloše Urbana "Boletus Arcanus".Četla jsem o knize na Milošově starém blogu již v době, kdy o ní psal a tak me zajímalo, jestli do ní opravdu některé věci zakomponoval a samozřejmě jsem se těšila na knihu svého oblíbeného autora.
Stručně řečeno: Urban opět nezklamal
Hlavním hrdinou románu je Gregor Marty, který jen tak náhodou v lese objevil neznámý hřib. Svůj úlovek doma ochutnal a cítil se po něm velice zvláštně a tak se vydal do houbažské poradky k profesoru Smolkovi, který mu s houbou zmizel.
Ukáže se, že houba je drogou a že si její pomocí můžete vylepšit svůj vzhled. Zde nastává hon za krásou a dokonalostí . Krásní nechtejí být jen obyčejní lidé, ael i politici, kteří zatouží před volbami vypadat co nejlépe a úspěšného hledače houby Gregora unesou i prezidentovi muži. Od prezidenta jej unesou ministrovi muži...... všichni jsou posedlí houbou, všichni jsou posedlí touhou dobře vypadat a všichni jsou posedlí touhou po moci...
Kniha je velice napínavá a já ji přečetla takřka jedním dechem.
Miloši, děkuji za pěknou knížku. Již se těším na další.
Krátký úryvek z knihy:
Na okamžik mě napadlo, abych se otočil a nejkratší cestou utekl z lesa pryč a nikdy se sem nevrátil a pokusil se na Paquinův hřib zapomenout.
Potom jsem vykročil onomu kolosálnímu úlovku vstříc a svlékl si větrovku. Už dříve mi posloužila jako náhradní houbařská taška a častým praním byla poničená.
Tentokrát jsem byl připraven obětovat ji úplně.
Delší úryvek najdete zde:
Zde naleznete rozhovor s Milošem Urbanem:

Nové album zuřivého violinisty Alexandra Rybaka

31. července 2010 v 16:00 | Čarodějka
Alexander Rybak
Není to jen tento obrázek, který by mohl lecos napovědět něco o charakteru umělce.Alexandra Rybaka zná celá Evropa díky jeho vítězství v Eurovizi roku 2009, kdy dostal nejvíce hlasů v historii soutěže. Srdce hlavně mladých Evropanek si získal písní Fairytale. Po vítězství nísledovalo jeho debutové album Fairytales, za které v Norsku dostal 3 platinové desky. Na umělce byl během a po Eurovizi vyvinut velký tlak ze strany médií a tak se není čemu divit, že při generálce vystoupení ve Stockholmském Skansenu na kousky rozmlátil své housle o jejichž ceně se spekuluje. Cena se odhaduje na ca 240 tisíc českých korun. Své vystoupení poté zrušil.

Před nedávnem vydal Alexander své druhé album, které se jmenuje No Boundaries a pokud je ještě nemáte, tak si je kupte. Je to směs několika žánrů od folku po rock.
Pokud album v Čechách neseženete, tak si můžete jeho hudbu poslechnout na yutube.
Alexander má svůj oficiální yutube kanál.

Něco víc si můžete přečíst na jeho oficiálních stránkách.

No boundaries

Jedním slovem tě miluju modře

30. července 2010 v 2:04 | Čarodějka
andrea trondheim

Před několika lety jsem četla knihu "Jedním slovem tě miluji modře". Jedná se vlastně o scénář, který byl zaslán režiséru Papouškovi, který jej vydal jako knihu včetně vtipných poznámek autora na okraji.

A protože mě občas napadají verše či texty pro písničky, tak jsem se nechala unést názvem knihy. Miluji tě modře je věta na konci knihy, kterou řekne hlavní hrdina své ženě při pohledu na nebe.

A tady je má interpretace věty v angličtině:

I love you "blue"

Whatever you do
Wherever you are
Where ever you go
I am thinking of you
My loving blue

Blue is the sky
Blue is the sea
Blue are your eyes
Just let me see

Walking by the shore
Cant stop thinking of you
Watching the sky
Everything is blue

Whatever you do
Wherever you are
Where ever you go
I am thinking of you
My loving blue

Walking in the town
Am seeing some blue
The girl in blue dress
It´s for sure you

Running to you
Watching your eyes
Kissing your lips
I love you blue

Georg Orwel - Farářova dcera

26. února 2010 v 15:44 | Čarodějka

George Orwell (25.06.1903 - 21.01.1950)
je známý anglický spisovatel na celém světě. Proslavil se hlavně romány 1984 a Zvířecí farma. Orwellovy romány měly mnohdy politický podtext a sám spisovatel byl mnohdy označován jako politický věštec.

Jeho román Farářova dcera byl napsán v roce 1935 a děj románu se odehrává v jihovýchodní Anglii. Jeho hlavní hrdinkou je zde dcera staršího mrzutého faráře Dorothy, která se stará nejen o domácnost, ale i o celou faru. Dopoledne vaří, uklízí a objíždí celou farnost a přesvědčuje lidi, aby chodili do kostela a přispěly na farnost. Po večerech pak připravuje masky na dětské divadelní představení aj. Vlastní život nemá.

Najednou se ocitne v Londýně a neví, kdo je, jak se jmenuje a jak se tam dostala. V kapse má 5 pencí a kolemjdoucí tuláci, kteří se chystají na chmel ji zlákají s sebou. Celou sezónu češe chmel a šetří si peníze, které vidělala. Mezitím se o zmizelé farářově dceři píše v novinách. "Farářova dcera byla viděna v Paříži..." Časem jí došlo, že se zřejmě jedná o ni.

Po chmelařské sezóně se vrací s trohou peněz do Londýna a zaplatí si ubytování na pár dní a koupí si nové nejnutnější oblečení. To, co měla se na ní rozpadá. Zakusí i život bezdomovců, ale během krátké doby si najde práci učitelky v jedné soukromé škole, kde jí pronajmou vymrzlý pokoj. Majitelka školy, která ji i ubytovává jidoslova tyranizuje.

V závěru knihy se však vrací hlavní hrdinka Dorothy domů.

Magda Váňová - Past

17. února 2010 v 8:30 | Čarodějka

Rubrika o knihách mi začala nadávat, že na ni kašlu. Proto se s vámi podělím o dojem z knihy současné české spisovatelky Magdy Váňové - PAST, kterou jsem před čtrnácti dny dočetla. Jako všechny autorčiny knihy je děj velmi napínavý a opět se jedná o zpletité vztahy mezi mužem a ženou. Z knih Magdy Váňové nabyde žena dojmu, že všichni chlapi vedou dvojí život a, že každých chlap má minimálně jednu milenku a někdy i více. Muži v jejích knihách mohou naopak hledat inspiraci, jak si zpestřit nudný život v manželství po dvaceti letech:-)

Hlavní hrdinkou tohoto románu je Milana - praktická lékařka s vlastní praxí v Rudné u Prahy. Nezvykle hlavním hrdinou románu je i její zemřelý manžel Vít o jehož životě vlastně kniha je. Na manželově pohřbu se objeví Vítova tajná milenka Galla se svým synem Brunem, kterou již Milana jednou náhodou potkala ve Vítově kanceláři. Galla se živí jako ilustrátorka dětských knih. Po Vítově smrti má Galla velké finanční problémy, protože všechny náklady na život platil zemřelý Vít a ona se svými ilustracemi nedokázala uživit. Její rodiče bydleli daleko a neměla s nimi dobré vztahy. Bruno byl Vítův syn, o kterém neměla Milana ani tušení. Strašně sama toužila po dítěti a Vít s ní mít děti nechtěl. Jméno Bruno bylo vlastně jméno, které chtěla dát svému synovi. Milana vymyslela plán, jak se milenky zbavit a odsunout dědické vyrovnání. Dovolila Galle a Brunovi se nastěhovat k ní do vily a sehnala jí i nějaké zakázky, aby ji u sebe udržela. Dohoda zněla na rok. Galla byla v zoufalé situaci a tak nabídku přijala. Milana si Bruna zamilovala jako vlastního synova a systematicky pracovala na tom, aby ji Bruno měl radši než svoji mámu, kterou plánovala nechat připravit o péči o syna.

V románu se také vyskytne postava tajného Vítova bratra, kterého měl jeho otec s jinou ženou. Vítův otec žil úplně stejný dvojitý život jako syn. Vít však svého tajného bratra nikdy nepotkal. Galla se stala jeho milenkou a zamilovala se do něj stejně jako do Víta. Jednou odvezl Gallu domů a potkal se s Milanou. Když zjistil, že má stejné neobvyklé příjmení jako jeho otec, tak se zmínil, že je Vítův bratr. S Gallou pak rychle ukončil vztah, protože se chtěla na něj uvázat. Druhý život však začal vést s Milanou. Když ta pochopila, že se rozvádět nebude, byl po známosti konec.

Když Milana zjistila před deseti lety, že má Vít milenku, plánovala jeho pomalou vraždu. Sehnala si muchomůrku zelenou, usušila ji a rozemlela. Muchomůrku měla schovanou celou dobu ve staré dóze od kakaa. Chtěla ji postupně Vítovi přidávat do jídla, aby tím pozvolna otrávila a zničila jeho orgány. Nakonec jí však osud pomohl od Víta sám. Zemřel na infarkt. Osud bohužel také zapříčinil, že schovanou muchomůrku objevil malý Bruno, který měl chuť na kakao a sám se otrávil. Kniha má tragický konec. V jejím závěru podpálí tajný Milanin dementní bratr Oliver její vilu a její matka se pokouší zachránit jeho plyšové prasátko a sama tak uhoří.

Milana se pak stěhuje za svým otcem do Německa, kde se spolu s ním stará o svého dementního bratra Olivera, kterého poprvé viděla až když jí bylo 40.

Děj této knihy je velice napínavý a spletitý. Není však náročné se do něj vžít a pochopit složité vztahové spletence. Naopak. Člověk se stane velmi blízkým pozorovatelem děje třech rodin, které mají každá nějakého kostlivce ve skříni. Kniha je tak napínavá, že jsem nebyla schopná jít spát. Jen jsem seděla a četla, až jsem nakonec za dva dny celý román přečetla.
A tak to bylo se všemi romány autorky Magdy Váňové. Takže pokud jste ještě nic od této autorky nečetli, tak si určitě jednu z jejích knih opatřete. Nebudete litovat.

Z dalších knih mohu jmenovat:
Když ptáčka lapají
Štěstí Aloise Peina etc.

Pohorská vesnice - Božena Němcová

4. února 2010 v 9:00 | Čarodějka

Knihu "Pohorská vesnice" napsala známá česká spisovatelka Božena Němcová, která se narodila v roce 1820 ve Vídni. Její nejznámější knihou je bezesporu Babička, která byla i filmově zpracována. Kniha Pohorská vesnice vydaná roku 1856 byla ne příliš úspěšne zfilmována roku 1928.

Děj se odehrává v malé podhorské vesnici blízko německých hranic. Němcová zde líčí život prostých obyvatel vesnice, kde panuje hrabě Břenský. Němcová zde krásně vykresluje jednotlivé charaktery postav. Nejdůležitější postavou ve vesnici je bezesporu Bába, která ví vše, pomáhá lidem léčit její nemoci, rodit děti a jiné. Bába má dvě dcery z čehož jedna je již vdaná a má děti. S ní v chalupě žije stále svobodná Dorla a její slepý bratr Józa, který umí nádherně hrát na housle a překrásně zpívat. Hanuš s jeho matkou. Hraběnka se ujala dívky jménem Jelenka, která je jejímu synovi Hanušovi sestrou. Hraběnka i hrabě jsou mírumilovní lidé a na srdci jim leží pouze prospěch vesnice.
Dalšími důležitými postavami jsou dva nerozluční kamarádi Petr a Pavel. Pavel je tvrdohlavý, vzpurný a tvrdý chlap, kterého se všichni bojí, ale děvčata se za ním otáčejí více než za příjemným rychtářovic synem Petrem. I Dorle se Pavel líbí, ale protože by jí ho Bába neschválila, tak o svém citu k Pavlovi mlčí.

Hanuš se vrací zpět do vesnice a s ním přijíždí slovenský drotar Jano. Hanuš by ho rád dal vyučit řemeslu a dal mu práci v panství. Jan se tajně zamiluje do Jelenky, ale protože je Jelenka "dcerou" hraběnčinou, tak mlčí. Jen posledního dubna, den před svojí smrtí jí postaví před zámkem máju.

Pavel je nešťastně zamilovaný do Dorly, ale ta jeho city ze strachu neopětuje. Jeho strýc vykládá, že Dorla si má vzít dortára Jana, který o ni však zájem nemá. Hanuš a Jelenka se po sobě začínájí dívat nejen jako sourozenci, ale jako muž a žena.

Jano je první májovou noc nešťastně zastřelen a teprve tehdy vypluje napovrch, že byl zamilován do Jelenky, která však miluje Hanuše.

V příběhu se prolíná několik lásek a dvě z nich končí svatbou.

Mě se do rukou dostalo druhé vydání knihy z roku 1921, které je nádkerně ilustrováno. Knihu jsem zdědila po mé kamarádce, která mi ji nechala, když se stěhovala do zahraničí. Ze začátku bylo docela obtížné číst knihu ve staročeštině kombinované tamním dialektem a slovenštinou. V podstatě bylo pro mě snažší rozumnět slovenštině, která se příliš nelišila od té, co známe dnes. V porovnání z dnešními romány je tato kniha nejen příjemně napsaná, ale čtenáře ničím nestresuje.

Rozkóduj svůj osud - Carmen Harra

16. října 2009 v 18:08 | Čarodějka
Slíbila jsem, že budu psát i o knihách a zatím jsem napsala jen o Miloši Urbanovi. Tak ted to hodlám napravit a napsat o knížce, kterou momentálně čtu a kterou se zabývám.

Kniha se jmenuje Rozkóduj svůj osud (anglicky Decoding your Destiny) a napsala ji americká spisovatelka Carmen Harra, která původem pochází z Rumunska. Odtam po převratu emigrovala do USA (New York), kde vystudovala klinickou psychologii, klinickou hypnosterapii a alternativní léčbu. Je také známa jako numerolog, astrolog a medium známých ososbností.
Více o spisovatelce najdete zde:

Carmen Harra v knize popisuje její zkušenost s plánováním aktivit a jak říká i svého osudu. Je zde návod, jak si zpočítat ve kterém roce se nacházíme, co nás čeká a který den v týdnu je nejlepší pro určité aktivity. Všechny výpočty jsou založeny na numerologii. Autorka v knize také uvádí na svém příkladu, jak si plánovala svoji kariéru a důležité kroky ve svém životě a proto byla vždy úspešná. Změnila tak i svoji kariéru. Počkala na rok vhodný pro změny a ze zpěvačky se stalo jedno z nejžádanějších médií v USA.

Jak se počítá osobní číslo najdete ve všech knihách o numerologii, které jsou dostupny na českém trhu, ale nikde jinde jsem však nenašla tak podrobný návod jako u Carmen Harra.

Uvedu zde příklad, jak se počítá osobní rok, ale nebudu celou knihu překládat.
Osobní rok se počítá takto:

den narození + měsíc narození + datum roku, který vás zajímá.
Například jám mám narozeniny 14. května

1+4+5+2+0+0+9= 21= 2+1=3

Takže letos se nacházím v roce 3 z devítiročního cyklu.

Tady jsou v krátkosti vysvětleny všechny roky:

Rok 1
Tento rok má velký význam, protože v průhu roku jedna může člověk kontrolovat svůj osud co nejvíce. V roce jedna nastartuješ kurs, který je důležitý pro to, jestli budeš šťastný nebo nešťastný, ůspěšný nebo núspěšný po celých zbývajících devět let. V tomto roce nabydeš větší vnitřní síly. A pokud chcete změnit kariéru, nastartovat něco nového měli byste to učinit v roce jedna. Je to také nejlepší rok pro uzavření manželství.

Rok 2
Tento rok je plný zpoždění a zklamání. Během tohot roku zablokují síly universa tvoji energii a pracují proti i těm nejlépe propracovaným plánům. Během tohoto roku budeš potřebovat hodně trpělivosti a tolerance. V tomto roce možná přijdeš i o něco důležitého. Může se jednat třeba o nějaký vztah. Je to rok s pomalým tempem, který je však dobrý pro zasetí zrnka lásky a nového vztahu. Je to také dobrý rok pro uzavření sňatku.

Rok3
Tento rok otvírá nové možnosti a přináší radost. Důraz v tomto roce je na kráse, harmonii a odpuštění. Je to dobrý rok, abychom si našetřili nějaké peníze, ale není dobrý pro investice. Takže bychom neměli kupovat žádné akcie. ROk nasvědčuje i dobrým vztahům, ale neměli bychom se vázat na žádné intenzivní kamarádství.

Rok 4
V tento rok by jsi se měl starat a opatrovat záměry, které jsi nastartoval v roce jedna, aby tvoje projekty mohly růst a být úspěšné. Je to dobrý rok pro upevnění vztahu a řešení rodinného problému. Přítelství uzavřená během roku čtyři tě obohatí a bývají pevná a dlouhodobá. Může to být velmi ožehavé, pokud se budeš rozvádět nebo opuštět svoji drahou polovičku. Universum nepodporuje spekulace. Číslice 4 a 8 josu karmickými čísly a proto poneseš důsledky za své činy v průběhu tohoto roku. To zanmená, že pokud někomu vědomě ublížíš, tak za to budeš v dlším období pykat.

Rok 5
Rok pět je rokem změn. Je to čas volnosti a žádných problémů. Rok pět je takovým dovolenkovým obdobím. Je to bezvadný čas pro cesty a soustředění se na otázky vyššího bytí. Není to však dobrý rok pro začínání podnikání. Rok pět má vibrace lásky a otěhotnění. Ekonomie se bude střídat. Jednou budeme nahoře a jednou dole. Tento rok je také dobrý pro povýšení.

Rok 6
V tomto roce se cítíme nelépe ze všech. Je to rok úspěchu, nebudeš mít žádné ekonomické potíže a budeš mít čas na provedení zlepšení ve tvé práci a přijít s novými nápady. Rok šest má božskou ochranu a positivní vibraci. Je to dobrý rok pro posílení vztahů s tvým partnerem a dětmi. Je ot také dobrý rok pro uzavření míru s nepřítelem.

Rok 7
Bůh vytvořil svět za šest dní a sedmý odpočíval. Během tohot roku by jsi měl odpočívat a plánovat na příští rok osm. Je to rok velké trpělivosti a čekání. Nestěhuj se, ale bydli stále ve svém domě či bytě. Neinvestuj do budoucna. Místo toho medituj, cestuj a přemýšlej o tom, co jsi v minulosti udělal šoatně.

Rok 8
Rok osm je karmickým rokem a jeho účinek je dvakrát silnější než v roce čtyři. Člověk nese větší konsekvence za své činy během tohoto roku. Je to rok výsledku a získání materiálních statků. Peníze přijdou z nečekaných míst a ty získáš mnoho možností, uznání. Je to výborný rok pro hledání práce a změny kariéry.

Rok 9
Během roku devět by jsi měl dokončit projekty, které si začal v roce jedna a záskat tak karmický výsledek, pokud jsi to už neudělal v roce osm. Je to rok, kdy by jsi se měl věci ukončit, přestat se o ně starat a ne začánat nové. Není to dobrý rok pro uzavírání manželství. Pokud se budeš tento rok rozvádět, tak bude velmi těžké se dát znovu dohromady. Je to rok dobrž pro ukončení vztahů a projektů. Je to dobrý rok pro vytvoření plánů pro rok jedna a studium.

Knihu jsem zatím na českém trhu nenašla, ale můžete si ji přečíst v angličtině. V Čechách však vyšla její kniha Karma pro každý den, která je zřejmě všude vyprodaná. Zkuste knihovnu.

Tak doufám, že si to dobře naplánujete a budete žít už jen spokojený život.

Čarodějka


*Pozn: text jsem přeložila ze švédského překladu knihy

Miloš Urban a jeho knihy

11. října 2009 v 23:30 | Čarodějka

Jistě jste si všimli rubriky "knihy" na mém bloggu. Tak můj první příspěvek do této rubriky bude o autorovi Miloši Urbanovi (* 1967). Až na dvě knížky jsem od něj přečetla vše. Pokud jste od tohoto současného českého autora ještě nic nečetli, tak začněte. Jeho styl psaní je úžasný. Jedinou nevýhodou jeho knih je, že je člověk zabrán do děje hned přečte.

Za novelu Hastrman dostal Miloš Urban v roce 2000 ocenění české litery.

Mě zatím z těch jeho knih nejvíce zaujaly knihy Sedmikostelí a Santiniho jazyk. Jsou to detektivky, kde kostelelní prostředí sehraje velkou roli.

V románu Sedmikostelí se nacházíme v Praze. Je to takový existenciální horor. Vrah je zde proti barokní výzdobě gotických kostelů, proto se uchýlí k vraždě těch, co kostelům svými nápady a schválením projektu ublížili.

Miloš Urban zde úžasně popisuje Prahu, kde jsem bydlela a čtením jeho knih mám pocit, že sama kráčím Prahou. Fascinuje mě jeho znalost historie a knížku jsem přečetla takřka jedním dechem.

V Santiniho jazyce se dostaneme do různých koutů naši vlasti. Jedním z nich je Žďár nad Sázavou, kde se nachází úžasný klášter Zelená hora. Je dokonce zalistován v seznamu památek UNESCO. Klášter je postaven do tvaru hvězdice. Kniha se jmenuje Santiniho jazyk, protože vraždy se zde dějí v kostelích, které byly vystavěny architektem Santinim.

Tady je anotace knihy:


Martin Urann je zaměstnancem reklamky, kterému docházejí nápady, a tak mu hrozí propuštění. Dostane však ještě jednu šanci, úkol, do něhož se nikomu jinému nechce a nikdo nevěří v jeho splnitelnost. Martin Urann musí vymyslet slogan, který by platil pro všechny lidi a všechny situace a mohl by prodat jakékoli zboží. Ve svém zoufalství se hrdina chytne toho, co mu jako první přijde do cesty. Je to dívka, jež čte v metru knihu o světcích, hvězdách a kostelech. Odpověď je možná právě v této knize a inkoustem může být krev.


Lord Mord je jeho poslední kniha. Je to kniha o mladém šlechtici, který dává přednost zábavě s pochybnými ženami než smysluplné práci. Přijede za ním jeho šlechtický bratranec a najednou se začnou nacházet ve staré Praze těla mrtvých prostitutek. Kniha je lehce ponurá a má zajímavý a nečekaný konec.

Tady je ukázka z Lorda Morda:
Dýmka nechtěla hořet, tak jsem ji zase schoval. "Co o tom děvčeti víš?"
"Prej je jako obrázek a bordelmámy se o ni budou prát."
"A jméno?"
"Ten kašlavej strejc, co ji přivez, se jmenuje Karafiát. Tam, odkud přitáh, mu prej spálili barák, nemaj tam rádi Židy."
"Podívejme se."
"Přišly s ním i nějaký ženský, vošklivý rašple, ale nepatřily k němu. Patří k němu ta holčička, co ji měl pod tou plachtou. Prej ji nutí, aby si schovávala ksicht šátkem, ale mamá ji viděla včera na trhu. Hele, Adi, ne abys jí prozradil, že ti to říkám. Ona nechce, aby ses k ní dostal. Měla by utrum."
"Nejsem blázen."
"Mamá za ni nabídla nějakou sumu, prej slušnou, a stařík na ni vzal hůl."
Zasmáli jsme se. "Dobře jí tak."

Všechny jeho knížky můžu vřele doporučit a budu ráda, když mi sami napíšete, jak se vám libily. A jestli je někdo, kdo četl Hastrmana, tak sem taky písněte.

Jinak se můžete podívat na webovky Miloše Urbana:
http://www.milos-urban.cz/

Postupně budu psát o knihách, které jsem četla v nedávnu nebo čtu teď. Bohužel ne všechny vyšly v Čechách a tak je mohu doporučit jen těm, co umí anglicky. Ale o tom až příště.
Některé knihy budou i o tarotu a numerologii.
 
 

Reklama
Reklama