Esoterika

Meditace I

4. března 2010 v 20:05 | Čarodějka

Již několikrát jsem zde popisovala cvičení jógy. Do té však nespadají jen cvičení fyzická, ale její nedílnou součástí je i meditace. Toto slovo se dnes skloňuje čím dál více. Příčinou je bezesporu tlak okolí, který je vyvíjen na jedince, který se důsledkem toho cítí velmi stresován a čímdál více lidí podléhá syndromu vyčerpání či depresi. Častější jsou též srdeční infarkty poměrně v ranném věku - již okoli 30 let.

Pomocí meditace můžete své tělo i duši oprostit od stresu a pomoci mu nastolit přirozený tonus ve svalech. Meditace je též účinná proti depresi. Anebo jste již viděli zdeprimovaného jogína? Já ještě ne. Zní to možná složitě, ale přitom je to tak jednoduché. Bude vám stačit, když si uděláte čas jen sami pro sebe pouhých pár minut denně. Přidáte-li k tomu dlouhou procházku na čerstvém vzduchu či cvičení jógy, bude to značka ideál.

Lehko se řekne, ale jak na to? Co to vlastně ta meditace je? Stav meditace je uvolněný a zároveň soustředěný stav mysli, který pomáhá uvolnit naše tělo a uklidnit naši mysl. Zpočátku se může zdát těžké udržet naši mysl v klidu, ale nikdo se učenným nerodí. Po určité době se vám v tomto uvolněném stavu začne líbit a budete se na meditaci přímo těšit.

Lidé používají různé meditační techniky. Důležité je, aby jste zaujali pohodlnou polohu a to buď v sedě na turka či lotosu anebo v leže na zádech. Nohy můžete mít buď natažené anebo je mít skrčené na podložce.

Meditační cvičení:
Toto meditační cvičení se provádí v leže, nejlépe s nataženýma nohama. Je dobré se přikrýt dekou a mít pod sebou nějakou podložku. Při tomto cvičení vám totiž klesne teplota.
Nejprve se zhluboka několikrát nadechněte a vydechněte. Začněte svůj dech kontrolovat a vnímejte, jak se vám při nádechu nejprve nadzvedává hrdník a později břicho. Při výdechu se stahuje dolů nejprve břicho a potom hrudník. Dech by měl být plynulý a pokud možno dlouhý. Ze začátku je těžké udržet dlouhý nádech a výdech, ale to je jen otáza tréninku. Doba nádechu a výdechu by měla být stejná. Zkuste si v duchu počítat s nádechem do deseti a s výdechem také do deseti. Několikrát to zopakujte a pokud je to pohldné, začněte prodlužovat nádech a výdech na 12 dob. Všímejte si, jak se vaše tělo postupně zahřívá a uvolňuje.

Teď přestaňte myslet na dech a nechte jej plynout automaticky. Uvědomte si svoji pravou patu, jak se dotýká podložky a v myšlenkách ji uvolněte. Postupujte směrem nahoru a uvolněte lýtko. To se postupně zahřívá a lépe přilne k podložce. Představte si, jak vám energie proudí kolem kolenního kloubu a koleno uvolněte. Představte si dlouhý masážní tak a uvolněte celé pravé stehno. Svaly se postupne zahřejí. Uvolněte kyčel a postupně celou oblast bederní páteře. Postupujte ve své mysli směrem nahoru a uvolněte každý sval v pravé polovině zad, poté uvolněte každý obratel páteře, zvedače hlavy a představte si, že prolémy umístěné v pravé polovině mozku jsou jednou pro vždy vymazány. Zaměřte svoji mysl na pravou dlaň a věnujte pár vteřin každému prstu a snažte se jej v myšlenkách uvolnit. Uprostřed dlaně vám začně proudit dokola energie, která začne postupně rpoudit do celé paže až nahoru k rameni.

Teď je pravá polovina uvolněná. Zůstaňte v klidu ležet a soustřeďte se na svůj dech. Srovnejte, jak se cítí vaše tělo na pravé polovině a jak na levé polovině. Pravá polovina je měkká a uvolněná. Všechny svaly jsou krásně zahřáté a jsou více v kontaktu s podložkou.

Teď svoji mysl přeneste na levou polovinu těla. Ta je stále napjatá, svaly jsou ztuhlé a chaldné.
Uvědomte si svoji levou patu, jak se dotýká podložky a v myšlenkách ji uvolněte. Postupujte směrem nahoru a uvolněte lýtko. To se postupně zahřívá a lépe přilne k podložce. Představte si, jak vám energie proudí kolem kolenního kloubu a koleno uvolněte. Představte si dlouhý masážní tak a uvolněte celé pravé stehno. Svaly se postupne zahřejí. Uvolněte kyčel a postupně celou oblast bederní páteře. Postupujte ve své mysli směrem nahoru a uvolněte každý sval v levé polovině zad, poté uvolněte každý obratel páteře, zvedače hlavy a představte si, že prolémy umístěné v levé polovině mozku jsou jednou pro vždy vymazány. Zaměřte svoji mysl na levou dlaň a věnujte pár vteřin každému prstu a snažte se jej v myšlenkách uvolnit. Uprostřed dlaně vám začně proudit dokola energie, která začne postupně proudit do celé paže až nahoru k rameni.

Teď jste uvolnili i levou polovinu těla. Zůstaňte ležet nebo sedět na podložce a pozvolna pravidelně dýchejte. Uvědomte si, jak se vaše tělo cítí a k jakému rozdílu došlo od doby, kdy jste si lehli a začali s meditací. Celý uvolňovací proces v myšlenkách ještě jednou zopakujte. Tentokrát však uvolňujte obě poloviny těla současně. To znamení, že se začnete soustředit na to, jak se obě dvě paty dotýkají podložky.

Pokud vám dělá potíž si vše pamatovat a máte pocit, že se nemůžete soustředit. Můžete si klidně toto cvičení namluvit na kazetu klidným hlasem a pak jen v leže poslouchat a soustředit se.

Kurs jógy pro začátečníky- další pokračování

23. února 2010 v 22:27 | Čarodějka
V neděli jsme se opět sešly v malé příjemné místnosti, kde nás Carola obeznámila s dalšími variantami cviků a přidala nám další sestavu. Včera a i trochu dnes jsem cítila, jak se moje prsní svaly protáhly. Po cvičení se ale cítím vždycky dobře. Pokaždé jdu ještě po cvičení na procházku, což je aktivita, kterou mohu vřele doporučit.

Minule jsem vám napsala pár cvikl, které si můžete zacvičit i když nejste žádní jogíni. Dnes vám napíšu něco více.

1) Pohodlně si stoupněte a zhluboka se nadechněte. Začněte si uvědomovat svůj dech a když se cítíte dostatečně soustředění, nadechněte se a vzpažte. S výdechem jděte do předkonu a dejte ruce na zem. Můžete lehce pokrčit kolena. S nádechem se vraťte zpět a vzpažte. S výdechem pak dejte ruce dolů. Tento cvik zopakujte 4x.

Tento cvik jsem popisovala i minule a můžete jím začínat každé své cvičení. Vlastně je dobré s ním začít i den.

2) Postavte se opět do základního postavení a s nádechem vzpažte. S výdechem jděte opět do předklonu a dejte ruce na zem. Pokud potřebujete, pokrčte kolena. S nádechem se pak zveďněte do polopředklonu. Záda mějte rovná a ruce rozpažte. S výdechem jděte opět až dolů a dejte ruce na zem. S dalším nádechem se zvedněte nahoru a vzpažte ruce. S výdechem pak dejte ruce dolů. Tuto sestavu zopakujte ca 6-8 x. Dalá pak můžete uopakovat stejnou sestavu a až budete ve fázi polopředkonu, zůstaňte tam dva dechové cykly tzn. dvakrát nádech a dvakrát výdech.

3) Pořádně se rozkročte. Šlapka přední nohy má směřovat přímo před vás a zadní by měla být kolmo. Obě dvě nohy byste měli mít souběžně. S nádechem dejte ruce nahoru a současně přeneste váhu dopředu, tak že pokrčíte koleno nohy vykročené dopředu. S výdechem nohu narovnejte a současně se předkloňte a dejte ruce na zem. S dalším nádechem opět pokrčte koleno přední nohy a přeneste na něj váhu a současně s tímto pohybem vzpažte. S výdechem pak narovnejte koleno a dejte ruce dolů. Tento cvik zopakujte 8x na každou stranu. Pokud budete mít problém se stabilitou, tak můžete mít nohy trošku rozkorčené. Cvičení by mělo být pohodlné.

4) Pořádně se rozkročte. Šlapky obou nohou směřují přímo před vás. S nádechem rozpažte a s výdechem se předkloňte a dejte levou ruku vedle pravé šlapky a druhou ruku mějte vzpaženou. Pokud to zvládnete, můžete se za svojí rukou podívat. Hlavu otočte pomalu zpět a s nádechem se vraťte do výchozí polohy rozkročmo. S nádechem opět rozpažte a s výdechem se předkloňte a otočte tentokráte na druhou stranu. Dejte svoji pravou ruku vedle levé šlapky a podívejte se za svojí levou rukou, která je vzpažená. Poté otočte hlavou zpět a s nádechem se vraťte opět nahoru do stoje rozkročného s upažením. tuto sestavu opakujte 6x na každou stranu.

5) Po předchozím cvičení byste měli své svaly trochu uvolnit. Proto sem zařazuji tuto sestavu. S nádechem vzpažte a s výdechem jděte do mírného podřepu a obejměte zezadu své nohy. Svaly by měly být uvolněné. Pokud v nich cítíte napětí, tak kolena ještě více pokrčte a záda mírně zakulaťte. Toto si zopakujte 4x.

6) Teď se můžete přesunout na podlahu a lehnout si na záda. Tento cvik je dobrý na posilnění hýžďového a bederního svalstva. Pokrčte své nohy a dejte je co nejvíce můžete k hýždím. Nepomáhejte si však rukama. Pokud dosáhnete na své kotníky, můžete je obejmout, ale nemusíte se stresovat, pokud na ně nedosáhnete. Ruce mějte podél těla. S nádechem zvednětek zadek ze země a prohněte se co nejvíce v zádech a současně vzpažte. S výdechem jděte zpět dolů na podložku a ruce dejte zpět podél těla. S nádechem opět zvedněte zadek a ruce a s výdechem jděte zpět do původní polohy. Tetno cvik zopakujte 8x.

7) Zůstaňte ležet na podlaze. Přitáhněte nohy k bradě a volně položte své ruce na kolena. S nádechem upažte a nohy zvedněte nahoru tak, aby byly úplně napnuté a šlapky směřovaly ke stropu. Zopakujte osmkrát a poté můžete zůstat dva dechové cykly v pozici, kdy máte nohy nahoře. Takto můžete cvik zopakovat ještě 4x.

8) Zůstaňte ležet na podlaze a kontrolovaně pomalu zhluboka dýchejte. Zkuste si počítat délku nádechu a výdechu. Dech by měl být plynulý a nádech a výdech trvat stejnou dobu. Je dobré dechový cyklus postupně prodlužovat. Takto dýchejte asi deset dechových cyklů a pak začněte dýchat normálně. Až se váš dech ustálí, protáhněte se a pomalu se posaďte.

Tak teď jste se protáhli, načerpali energii a můžete se věnovat něčemu jinému.

Škola jógy - přípravné cviky plus cvičení balance

16. února 2010 v 18:07 | Čarodějka
V neděli jsem byla na józe a tentokráte to bylo v duchu balančních cvičení, která jsou důležitá pro pozdější cvičení. No, musím říci, že některé cviky mi šly docela dobře, ale při některých jsem měla s balancem docela problém. Nešlo totiž jen o zaujmutí určité pozice, ale provést ve stoji na jedné noze ještě další pohyby v souladu s dechem. To bylo daleko těžší.

Mám tu pro vás jednu sestavičku pohybů, kterou si můžete vylepšit balanc. Napřed se však uvolněte a lehce protáhněte:

1)
Pohodlně si stoupněte s rukami podél těla, přivřete oči a hluboce se nadechněte a vydechněte. Toto zopakujte asi 4x. Poté pči nádechu dejte vždy ruce nahoru a při výdechu dolů. Dech by měl být plýnulý a dlouhý. Nádech a výdech by měl trvat stejnou dobu. Je důležité se velice na dech soustředit, protože právě koncentrace je velmi důležitý pro balanční cvičení.

2)
Teď se postavte opět do základního postoje s rukami podél těla. S nádechem dejte ruce nahoru a s výdechem se předkloňte a dejte ruce na zem. Pokud na zem nedosáhnete, pokrčte mírně kolena. S nádechem se poté zvedejte nahoru a pozici zakončete s rukami nahoře a při výdechu dejte ruce dolů. Když jdete z předklonu nahoru, tak by jste měli zvednout nejprve ruce a když jsou v rovině uší, tak zvedejte trup současně s rukami.

3)
Další sestava pohybů je již trochu o balanci. S nádechem dejte ruce nahoru, s výdechem jděte do předklonu a dejte dlaně na zem - lehce pokrčte kolena. S nádechem pak pořádně zakročte pravou nohou a zvedněte ruce nad hlavu. Lehce se přitom prohněte v zádech. Levá noha by měla být skrčená vepředu a pravá hodně zanožená s kolenem nad zemí. S nádechem se pak vraťe zpět do předklonu, s výdechem se zvedněte zpět nahoru a ruce dejte nad hlavu (můžete je nad temenem spojit). S výdechem pak připažte a cvik zopakujte 6 - 8 na každou stranu.

4)
Teď se postavte do základního postavení. S nádechem zvedňete ruce a s výdechem se předkloňte a zanožte jednu nohu. Udělejte tzv. holubičku. S nádechem dejte ruce před sebe a spojte je. Pořád stojíte na jedné noze. S výdechem dejte nejprve ruce zpšt a pomalu se postavte do základního postavení. S nádechem zvedněte ruce a s výdechem připažte. Tuto sestavu pohybů zopakujte 6-8 krát.

Po cvičení si na chvíli lehněte na zem a zhluboka soustředěně dýchejte.

Takže přeji příjemné cvičení.

kurs jógy - pokračování

8. února 2010 v 23:22 | Čarodějka
Byla jsem opět na lekci jógy a opakovali jsme to co minule. I když...
Carola dostala nápad, že přidáme malou sestavičku a závěrečnou pózou byla tzv. Vasisthasana.
Sama jsem se fotit nenechala, ale na internetu jsem našla fotografii, jak to vypadá. Když jsme Carolu v pozici uviděly, tak jsme se všechny začaly smát, že toto asi nepřežijeme a nezvládneme. Musím však říct, že jsme děvčata šikovná a tak se nám zaujmutí této pozice povedlo. Pravda, mám co trénovat. Člověk by měl mít obě dvě šlapky vedle sebe a na zemi. Po včerejší józe setak trochu cítím, jako by mě přejeli parním válcem. Dopoledne jsem totoiž cvičila i sama doma a povzbuzená tréningem roztleskávaček, který ukazovali na MTV jsem zařadila i pár klasických cviků, kdy jsem roztahovala svaly na nohou a s nohou na židly jsem se snažila hlavu položit na kolena. Úpřimně řečeno, mám co trénovat. Nejsem totiž žádná baletka a ani gymnastka. Ale lepším se.

Tak tady je slíbená asána:
Než s ní začnete, tak se pořádně rozcvičte.

Yoga - pozdrav slunci

25. ledna 2010 v 1:23 | Čarodějka
Tak dnes jsem začala kurz jógy. Před čtrnácti dny jsem se byla ve škole jógy podívat na ukázkových lekcích a hned jsem se přihlásila.

Dnes, na první lekci jsem se docela zapotila. Dělali jsme jednodušší věci a hlavně se soustředili na dech. V druhé části jsme pak nacvičovali pozdrav slunci. Dostali jsem i domácí úkol, tedy sestavu cviků, které máme do příště cvičit každý den sami doma.

Pokud si chcete zlepšit trochu kondici a protáhnout tělo, ale nechce se vám cvičit asány a stát se jogínem. Naučte se alespoň sestavu cviků, které se jmenují Pozdrav slunci. Existuje spoustu stránek a knih, které popisují, jak jej cvičit. Já přikládám jeden obrázek.

Jen je důležité myslet na dech. Nádech a výdech jsou popsané dole na obrázku. V zásadě když jdeme nahoru, tak se nadechujeme, když dolů, tak zase vydechujeme. Pozice bychom měli měnit podle rytmu našeho dechu. Vypadá to, že celkem nic neděláte, ale když si pětkrát zacvičíte celou sestavu, tak se i zadýcháte, ale budete se cítit dobře nastartovaní do nového dne.

Osho Zen Tarot - tip na dárek

18. prosince 2009 v 1:18 | Čarodějka
Ještě nemáte všechny dárky a jste bez fantazie? Pokud sháníte dárek pro někoho, kdo se zajímá o meditaci či o tarot, tak mohu doporučit sadu karet s knihou Osho Zen Tarot. Tento tarot mám nejraději ze všech. S kamarádem jsme vyvinuli vlastní výklad. Vyložím si na každou čakru jednu kartu. Začínám od spodu a používám to jako vhled do sebe samé či do kamaráda či kamarádky. Karty mi tak ukážou, jak proudí energie a kde je zablokovaná a co je třeba udělat, aby se blok uvolnil. Pro mě je to úžasná meditace.

Posaďte se na zem, pusťte si nějakou uklidňující hudbu, zapalte svíčku a můžete začít s výkladem. Začněte u kořenové čakry a pokračujte směrem nahoru až k čakře lotusu. Karty vykládejte rubem nahoru. Dobře se na každou kartu soustřeďte, pořádně si ji prohlédněte a pokuste se sami bez výkladu v knize kartě porozumnět. Až poté si o ní přečtěte a můžete otočit kartu následující.

Je to rozhodně zábavnější, než se ptát karet, jestli potkáte toho pravého zítra. Takto zjistíte, proč jste ho zatím nepotkala.

Meditace , jóga a nevědomí

9. listopadu 2009 v 20:42 | Čarodějka
Včera jsem se po třech dnes opět překonala. Manžel neseděl u televize do třech do rána a tak jsem měla klid na cvičení. Na hodinu jsem se pohroužila do Lysbethových knih o józe a hledala již zapomenuté nebo ještě neobjevené. Zaujala mě část o našem nevědomí. Podle Lisbetha se s ním máme zkamarádit, pojmenovat ho a vytvořit si nějakou představu, jak vypadá. A pak s ním máme komunikovat každý den nejlépe před spaním. Můžeme mu dávat i úkoly, ale naše vědomé myšlení nesmí našemu nevědomí kecat do práce. Zaujalo mě to.

Tak jsem své nevědomí pokřtila Jeníček a doufám, že na mě teď není naštvaný, že jsem to tu napsala. Úkol Jeníček už také dostal, ale má se mu to každý den připomínat, aby to dobře provedl. Tak se budu muset večer připomenout, zavolat ho k sobě a říct mu, že je úžasnej a bude ještě úžasnější, když...

Také se mu musí vymyslet motivace, proč má úkol splnit, k čemu je to dobré. Byla jsem překvapená, že jsem neměla žádný problém Jeníčka pojmenovat a také si ho představit.
Včerejší večerní seance se však netýkala jen mého nevědomí. Dala jsem si tu námahu a napsala si sestavu cviků, které chci cvičit. Co jsem se přistěhovala do Švédska, tak jsem skoro jógu necvičila. Na to je nejlepší, když člověk bydlí sám anebo s někým, kdo má úplně stejný zájem. Cítím, že mi tělo za ty tři a půl roku zchátralo a teď mě nemá vůbec rádo. Pokus jste na tom podobně jako já, tak nechtějte hned začínat, tam kde jste přestali nebo vás vaše tělo bude ještě víc nenávidět. Já jsem se už lehce rozcvičila třikrát minulý týden, tak jsem mohla zařadit i jiné cviky.

Nejdříve se protáhnu: krční páteř, ruce, nohy a poté jsem zařadila cviky Marakryá. Jsou to cviky, které jsou určeny především pro kyčelní a zádové kouby. Cvičí se v leže na zádech a dojde k protažení celé páteře. Já cítíla protažení až do prsního svalu. Člověk otáčí vleže dolní polovinou těla. Když jsem se podívala po cvičení na papír zjistila jsem, že jeden z těch cviků jsem zapomněla, ale zato jsem do své sestavy přidala spoustu dalších cviků.
Miluji obrácené pozice a tak jsem si zacvičila Sarvagasánu v několika variantách. Přikládám sem obrázek základní varianty.

Tuto jsem dopracovala k tomu, že mé ruce leží nehnutě na podložce místo aby podpíraly záda. Je to těžší a rozdíl cítím v tom, že se všechny svaly musí hodně zpevnit, aby tělo drželo v klidu. Ruce mám úplně volně a váha těla na nich vůbec nezpočívá.
Další z variant Sarvagasány je, že máte jednu nohu na zemi za hlavou a druhá je napnutá směrem nahoru. Nohy se pak vystřídají.
Další z mých oblíbených asán je Halasána. Tak jsem ji všera také zařadila. Dobře jsem se rozcvičila a Sarvagasána spolu s Halasánou pro mě patří k sobě.
Tady je obrázek:
Jinak ty úžasné obrázky jógových pozic pocházejí ze stránek Ashtangajóga. Pokud umíte anglicky, tak se na ně můžete kouknout. Jsou tam cvičební sestavy, jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé a dají se stáhnout i ve formátu PDF. Vlastně ani moc anglicky nemusíte umět. Já nejsem žádnej supr jogín. Naučila jsem se většinu cviků sama podle nejrůznějších knih. Nejlepším průvodcem jsou pro mne však knihy André van Lysbetha o kterých jsem již psala v předešlém článku.

Celkově mi včera zabralo samotné cvičení 45 minut a meditace dalších dvacet minut. Pak jsem si ještě vyložila karty na týden. Takže zase budu zapisovat celý týden a porovnávat, co se stalo s výsledkem výkladu. Je to dobrá metoda, jak se zlepšit. Navíc jsem zjistila, že je dobré si zaznamenat průběh cvičení a meditace. Při minulém cvičení mi bylo strašné horko již od začátku, kdežto včera jsem měla stabilní teplotu po dobu celého cvičení a cítila se v pohodě. Myslím, že je to tím, že jsem svoje tělo už pomalinku připravila na pravidelný pohyb a také strava by mohla hrát svoji úlohu. Včera jsem vařila mrkvovou polévku s kvasnicovými knedlíčky. Není v ní maso a v tvarohovém dezertu, který jsem dělala také ne.
Při meditaci jsem zase zaznamenala změnu emocí. Včera to bylo úplně jiné, než minulé pondělí a úterý. Jsem zvědavá na dnešek. Myslela jsem, že mě bude bolet celé tělo, ale nic. Cítím se v pohodě.

Co mi řekl tarot na pátek

6. listopadu 2009 v 11:00 | Čarodějka
POUSTEVNÍK


Toto byla odpověď tarotu na to, jaký budu mít v pátek den. Obrázkem mi tato karta připomíná zdejčí skandinávské počasí. Celý den je šero a skoro žádné světlo. Člověk je zalezlý a čeká. Tak nějak je to i s kartou poustevníka. Tarot zatím nemá odpovědi na mou otázku a mě nezbývá nic jiného než čekat. Karta znamená též určitou odloučenost od okolního světa.

Mám pocit, že si tuto kartu vytahuji každý den, protože jsem nezaměstnaná a na sociální život nemám peníze. Žádnou podporu mi nedali a t
ak žijeme z jedné výplaty. Jak říká má sestra: Žádná hitparáda

Ze sociálních aktivit mi zbyl blog a mé psaní.
Vlastně proto sem píšu. Mám pocit, že něco dělám.

André van Lysbeth - Čtení o Józe

5. listopadu 2009 v 23:52 | Čarodějka

Včera jsem napsala dlouhý článek o knihách André van Lysbetha a dnes jsem zjistila, že záhadně zmizel z mého blogu. Tak jsem ho musela napsat ještě jednou.

Kdo je vlastně André van Lysbeth?
Spisovatel knih Tantra, Čtení o józe, Učíme se jógu aj. se narodil v Belgii a byl jedním z prvních populizátorů jógy v západním světě. Byl též prvním, kdo začal vydávat časopis o józe. V roce 1964, kdy byl již vybaven četnými znalostmi o józe a dobrou znalostí sanskrtu odjel na dva měsíce do Indie, aby zde studoval jogínské sestavy pro začátečníky a pokorčilé.

Pro mě se staly knihy tohoto autora nejlepším průvodcem na cestě zdokonalování se v józe a jejím studiu. Možná mi řeknete, že je na knižním trhu spousta knih o józe. To máte pravdu, ale jejich kvalita zdaleka nedosahuje knihám André van Lysbetha. Pokus se rozhodnete přečíst si něco víc o józe, pak mohu doporučit jeho knihu Čtení o józe. Není to jen učebnice cviků, ale člověk zde nalezne spoustu dechových cviků a odpovědí na to, co to vlastně jóga je. Pro začátečníky pak mohu doporučit knihu Učíme se jógu anebo Lekce jógy.


A jaký je rozdíl mezi jeho knihami a ostatní literaturou o józe? V čem jsou lepší?
Najdete v nich detailní popis asány i její poloviční varianty, které je dobré trénovat ze začátku. Lisbeth však popisuje i účinek dané asány (pozice) na lidský organismus. Dozvíte se, které orgány asána ovlivňuje a při jakých zdravotních potížích byste se měli vynout jejímu cvičení. Toto si myslím je velmi důležité pro lidi, kteří trpí například vysokým krevním tlakem, žlučníkovými potíži aj.
Sama jsem zažila ženu, která se po cvičení jógy necítila dobře a měla bolesti břicha. Poté z ní vypadlo, že má problém se žlučníkem. Jeden ze cviků vyprovokoval její žlučník. Naštěstí se mi to povedlo během několika sekund napravit stisknutím jednoho z akupresurních bodů. V té době jsem si uvědomila, jak jsou Lysbethovi knihy opravdu cenné.

V Čechách vyšly v roce 1999 a 2003 v nakladatelství Argo a ještě stále jsou v některých knihkupectvích k sehnání.

Pokud začnete cvičit, nezapomeňte, že jóga není maraton ani balet. Není to soutěž a nikdo z nás se nerodí akrobatem. Začněte uvolňovacími cviky a postupně přecházejte k nácviku asán. Zapojte dechová cvičení a meditaci.

Nedosáhnete dokonalého provedení hned napoprvé a ani napodruhé pokud nejste gymnasta. To však není důležité. Důležité je, abyste to dělali rádi a do té míry, že je to pro vás příjemné. Jakmile se začnou vaše údy chvět, pak vězte, že jste se dostaly za hranici svých fyzických možností. Vraťte se kousek zpět a nezapomeňte se soustředit na váš dech.

Závěrem vám mohu jen popřát příjemnou četbu a cvičení.

Karta na středu a pohovor

20. října 2009 v 22:13 | Čarodějka
Zítra jdu na pohovor a tak jsem si vytáhla jednu tarotovou kartu, abych získala trochu vhled do situace. Tak to byly 2 hole. Kartu se mi nechce teď scanovat, ale není to žádná sláva. Značí to překážky.

V noci se mi zdálo, že jsem hledala byt ve Stockholmu a z jednho jsem se tam odstěhovala do druhého. Byty byly obrovské. Já chci mít byt sama a tam ve snu jsem měla spolubydlící. Dokonce jsem ve snu viděla i pečené maso na stole. Všude tam byla cítit jeho vůně. Nakonec jsem objevila ve stole vbudovanou nádobu (něco jako na výdej obědů), která vyla plná šťávy na maso. Nakonec se tam objevila majitelka bytu a my museli pryč. V zápětí jsem se ocitla v bytě jiném. Tom správném. A zase se mi tam někdo nastěhoval.
Zajímalo by mě, co to má všechno znamenat. Doufám, že to bude znamenat, že dostanu práci administrátora ve Stvokholmu. Už bych nějakou potřebovala. Je to dost nuda sedět doma bez podpory a nemít ani na kino.

Předpověď na čtvrtek

15. října 2009 v 14:53 | Čarodějka
Po zamíchání tarotových karet jsem si vytáhla kartu z velké arkány Síla.
Karta nám pomáhá zvýšit sebedůvěru, naši vnitřní sílu a trpělivost. V tento den překoná naše síla duševní sílu fyzickou. Pokud dnes chcete něco vyjednávat, tak je na to dobrý den. Třeba přesvědčíte šéfa, aby vám zvýšil plat.

Jsem zvědavá na sebe. Právě jsem dostala složenku k zaplacení. Tak budu přesvědčovat, že ji platit nebudu.

Karta na středu

14. října 2009 v 0:20 | Čarodějka
Asi jsem nějaká divná nebo blázen sama. Opět jsem ze sady White Tarotu vytáhla kartu blázna. Tak jsem zvědavá, co mě fakt zítra čeká. Význam lehkovážného blázna si můžete přečíst ve článku Karta na pondělí.

Karta pro pondělí

11. října 2009 v 23:14 | Čarodějka
Teď jsem vytáhla kartu pro pondělí 12.10.2009. Nejsou to ale andělské karty, které jsem si vzala na pomoc, ale White tarot. A vytáhla jsem kartu blázna.

Blázen je jako dítě. Lehkovážný a optimistický. Což je hrozně fajn. Ale člověk by měl občas zapojit mozek a uvažovat realisticky a možná i trošku přibrzdit s tím dobrodružným životem.

Ale já mám pocit, že uvažuji poříd realisticky a tak nějak cítím, že je čas trošku víc zariskovat a být chvíli jako malé dítě, které se vůbec nezajímá o to, co se stane za 5 minut.

Vzhledem k tomu, že mám zítra pohovor, tak mám pocit, že sice budu rozumná, ale možná kývnu na něco s čím se pak budu muset poprat. Ale to dělám celej život a nikdy jsem toho moc nelitovala.
Takže staň se co se staň. Já předávám blázna osudu.

Mějte sluníčkový den
Čarodějka

Co nám říkají andělé dnes?

9. října 2009 v 18:12 | Čarodějka
Pro dnešní den mi vypadlo z balíčku andělských karet poselství s názvem Záměr.
Význam této karty je velmi jednoduchý. Najdete ho i v mém motu na mém čarodějném blogu.

Pokud máme nějaký záměr a chceme aby se úspěšně naplnil, musíme na něj plně soustředit svou mysl. To na co budete v životě nejvíce myslet se vám, vyplní. Zažeňte proto negativní myšlenky a soustřeďte se na něco pozitivního. Pomůžete tím nejen sobě, ale i vaším blízkým. Vždycky je příjemnější bavit se s někým, kdo je poyzitivně naladěn než s nějakým morousem, který si jen stěžuje.

Ve svých záměrech nikdy nemyslete na to, že chcete někomu ublížit. Mohlo by se vám to dvojnásobně vrátit.

Předpověď pro dnešní den

8. října 2009 v 20:22 | Vaše Čarodějka
Dnes jsem za vás vytáhla kartu okouzlení ze sady Andělských karet. Tato karta nás nabádá, abychom znovu objevili to malé dítě v nás. To naše vnitřní dítě věří na zázraky, na tajemno a kouzla.
Zkuste se vrátit zpět do dětských let a začněte věřit, že je tu vyšší energie a naší andělé aby nám pomohli. Uvěřte tomu, že se stane zázrak a vaše tajné přání se vyplní. Pokud se na něj totiž budete plně soustředit, přivoláte tak vyšší sily na pomoc a oni vám pomohou vaše přání naplnit.

 
 

Reklama