Cestování

Belem - Portugalsko - Lisabon

18. září 2018 v 15:17 | Čarodějka


Belém je jednou z čístí Lisabonu a určitě jej musíte navštívit.
NAchází se asi kilometr od mostu 25.dubna, který vede přes řeku Tajo.
Název Belém je portugalským překladem Betlém (Betlehem). Asi do roku 2012 bzl Belém samostatná obec s názvem Santa MAria y Betlému (Santa MAria de Belém).

Belém je příjemným místem na procházku. Jednou z jeho dominant je Jeronymův klášter (Mosteiro dos Jeronimos), který byl postaven dle příkazu krále Manuela na oslavu objevu námořní cesty Vasco de Gama do Indie, mezi lety 1502 - 1572 spolu s obrannou věží Torre de Belém.

Další dominantou Belému je památník objevitelů známý jako Padrao de descobrimento. Prvním mužem v popředí monumentu ve tvaru lodi je cestovatel Vasco de Gama, který v ruce drží jako symbol malou loď.
I když byla stavba monumentu navžena a schalena před druhou světovou válkou byla jeho stavba z důvodu války odložena a význam stavby změnil svůj důvod. Na začátku války slábil tehdejší biskup, že pokud Portugalsko válku přežije, tak postaví monument jako poděkování Bohu za pomoc ve válce.
Nakonec byl betonový monument postaven až v šedesátých letech a v posledních dvou letech renovován.
Můžete jet výtahem nahoru a pokochat se výhledem na moře, most 25.dubna a celý Belém.
Nahoře je však málo místa, takže si můžete rychle udělat pár fotek a jít dolů.

V Belému je k vídění více věcí jako například: Námořní muzeum, Muzeum architektury, Thajský pavilon ...
Belém je i příjemná čtvrt jen na procházku či posezení v kavárně.

Costa da Caparica - Portugalsko vlastní pěst

31. srpna 2018 v 16:00 | Čarodějka

Costa da Caparica leží asi půl hodiny od Lisabonu. Dostanaete se sem mj autobusem č. 153 z Placa de Espanya. Pokud jedete autem, tam musíte přejet dlouhý most 24. dubna, který vede přes řeku Tajo.
Costa da Caparica je rájem všech surfarů. Neustále zde pofukuje a vlny Atlantiku jsou velké. Pláže navazují na sebe a vláčkem můžete jet po pláži za 8 EUR dolů 30 km. Cestou uvidíte barevné plážové domky a hory na druhé straně. Můžete vystoupit na jakékoliv pláži. Vláček má jízdní řád, který bývá u zastávek.
Na každé pláži je malý bar. Někdy je stlučený z pár prken, jindy je trošku lepší.
Grilují zde i ryby.


Když pojedete vláčkem, tak si všimněte, že na některých plážích je vícepostávajících racků, kteří se takřka nehnou. To proto, že na pláž přijede mezi 17-19 hodinou mala rybářská loď se sardinkami. Po pláži jede na pomoc rybářům traktor s prázdými rybami, kam rybáři raby rychle roztřídí.
A pokud si stoupnete do fronty k rybářské lodi , tak si za 5 euro můžete koupit kilo sardinek. Pravda, jsu trochu větši ež ty, co známe z plecovej a jsou výborné grilované. Jejich sezóna je v červenci.
V sítích uvíznou i jiné ryby, takže pokud budete mít štšstí a budete chtít, tak si od rybáre můřete koupit velkou pětinohou chobotnici (kalamár) nebo menší pražmu. Vetšinou si na dovolené pronajímám byt, kde mám možnost vařit. V Costa da Caparica mě vaření přišlo hodně levně. Díky náhodě, že jsem si šla na pláž číst až na večer, jsem si koupila za pět euro tři malé pražmy a jednu mě neznámou rybu. A tak jsem měla s jídlem na několik dní vystaráno.
Ubytování jsem si našla přes AIRBNB u starších lidí domku, kousek od pláže. Měla jsem tam až nahoře svůj byteček s dvěmi ložnicemi. Pravda, bylo to pod střechou a tak strop v koupelně byl hodně nízký.
Měla jsem tam i malinký gril, takže ryby jsem grilovala.
V Costa da Caparica je i tržnice, otevřená kromě pondělí kazdý den. Koupíte zde čerstvé ovoce, zelenínu a ryby. Ryby jsou zde trochu drahé, ale pokud nebudete mít štěstí na rybáře, tak si zajděte sem.
Na náměstíčku je i kavárna / jídelna Pasteleria natural kde dělají nejen výbornou kávu, ale mají skvělé zákusky. Než je všechny ochutnáte, tak máte po dovolené. Typickým zákuskem Portugalska je Pastel de Nata. Je to takový upečený pudink. Dobré, ale v cukrárnách lepší věci. Nenechte se zmíst zákuskem vypadajícím jako česká špička. Není v něm vaječný koňak. Je velmi hutný a čokoládový.

Z Costa de Caparica se autobusy dostanete do Lisabonu -do Lisabonu jede autobus 153 na plaza da Espana, do Almady a k trajektu - Trafaría, který jede do Belému.

Cesta do Portugalska

30. srpna 2018 v 14:45 | Čarodějka
Letos jsem se poprvé vydala do Portugalska. Byla to jedna z evropských zemí, kde jsem ještě nebyla.
Do Portugalska se dostanete přímou linkou ČSA z Prahy.


Oceán a koupání

Pro ty, co se chteji koupat mohu říci, že Atlantik je na severu Portugalska až po Setúbal docela studený a jsou tam velke vlny. Je to ovšem ráj pro surfaře.
Od Setúbalu dolu jsou vlny jen menší a my co rádi plaveme si Atlantiku můžeme užívat.

Voda je v Setúbalu teplejší než v Costa da Caparica a čím více na jih země, tím teplejší je. Nicméně nepočítejte s teplotou jako v Itálii u Jadranu nebo u Ligurského moře.

Přišlo mi, že turistů v nikde moc nebylo a pláže byly poloprázdné. I když mi Portugalci tvrdili, že je tam turistů plno.
Inu, kdo žil v Praže nebo byl ve Vatikánu, tak má o počtu turistů jiné představy.

Portugalsko mě překvapilo svoji nádhernou architekturou vykachličkovaných fasád.
Bohužel je v menších městech vidět, že chybí finance na rekonstrukci.

Nicméně lidé jsou tu velice příjemní a jídlo výborné.


Jídlo

Pokud chcete v Portugalsku ochutnat dobré jídlo, tak se podívejte, kde okolo oběda do 15:00 sedí nejvíce lidí. Obyčejně tam obsluha mluví jen portugalsky, ale jídlo je tam levnější a výborné. I když interier třeba nebude tak luxusni, kvalita jídla bude skvělá.

Portugalsko je známé rybami, hlavně sardinkami.
Nekupujte je vsak ve specialnim obchodě v centru hlavního města. Stojí tam 7 euro a v normálním obchodě koupíte sardinky,sice v jine krabicce, za 1 euro.
V supermarketu najdete i tuňákanalozeneho v ruznem koření. Na výběr máte tuňáka naloženého v různém koření - například s tymiánem, majoránkou či s chili.

Nekupujte sardinky ve speciálním obchodě v centru hlavního města. Stojí tam 7 euro a v normálním obchodě koupíte sardinky,sice v jine krabicce za 1 euro.
Pokud si dáte tresku, tak připravte vaše chuťové buňky na to, že bude chutnat úplně jinak. Portugalci tresku nepřipravují čerstvou. Nejprve ji nasolí, potom usuší a nakonec namoří do vody na 24 hodin. A až poté se treska griluje, smaží či peče. Ve většině obhodů s rybami čerstvou tresku ani nenajdete i když se tu a tam dnes začína objevovat i včerstvé podobě, ale jen v menších kouscích. Chuť grilované tresky po portugalsku je slanější a ryba je trosicku pevnější. Jsem zvyklá jíst tresku čerstvou vylovenou ve stejný den a tak byla chuť jejich tresky pro me šokem.
Choco frito neni čokoláda s hranolkami, ale smažené rybí kousky typické pro Setúbal.
Skvělou rybou je také pražma, která se připravuje na grilu čerstvá. Obyčejně se podává s bramborem vařeným ve slupce a salátem.
Další delikatesou, kterou jsem v Portugalsku ochutnala bylo Osso buco a servírované bylo s bramborovou kaší.


Typickým zákuskem Portugalska je Pastel de Nata. Je to takový upečený pudink. Dobré, ale v cukrárnách lepší věci. Nenechte se zmíst zákuskem vypadajícím jako česká špička. Není v něm vaječný koňak. Je velmi hutný a čokoládový.

Jazyk

Většina starších lidí mluví pouze portugalsky.

Portugalština je trochu podobná španělštině. Portugalci španělštině rozumí, ale Španělé portugalštině ne.
Někteří nemají Rádi, kdy na ně začne turista mluvit automaticky španělsky. Slyšela jsem paní v obchodě žíkat asijsmému turistovi, proč na ni mluví španělsky, když je v Portugalsku a ona mluví dobře anglicky. Ale většina lidí dá přednost špatné španělštině než angličtině.

Pokud umíte španělsky, tak budete jídelníčku a jednoduchým věcem v psané podobě rozumět.Cestování po Portugalsku - autobus, vlak, taxi

Po celé zemi můžete pohodlně cestovat autobusy i vlaky. Jízdné není drahé. Pokud pojedete autobusem či vlakem na výlet a víte, že se ve stejný den vracet, tak si kupte rovnou Zpáteční jízdenku. Vyjde vás to o mnoho levněji. Například spáteční jízdenka z Costa da Caparica do Lisabonu mě stála jen o pár centů více než kdybych si koupila jízdenku jen do Lisabonu. Nikdo vám o tom ale neřekne. Až když jsem jela asi potřetí, tak se mě jeden šofér zeptal, jestli chci zpáteční.
Jízdenky se platí buď hotově u řidiče nebo si můžete pořídit kartu a nabít ji několika cestami.

Hodně lidí zde využívá taxi služby Uber. Je nejlevnější. Do telefonu si stáhnete aplikaci a zaplatíte přímo z telefonu svojí kartou. Pžijde vám i fotografie řidiče a info o autě, kterým přijede. Nevýhodou je, že auta nemají označení taxi. Taxy za ježdění po Libanonu jsem velmi nízké.
Taxikáři ve většině případů mluví slušně angličky a v centru Lisabonu je angličtina také ve službách rozšířená.


Které destinace navštívit?

Všichni musí vidět Lisabon a Sintru. Pokud jste tato města neviděli, tak jste nebyli v Portugalsku.


Sama jsem navštívila tyto oblasti, které popíšu v dalších článcích.

Lisabon
Costa da Caparica
Setúal
Sintra

Na mém seznamu zůstavají: Porto, Faro, Algarve, Madeira

Co si z Portugalska můžete dovézt
Sardinky a tuňáka
Boty
Oblečení vyrobené v Portugalsku
Povlečení portugalské produkce
Queso fresco - čerstvý sýr
Výrobky z korku například korkovou podložku s kachličkou - je výborná pod horký kastrol či konvici na čaj

Budapešť II - lázně 1

29. ledna 2018 v 16:17 | Čarodějka
Budapešť vstoupila do podvědomí lidí nejen jako metropole Maďarska, ale i jako lázeňské město.
Můžete si vybrat s několika lázeňských domů, kde můžete navštívít buď jen termální část nebo se můžete nechat hýčkat masáží či si užívat saunového světa.
Budapešťské lázně spadají pod jednoho vlastníka a jejich ceny jsou takřka totožné. Bohužel za poslední dobu ceny vstupného i masáží stouply tak, že sami Maďači si je nemohou dovolit.
Masáž, kterou jsem si dopřála v Rudas lázních byla sice drahá, ale úžasná. Nicméně stála 19000 HUF. Z apodobnou masáž mimo lázně zaplatíte 6000 - 10000 HUF
Nikoho však nechci od návštěvy lázní odrazovat. Naopak.
Kromě faktu, že jsou to nádherné historické budovy, tak jejich termální voda pomáhá napříkled lidem s kloubními a svalovými potíži. Není nad to se posadit na chvíli do vyhřátého termálního bazenu a odpočívat a potom se zchladit ve studeném bazénku a poté navštívit třeba saunu.

Asi největšími lázněmi jsou Szechenyi furdo. Jejich termální venkovní bazénz jsou úžasné a uvnitř najdete 11 termálních bazénů, 1 chladivý vnitřní bazének, saunu..


Turisticky hodně navštěvovanými lázněmi jsou již dlouho lázně Gellert.
Dříve patřívaly mezi nejdražší. Mají celkem 5 vnitřních termálních bazénů a jeden vnější termální bazén.

Kousek od Gellert leží Rudas furdo, které byly zrenovovány asi před 3 lety. Lázně mají termální část, která je přístupná v různé dny jen mužům a v různé dny jen ženám. Dále mají tyto lázně wellness část, kam mohou jak muží tak ženy společně.
Ve Wellness části je jen jeden malý termální bazén a + vyhřívaný větší bazén.
Pokud chcete jít v Rudas do sauny, tak si musíte přikoupit vstupenku do Sauna world, která stojí asi 800 HUF.
Ve světu sauny naleznete několik druhu saun od aromatické po finskou a 'ledničku'

Lukacs spa patří k menším lázním, kam chodí i místní. Jsou o něco levnější, ale i daleko menší než Gellert a Szecheyi.

A co si s sebou vzít?
Nezapoměňte si vzít koupací čepici, pokud chcete plavat. Bez ní vás z bazénu vyhodí.
Dále si vezměte nějaké koupací pantofle a ručník a samožřejmě plavky.
Ve většině lázní si je možné plavky i čepici pronajmout, ale je to zbytečně drahé.

Bupapešť I - cestování po městě

29. ledna 2018 v 15:09 | Čarodějka
Z Čech se do Budapešti dostanete poměrně snadno a levně. Jezdí sem pravidelně autobusy Student agency a vlaky ČD.
Autobus je možná o něco levnější, ale cestování vlakem je pohodlnější i díky tomu, že přijedete přímo na nádraží, které nemusíte nikde složitě hledat.
Nyugati Palyaudvar je západní nádraží v Budapešti. Pro tz, kdo chodí rádi pěšky není nádraží daleko od centra města.
Jezdí odsud metro M3, které vás odveze na Deak Ferenc Ter - hlavní přestupní uzel města.
Na Nyugati vás dovezou i tramvaje 4 a 6.

Když vystoupíte z vlaku, tak přejděte silnici a dejte si první občerstvení v pekárně BITE, kde připravují výborné buchty a udělají vám k nim kávu.

Z letiště máte dvě možností, jak se dostat do města. Pokud jedete do centra, tak doporučuji autobus 100 E, který jede z letiště přímo do centra. Má zastávky na: Kalvín ter, Astoria a poslední zastávkou je Deak Ference Ter. Cesta do centra tímto autobusem trva pouhých 35 minut a autobus jezdí i v bryských hodinách. Na tento autobus musíte mít zvlášť jízdenku, která stojí 900 HUF. Dá se koupit přímo na letišti v okýnku BKK, kde zakoupíte i ostatní jízdenky na hromadnou dopravu po Budapešti.

Další alternativou dopravy z letiště je autobus 200 E, který vás zaveze na metro zastávku Kobanya Kispest a zde můžete přestoupit na metro M3, jehož konečnou je Nyugati vlakové nádraží: Metro stavi samozžejmě i v centru.Ve městě se dá hodně chodit pešky a díky několika mostům se dostaněte přes Dunaj. Na 4 dny mi stačilo 10 jízdenek, které vzjdou levněji, když je koupíte současně. Tak jedna cesta vyjde na 300 HUF, bežně nepřestupní jízdenka stojí 350 HUF.
Pokud chcete navštívít všechny památky, galerie a muzea a hodně u toho jezdit, tak se vám možná vyplatí Budapest card, která vám umožní slevu i 10 % na vstup do lázní a do Lukacsových lázní máte vstup s touto kartou zdarma.


Na letišti či turistických informacích si vezměte mapu Budapešti. Jsou na ní vyznačeny i všechny autobusove a tramvajové linky.

Jak cestovat letadlem - zavazadla

1. srpna 2017 v 16:21 | Čarodějka
Již několik let si říkám, že musím napsat článek pro lidi, kteří cestují letadlem poprvé. Pokaždě, když někam letím, tak u security nebo u checkingu vidim cestující, kteří neznají zakladní pravidla pro cestování letadlem. Není to zase tak složité, ale chápu, že když člověk letí poprvé, tak možná neví, kde informace hledat. A možná ho ani nenapadne se po informacích o bezpečnosti pídit.
Vše začíná u správně zabalených zavazadel.
A) Příruční zavazadla
1) Požádně si pečtěte v podmínkách dané letecké společnosti, se kterou poletíte maximální rozměry a váhu příručního zavazadla. Kařdá společnost má trošku jiné rozměry pro zavazadla, která si můžete zdarma vzít na palubu. Nejmenší zavazadlo zdarma umožňuje společnost WIZZ, kde je zdarma pouze kabelka či menší taška. Pokud při boardingu stewardka nazná, že vaše příruční zavazadlo je moc velké a pekračuje povolené rozměry, může vaše zavazadlo na palubu odmítnout a vám nezbyde nic jiného, než jej poslat jako odbavené zavazadlo a zaplatit extra za odbavení. Osobně jsem viděla mnoho cestujících, kteří museli zaplatit za odbavení a byli hodně pekvapení.
2) Omezení tekutin: na palubu letadla si můžete z domu vzít pouze velmi omezené množství tekutin, kterí musí být umístěno v průsvitném uzaviratelném sáčku o objemu max 1 litr. Velikost balení jednotlivých produktů nesmí přesáhnout 100 ml. Pozor: je úplně jedno, kolik parfému či zubní pasty v balení máte. Limit 100 ml se vztahuje na velikost balení nioliv na množství produktu. Pokud budete mít například 50 ml v balení, které má 150 ml, tak vám je letecká ochranka u kontrolz vezme. Tohle bývá velmi nepříjemný začátek cesty, zvláště přisli-li jste o drahý parfém. A vězte, že je securitz v tomto velmi důkladná. Omezení se nevztahuje na řivotně důležité léky, které musíte brát a máte potvrzení od lékaře. Ovšem kapky na kašel se musí vejít do litrového sáčku os ostatními tekutinami.
Další výjimku mají nápoje a strava pro kojence a malé dítě, které v průběhu letu budete potebovat. Informaci o množství si najděte na stránkách letiště odkud letíte. Může se to lišit.
Na jaké produkty se vztahuje omezení?
- Všechny tekutiny kromě výše popsaných výjimek, gely,marmelády, krémy, řasenky, lesky na rty, konzervy obsahující tekutinu..
Pokud si chcete vzít na palubu letadla pití, tak si jej můžete zakoupit po projití security zónou.
3) Nebezpečné předměty nesmí na palubu. Do nebezpečných předmětů se počítají výrobky tyčovitého tvaru, třaskaviny, plynné látky, hořlavé látky, nože, zbraně - i kapesní, nůžky, kovové pilníky, golfové hole, lyže.. Na některých letištích je seznam delsí. V Goteborgu vás na palubu pustí s tenisovou raketou, ale v Palme na Malorce a v Londýně musíte tenisovou raketu odbavit. Proto se předem informujte, pokud si nejste jisti. Buď zavolejte na informace letiště ze kterého odlétate nebo můete najít informace na stránkách daného letiště.
4) Duty free - alkohol, parfémy a ostatní kosmetiku zakoupenou v duty free zóně si můžete po celé EU vzít s sebou. Pokud měníte v jiné zemi letadlo, tak vám v Duty free zabalí zboží do průsvitného sáčku, kam vloží doklad o zaplacení a sáček nesmíte rozdělat dokud nedojedete do cílové destinace. Toto pravidlo platí i por některé dalěí země mimo EU, ale pokud letíte do USA, kde měníte letadlo, tak vám to neuznají.
B) Zavazadla k odbavení
1) Ověřte si maximálně povolenou váhu, která se vztahuje k Vaší letence. Pokud vájm letenku vystavila cestovní kancelář, tak si povolenou váhu ověřte u letecké společnosti. Už se mi stalo, že na letence od cestovní kanceláře byla uvedená vyšší váha, než letecká společnost povolovala a musela jsme platit za přes váhu, protože jsem se do limitu nevešla. Doporučuji si kufr před odbavováním zvážit. Tolerance je ca 0,5 kg. Za vyšší přesváhu se platí.
2) Zakázané předměty, které nesmí do odbavovaného zavazadla jsou například: hořlaviny, plyny, zbraně,kyseliny.. Naopak do kufru můřete zabalit tyčovité výrobky, tenisovou raketu. Ostatní sportovní vybavení můřete poslat jako speciální zavazadlo - sportovní vybavení. Týká se to zejměné lyží a golfových holí.
3) Kočárek - musí se odbavit. Odbavení dětského kočárku bývá obvykle zdarma a povolí vám s ním většinou projet až k východu do letadla, kde jej necháte. Nicméně toto se můe lišit a na nškterých letištích kočárek odbavíte hned a půjčíte si letištní kočárek na cestu ke gatu. Na kočárek doporučuji speciální fodrál pro jeho přepravu, aby se nepoškodil.

4) Jídlo: v rámci EU s sebou můřete vézt napč sýry nebo salámy. Nisméně do zemí jako je USA, Thajsko, Austrálie ... je dovoz jakýchkoliv potravin zakázán. Stejné jako je zakázán dovoz potravin, rostlin a semen z určitých zemí do EU. Proto si přečtěte omezení dané pro jednotlivé země.

Malorka na vlastní pěst - Formentor

19. července 2017 v 11:27 | Čarodějka

tak letos to byla Malorka asi už po sedmé nebo dokonce po osmé a koncečně až teď jsem se dopravila do Formentoru, kterz je vidět z letadla, když přistáváte na Malorce.
Krásné útesy hor zvaných Tramuntana mě vždycky fascinovaly.
Bohužel jsem neměla auto a tak jsem opět z Porto Crista musela naplánovat logistiku autobusy, což je trošišku složitější.
Nejlépe se sem dostanete autem.

Nicméně jsem jela do Port de Pollenca a odtamtud autobusem do Formentoru. autobus do Formentoru stál 1,55 eura a bohužel nejezdí moc často, takže jsem musela trošičku zaimprovizovat:-)
chtěla jsem vidět hory, takže jsem vystoupila dříve - u vyhlídkového bodu a stálo to za to. Bohužel další autobus jel až v 16:00 a já chtěla vidět i něco více.. Bohužel jsem se nedostala k majáku Cap de Formentor nicméně i tak jsem spokojená.

vnutila jsem se jiným českým turistům do auta a ti mě vzali zpět do Port de Pollenca, které jsem si také prošla.
V port de Pollenca je hodně velkých domů a apartmanů, které jsou k pronajmutí turistům. Pláž lemují borovice, takže se můžete v letních měsících schovat i do stínu. Pláž je bohužel trošičku kamenitá. Koupání je lepší na východní a jižní straně ostrova, kde je jemnější písek. Ale to je jen můj názor. Voda je v Port de Pollenca hodně mělká a můsíte jít dost daleko, než si pořádně můžete zaplavat.
jinak je zde maalý přístav pro soukromé lodě, krásné restaurace a kavárny a celkově je to velmi příjemné místo pro stravení dovolené.

Z Port de Pollenca jezdí denně mnoho autobusů do historické Alcudie, kde jsou stále pozůstatky Římanů a staré městečko uvnitř hradeb. Alcudie stojí určitě za shlednutí. Obchůdky a restaurace uvnitř hradeb josu spíše určené turistům a ceny josu tam o něco vyšší. Pokud si chcete koupit jen nějaké potraviny s sebou či levnou kosmetiku, tak si zajdětě do Mercadony - supermarketu vzdáleného asi 5 minut pěšky od hradeb a zastávky autobusu.
Ženám mohu doporučit návštěvu tohoto supermarketu obzvláště. Mercadona má svoji levnou značku kosmetiky, která splňuje mé nároky na kvalitu. Značka se jmenuje deliplus a vyrábí od rtěnky po tělový olej prakticky vše a jen za pár eur.
V Mercadoně se dají sehnat i bezlepkové a bez laktozové produkty - pokud někdo trpí alergii.

Pokud byste se chtěli vykoupat, tak se autobusem dostanete velmi rychle do Port de Alcudia, který jsem bohužel již během mého denního výletu nestihla navštívit. Alespoň mám co objevovat příště.

Dovolená a ubytování v soukromí

22. května 2017 v 9:21 | Čarodějka
Ubytování v soukromí je úžasná věc.

Když cestuji na delší dobu, než 3 dny, tak si objednávám ubytování v soukromí.
Mám tak více prostoru a klidu než v hotelu.
Nespornu výhodou bývá i pračka, díky které nemusím balit do kufru mnoho věcí.

Pokud cestuje celá rodina, tak vás ubytování v soukromí, které si zabukujete sami vyjde levněji, než zájezd přes cestovku, která si účtuje za osobu. Vy si tak za stejné peníze můžete pronajmout celý dům s grilem, zahradou, plně vybavenou kuchyní.
Nemusíte se stresovat časy, kdy se servíruje snídaně, oběd, či večeře.

Pro samotné cestovatele je několik způsobů, jak bydlet v soukromí. Jednak je tu couch surfing, který vyhovuje spáše mladším ročníkům, kterým nevadí, že přespí u někoho na gauči nebo v pokoji pro hosty. Je to skvělá možnost, jak poznat místní a jejich způsob života.
A navíc je to ubytování zcela zdarma. Slušností je však přivézt nějaký dárek a koupit nějaké jídlo. a také po sobě uklidit a nedělat rámus v nočních hodinách. Prostě se chovat jako na návštěvě.

Další možností, která sice není zdarma, ale je levnější, než pronájem celého bytu, je pronajmutí jedné ložnice v bytě - buď u někoho doma anebo v apartmánu, který se pronajímá celý turistům. Tot je skvělá možnost seznámení se s lidmi pro ty, kteří cestují sami. Sama jsem takto bydlela v Římě a Barceloně. Byt v Řámě byl nic moc, ale v Barceloně měl byt velmi čistotného a příjemného majitele, který měl rád stejné barvy, jako já. Měla jsem štěstí na spolubydlící - dvě Slovenky, jedna Litevka. Když jsem chtěla být sama, tak jsem se zavřela do své ložnice, která byla prostorná a když jsem si chtěla povídat, tak jsem byla v obýváku, kde jsem se sešli u jídelního stolu.
Každý večer jsem se tak sešly, popovídaly si o tom, co kdo dělal přes den a daly si sklenku vína. A někdy jsme spolu šly večer si někam sednout. Byl to úžasný víkend.

Když si chcete odpočinou od lidí někde u moře, tak je skvělé si pronajmout celý byt. Bohužel je nedostatek malých bytů, takže většinou mám k dispozici minimálně dvě ložnice sama pro sebe.

Mnoho lidí namítne, že chtějí bydlet v hotelu, protože nechtějí na dovolené nic dělat a nechtějí vařit. Největším omylem je si myslet, žemusíte na dovolené vařit, když bydlíte v soukromí. Nemusíte vůbec nic. Nikdo vás k ničemu nenutí. Můžete jít klidně do restaurace.
Já ráda vařím, tak mi vyhovuje, že mám plně vybavenou kuchyni a mohu tak vařit s místních surovin, které nakoupím na trhu či v místním obchodě. Díky tomu jsem ochutnala věci, které bežný turista bydlící v hotelu nikdy neochutná. Navíc jsem při nákupu dostala v paní v masně typ na přípravu jejího oblíbeného jídla.
Nespornou výhodou pronájmu celého bytu, kterou oceňuji, je klid. Nikdo nechodí po chodbě opilí, netříská hlasitě hotelovými dvěřmi...
Krásně se vyspím, jak dlouho chci.

A kde si můžete ubytování v soukromí zabukovat?

Nejznámější je po světě AIRBNB .
Několikrát jsem použila i Home away .
Webů je mnoho, ale tyto dva bych řekla, že jsou nejlepší. Home away má více exklusivních nemovitostí k pronájmu.Pokud chcete cestovat levně, tak máte větší výběr na AIRBNB.

Již se těším na "svůj" byteček na Malorce, který má terasu s výhledem na přírodní plážičku Cala Petita a je daleko od hotelů.

Malta – nečekané zážitky osamoceného cestovatele

18. ledna 2017 v 15:51 | Čarodějka
Na Maltě jsem skončila na podzim úplně náhodou. Na podzimní výlet na Malorku nebyl čas, tak jsme dovolenou odložila na listopad.

Chtěla jsem jet do Karibiku, ale nechtělo se mi za týdenní výlet platit tolik peněz za letenky a 4 dny strávit na cestách.
A tak jsem projela mapu světa, koukala na ceny letenek zaímavých destinací, plánovala, kombinovala několik dní, až z toho byla zpáteční letenka na Maltu.
Na airbn jsem si našla ubytování v soukromí, které se nacházelo na východoseverní části ostrova - v Mellieha.
Tentokrát jsem dala přednost jednoduchosti a dobrodružství než komfortu. Výsledkem byla nejlepší dovolená mého života. Ač jsem cestovala sama, tak jsem sama nebyla ani jeden den. Dovolená na Maltě byla magickým týdnem plným zážitků, které bych přála zažít každému.
Byt jsem si pronajala od pána, který praktikuje jógu, dělá nádherné sošky maltézské bohyně, maluje a má zájem o historii. Navíc nabízel možnost výletu a možnosti masáže, diskuze... Byt byl velmi jednoduše zažízen a mým běžným nárokům na dovolenkový byt neodpovídal, ale zvědavost a smysl pro dobrodružství zvítězili nad pohodlím.
Po příletu na Maltu jsem si koupila týdenní jízdenku na abutobus za 21 EUR (podzim 2016). Jízdenka platí i pro letištní autobusy. Celkem jsou na Maltě 4 autobusové linky, které rozváží lidi po celém ostrově se zastávkou na letišti. Jedna cesta stála 1,5 EUR.
Autobusem jsem jela večer z letiště v Luqa až do Mallieha, kde mě na zastávce čekal můj ubytovatel.
Byt byl přesně podle toho, jak jsem si ho představovala jednoduchý, v některých řešeních hodně "kreativní". V obýváku visely dva obrazy Ježíše a jeden obraz panny Marie s Ježíškem, skříňku zdobily vápencové sošky maltézské bohyně v různých pozicích.

Žádné velké vybalování věcí se nekonalo. Spíše následovala informace o historii středověku Malty a popovídání s majitelem nemovitosti u čaje. Trošku netradiční nicméně velice příjemné.
A v tomto duchu se nějak odvíjela celá dovolená. Když jsem chtěla cestovat po ostrově, tak jsem sedla na autobus, jela pryč a když jsem si chtěla s někým povídat či dát sklenku vína, tak jsem zaklepala na dveře o patro výš.
Majitel bytu ubytovával mladé lidi i na cauch surfing u sebe doma. Tak se nás hned druhý den u něj doma sešlo u stolu pět lidí - dva Kanaďané, jedna Španělka, jedna Francouzska a já ženský z Čech žijící ve Švédsku. Nejprve nás zavedl Raz na útesy, kde měl mezi horami malinkou zahrádku. Místo bylo daleko od lidí a byl tam nádherný klid. Zažili jsme tam nádherný západ slunce a cestou ypět jsme s děvčaty zabloudily a ujel nám autobus "domů" a tak nám nezbylo nic jiného, než zajít na chvíli do hospodyJ
Později jsme se sešli u majitele a každý z nás připravil jednu věc k jídlu, takže na stole byla dušená zelenina s olivovým olejem, rizoto, francouzské ratatouile, španělská tortilla de patates (omeleta s bramborem a cibulkou) a k tomu jsme měli skvělé maltezské víno.
U večeře jsem prožila zvláštní moment. Děvče z Fancie vyrostlo v přísně katolické rodině, kde namísto společné modlitby před jídlem každý ztichnul a v duchu poděkoval za jídlo. Taková malá meditace, uzavření se sám do sebe na moment a uvědomění, že večeře nejsou jen kusy něčeho, co do sebe nahazím. Minuta ticha působí opravdu na tělo i mysl skvěle. Večeři jsem si daleko více vychutnala a skvěle jsem se u ní všichni pobavili.
Každému mohu minutu ticha před rodinnou večeří doporučit. Má takřka ozdravný účinnek, krásně vás zklidní a jídlo nebudete do sebe jen házet.
Všichni jsme si uvědomovali, že nikdo z nás není perfektní a ač jsem na některé věci měli rozdílné názory a na některé stejné rozhovor plynul v přátelském duchu.
Celý týden byl fantastický. Potkala jsem spoustu lidí, viděla mnoho míst a odpočinula si.
Tímto bych chtěla vzkázat lidem, kteří se bojí jet na dovolenou sami, že nikde sami nejste. Na zeměkouli je asi 7 miliard lidí a je jen na vás, jestli chcete někoho potkat a užít si dovolenou či nikoliv.

Ubytování v soukromí - odkazy, upozornění

9. dubna 2015 v 11:50 | Čarodějka
Dostala jsem dotaz stran ubytování v soukromí, tak tady je pár odkazů, kde si sama ubytování rezervuji.
Většinou se platí předem ,ale někteří domácí chtějí platbu v hotovosti při příjezdu.

Dávejte si pozor na následující věci:
Cena za ubytování uvedená na stránce nemusí být konečná. V informacích o bydlení může být napsáno, že se na místě bude platit za úklid. Pokud nemovitosti vlastní Němci, tak může být úklid hodně drahý. Španělé mají úklid většinou v ceně.

Depozit - je částka, kterou necháte při příjezdu majiteli nemovitosti a je to pojistka, pokud byste něco poškodili. Před odjezdem si majitel nemovitost prohlédne a pokud bude vše v pořádku, tak ji vrátí. Pokud si pronajmete vilu, tak může být tato částka vysoká. U některých bytů depoyit platit nemusíte.

Pořádně si pročtěte všechny informace o nemovitosti, ať pak nejste překvapení. Čtěte i recenze jiných cestovatelů, kteříjiž v bytě či domě bydleli.

Mám dobré zkušenosti s těmito stránkami:
http://www.homeaway.com/ - najdete zde ubytování v celé Evropě
http://www.housetrip.com/ - celá Evropa
Přes obě dvě stránky jsem bukovala ubytování a vše proběhlo v pořádku.

Pro Španělsko můžete použít i tyto stránky:

Pro ty, kteří chtějí u někoho přespat doma na gauči skvěle funguje couch surfing a je zdarma. Je to spíše cetování pro mladší ročníky. Sama jsem jej nikdy nezkoušela, ale kamarádka tak procestovala nejen Evropu, ale byla i v Brazílii. Z jejího vyprávění vím, že nikdy nevíte, jak bude bzdlení vypadat. Může to být skutečně jen starý gauč či madrace, ale můžete mít i celý byt pro sebe, protože majitel není doma. Pokud se zaregistrujete, tak bzste měli umožnit i vy jiným cestovatelům u vás přespat. Dobře si přečtěte recenze jiných cestovatelů, ať víte, co je to za lidi.

Cestování na vlastní pěst zdar!

Sitges - vlakem na den z Barcelony

13. října 2014 v 16:48 | Čarodějka
Sitges (vyslov Sičes) je malinké městečko na východním pobřeží Španělska a dojedete sem vlakem z Barcelony asi za půl hodiny. Vlaky sem jezdí často a nejsou drahé. Pokud si dobře vzpomínám, zaplatila jsem něco kolem 4 EUR za jednu cestu.
Původně jsem ten den chtěla jet jen do Tarragony, která se nachází jen o něco dál od Barcelony než Sitges, ale paní Elvíra mi poradila, ať raději jedu do Sitges, že je to hezčí místo. A není nad to, když člověk uposlechne rad domorodce.
Sotva vystoupíte z vlaku, přepadne vás klid a úžasný pohoda. Budete šokovaní čistotou a upraveností městečka. Sitges není typickou turistickou lokací se spoustou velikých hotelů i když zde naleznete celkem asi. Samozřejmě je zde pár hotelů pro turisty, ale jsou to ty menší bez vlastní pláže a velikých atrakcí.
Na druhou stranu díky osídlenosti španělským obyvatelstvem zde najdete spoustu pěkných obchůdků s oblečením, cukrárny, kavárničky a samozřejmě zde najdete specializované prodejny na španělský "Turon", česky řečeno turecký med, jehož je ve Španělsku nespočetně mnoho druhů. Nikdy neodolám pokušení a vždycky si nějaký koupím a dovezu i příbuzným. Rozdíl mezi českým a španělským tureckým medem je veliký. Některé jsou měkčí a jiné tvrdší, s čokoládou, karamelem…, ale včechny jsou dělané z mandlí.
Sitges má zhruba 26 tisíc obyvatel až 35 procent zdejšího obyvatelstva pochází z Holandska, Británie, Německa a Skandinávie. V jeho okolí je celkem 17 pláží, nádherná plážová promenáda a atrakce pro deti,
Ve měste naleznete i Bacardi muzeum. Ne, že by se Bacardi vyrábělo zde, ale jeho zakladatel Facundo Bacardi se zde v roce 1814 narodil.
A co musíte kromě pláže vidět? Doménou města kromě azurového moře je kostel svatého Bartoloměje Sant Bartomeu I Santa Tecla, který pochází ze 16. Století.
Ať už se rozhodnete strávit v Sitges celý týden anebo pár dní v Barceloně, návštěvu tohoto historického pokklidného městečka si rozhodně nenechte ujít.

Montserrat - výlet z Barcelony

10. října 2014 v 9:00 | Čarodějka
Jedním z jednodenních výletů, které můžete absolovovat z Barcelony je výlet na Montserrat.
Návštěva Montserratu je skoro povinná. Je to nádherné poutní místo v horách asi hodinu vlakem od Barcelony.
Vlak jede přímo z Playa Espanya několikrát za den. Doporučuji vyjet hned ráno kolem osmé, abyste měli dostatek času. Existuje několik typů jízdenek. Můžete mít jízdenku na vlak a lanovku k bayilice anebo jízdenku na vlak a vláček. A potom se prodávají jízdenky typu monserrat all inn, kde je zahrnu v cenne i objed, ci audio průvodce.
Přiznám se, že jsem si koupila pouze jízdenku na vlak a vláček tam a zpet. Byla to nejlevnější alternativa. Na míste jsem si zakoupila audio průvodce pouze do venkovního areálu, ale není to třeba. Dnes bych si ho asi nekoupila. Bylo to zbytečné. Takže se nenechte zlákat zbytečnostmi, které se turistům nabízí. Stačí jízdenka na vlak. Basilika a hory jsou přístupné zdarma. Pokud budete chtít jet nahoru lanovkou, tak ya ni budete platit extra, ale stejne vás nevyveze až úplně nahoru.
Ráda chodím a vyšplhala jsem až nahoru. Montserat je opravdová nádhera. Počasí může být však promněnlivé a tak si do baťůžku přibalte nepromokavou bundu a veymete si pohodlné boty na chození. Podpatky a vietnamky nechte doma.
Každý den je v Basilice v jednu hodinu koncert chlapeckého sboru. Deti zpívají nádherne a tak si je nenechte ujít.
Na Montserratu je i nekolik kaváren a restaurací,takže hlady zde neumřete.
Nezapoměňte si zjistit, kdy vám jede poslední vláček či lanovka. Pokud si vypomíným dobře, tak to bylo okolo sedmé hodiny večer. Běžela jsem zkratkou, kterou jsem neznala v očích strach, že spadnu z hory dolů anebo že mi ujede vlak a budu zde nocovat.
Naštěstí je tam i malý hotel a dá se zavolat taxi.

V Barcelóně není jen Gaudí

9. října 2014 v 16:16 | Čarodějka

Poprvé jsem byla v Barcelone letos na jaře. Hrál se zde ATP turnaj, což rozhodlo. Ale nebyl to jen tenis, co mě donutilo si koupit letenku do Barcelony. O hlavním městě Katalánska jsem již několikrát četla. Miluji starou architekturu a byla jsem zvědavá i na Gaudího domy, těšila se na španělské jídlo a take si naplánovala malý výlet.
Vzhledem k tomu, že jsem v Barceloně nocovala 5 nocí, rozhodla jsem se pronajmout si malý byt. Většinou je to pohodlnější alternativa a někdy i levnější. Můj byteček se nacházel jen 2 ulice od Placa Espanya, kam přijíždí autobus z letiště. Je tam též metro, nákupní centrum a odjiždí odtam vlak do Montserratu. Takže vlastně z logistického hlediska značka ideál.
Bylo zajímavé, jak klidná byla ulička, která se nacházela od místa přeplněném lidmi. Nepotkala jsem na ní jediného zahraničního turistu. Pouze místní, kteří tuto část města obývali. Nejen, že tu byl klid, ale zdálo se, že je všechno povolené. Na míste, kde zbyla z domu jen zídka hráli kluci každý večer fotbal. Elvířini psi si vesele pobíhali po celé ulici. Se sestřenicí si sedla u domku na schodky a hodinu si povídaly. A já jsem si snědla svoji večeři opřená o zídku již neexistujícího domu. A k večeři mi Elvíra donesla skleničku vína. Nikomu se to nezdálo divné. Byla pohoda a teplý večer.
Naproti domu je katering Kikiriki, který pordává hotové obědy. Za 5 EUR jsem měla 3 chody, které jsem si mohla vybrat asi z desíti. Ten třetí chod byl malinký dezert. Buď pudink nebo ovoce. Otevřeno měli asi od 11 do 15 hodin. A jejich "oběd" jsem měla na dva dny. Dvě různá jídla za bezkonkurenční cenu. Doma jsem si je ohřála v mikrovlnce a bylo po hladu. Kikiriki mi doporučila paní Elvíra. Sama si tam každý den chodí pro oběd, protože nestíhá vařit.
Ovšem největším zážitkem ze španělského života v Barcelóně bylo, když jsem byla pozvána na kávu. Myslela jsem, že budeme doma a tak jsem koupila dortíčky. Načež elvíra mezi dvěřmi řekla: Tak jdeme. Udiveně na ni koukám, kam a ona: "Do kavárny přeci. Já doma žádné kafe nemám. Buchty vezmi s sebou. Sníme je tam." A tak se skutečně stalo. Do malé místní kavárny, kde je denním hostem jsem si donesly dortíčky. Číšník mi donesl i talířek, vidličku a ubrousek. A ještě nám pomohl vyřešit problém s vyzváněním mobilu.
V celém Španělsku je vidět, že lidé nemají moc peněz,ale k snídani si dají kafíčko a buchtičku v kavárně skoro každý den. Ať je to Barcelóna nebo malinká vesnička.
Samožřejmě jsem si jako každý, kdo poprvé přijel do města prošla památky.
První den jsem zavítala na Playa Catalunya, což je takové centrum. Odtud dojdete pešky skoro ke všem památkám. Tedy záleží na tom, jak moc rádi chodíte.
Jestli jste nekdy byli v Benátkách a mysleli si, že je tam příliš holubů, tak vás mohu ujistit, že to není nic proti Plaza Catalunya v Barcelóně.
Jedna ulice směrem dolů se jmenuje La Rambla. Je to nejznámější ulice, kde najdete stánky se vším možným. V červnu na svátek St. Jordi zvaného svátkem knihy se zde prodávají zamilované romány a rudéartezánské růže. Na den svatého Jordi dostávají katalánští muži od žen knihu a ženy od mužů rudou růži. Nejedná se jen o obdarování manžela či manželky. Knihu a květinu si dávají i kamarádi. Dříve dostávali muži pouze zamilovaný román, ale dnes se doba zmněnila a můžete zde najít nejrůznější knihy.
Stánků s knihami a květinami označeným katalánskou vlajkou je plné město a opravdu můžete vidět, že devadesát procent španělských žen má v ruce rudou růži a na ní katalánskou vlaječku. V ten den se na Rambla nedalo skoro jít. Byla tam spousta místních i turistů.
Z La Rambla se dostanete i do gotické části Barcelony zvané La Gotica, kde si můžete prohlédnou mj. katedrálu Svaté rodiny.
Na konci La Rambla se nachází Port Vello, kde je mimo přístavu i nádherný park, kam místní chodí na procházku. Spousta studentů tu jen tak leží v trávě či si dělají piknik. V Porto Vello se nachází i socha Kryštofa Kolumba.
Dalšími z úžasných památek jsou Gaudího domy. Otevřené pro turisty jsou Casa Batló (kaza bajó) a La Perdera. Byla jsem jen uvnitř Casa Batló a musím říct, že mi Gaudí svými nápady a provedením jak exteriéru, tak interiéru doslova učaroval. Casa Batló je veliký několika podlažní dům. Připravte se, že na vstupenky budete čekat ca 20-30 minut. Délka prohlídky záleží na vás, ale počítejte s alespoň hodinou a půl.

Ve čtvrti Pedralbes se každým rokem koná ATP tenisový turnaj, kterého se účastní mj i Rafa Nadal. A to byl první a hlavní důvod návštěvy BarcelónyJ
V této čtvrti je mimo několika bankovních mrakodrapů i Pedralbský klášter, kam se můžete zajít podívat. Nachází se jen 10 minut pešky od Real tennis club, kde se hrává tenisový turnaj. O zastávku metrem dále můžete navštívit Pedralbské zahrady a muzeum.
Město je samozřejmě plné obchodů a obchodních center. Za zmínku stojí obchodní síť El Corte Iglés, kde naleznete vše od značkového oblečení, boty i jídlo. Potraviny jsou zde za normální ceny, ale z oblečení prodávají pouze lepší kvalitu. A i přes to můžete mít štěstí na nějaké slevy a koupit si třeba pěknou noční košili, vějíř, šaty, něco do obýváku atd. Prodavačky josu zde velmi ochotné. Jeden z obchodních domů El Corte Iglés se nachází na Playa Catalunya.
Na Plaza Espanya je veliké obchodní centrum Coloseum. Centrum má kruhovou architekturu, červenou barvu a několik pater. Je zde is spousta restaurací a levnějších občerstvení, kino a hlavě spousta butiků. Na střechu obchodního centra se dá vylézt. Je odsud nádherný výhled na Barcelonu.
Když přejdete na druhou stranu, tak pěšky dojdete k výstavišti Barcelóny (Fira) a k paláci Montjuic, kde je nádherná fontána ve formě umělých vodopádů a krásný park. Odsud je i nádherný výhled na město.
O Barceloně bych mohla psát celý týden a pořád by bylo o čem. Do města jsem se doslova zamilovala a měsíc a půl po první návštěvě jsem tam jela znovu, abych mohla objevovat další neobjevené.
Z Barcelóny jsem udělala několik výletů - na Montserrat, do Tarragony, Sitges a Caldes de Montbui.
Ale o těch napíšu až příště.

Na dovolenou bey cestovky - kde se ubytovat

10. června 2014 v 16:22 | Čarodějka

Za chvíli je tu čas dovolených a pokud jste jako já a necestujete s cestovkou, tak občas řešíte otázku bydlení na dovolené.
Jste již unavení bydlením po hotelích, kde vás ruší ostatní hluční turisté. Máte plné zuby jídla, které chutná každý den stejně. Nechce se vám utrácet za jídlo v restauracích a přeci se chcete dobře najíst ?

Tak to mohu doporučit zajistit si ubytování v soukromí. Stačí vám na to počítač a chuť si cestu naplánovat sám.

Zde jsou dvě stránky, přes které jsem již 3x bukovala své ubytování v soukromí:Na co si dát pozor?
Ceny zobrayované na výpisu nezahrnujé všechny poplatky. Nekteré josu uváděny za celý týden, jiné za noc. Pořádně si prostudujte nabídku. Někteří majitelé domů či exkluyivnějších bytů vyžadují kauci 100-200 EUR, která se vrací při odjezdu, pokud nebude nic poškozeno. Ne však všichni depoyit vyžadují.

Někteří si účtují zvlášť za konečný úklid 30-100 EUR.

Pejsci a kočičky - někteří pronajimatelé umožňují pobyt i pro vaše čtyřnohé miláčky. Ne však všichni. Pokud jste naopak alergičtí, tak se bytům a domům s možností pobytu pro psy a kočky vyhněte. Nejlépe je majitele na to uppozornit.

Kuřáci: ve většině bytů a domů je zakázáno kouřit. Zapálit si můžete venku.

A jak to funguje:
Vyberete is ze seynamu nemovitost, která se vám lábí a pošlete poptávku. Pokud je nemovitost volná, tak se vám majitel ozve během krátké doby - do 48 hodin. Je lepší poslad poptávku na více nemovitostí.
Až budete mít potvrzení, že je volno, tak si ubytování zabukujete. A pak se dohodne placeni. Někteří chtějí platbu hotově při předání klíčů, jiní požadují platbu převodem.

! Nepřistupujte na platby přes Western union.

Tak příjemné cestování.

Malorka na vlastní pěst - Co si koupit na Malorce

17. března 2014 v 14:23 | Čarodějka
Obchůdků se suvenýry pro turisty je na Malorce plno. Většina z nich ani na Malorce není vyrobená.
Dá se vybrat skutečně něco typického pro Malorku, aniž by to neslo název Mallorca a štítek: Made i China?
Tady je několik typů na pěkné suvenýry:
Zapatos Mallorkinas nebo zapatos Menorkinas - sandály
Na Malorce a také na sousední Menorce se vyrábí kožené sandály. Všechny mají stejný design. Mohou se lišit barevným provedením a cenově se pohybují od 25 Eur až do 80 Eur. Záleží na jejich provedení. Sandály jsou celé kožené a jsou velice pohodlné. Stejný design se vyrábí, jak pro muže, ženy i děti. Tyto sandály seženete prakticky všude. V obchodech se suvenýry i v běžných obchodech s obuví. Najdete je také na trzích.

Kožené zboží
Na Malorce je rozšířená kožená výroba. Na trhu jsem viděla nádherné ručně šité kožené kozačky a mokasíny. Byly sice trošku dražší, ale pokud si chcete dopřát luxus ručně šitých kvalitních kožených bot, tak doporučuji.
Vyrábí se zde i kabelky a pásky. Kožená kabelka vyrobená na Malorce může stát stejně jako plastová kabelka vyrobená v Číně. Chce to jen mít trošku štěstí.

Keramika
Keramická výroba je na tomto ostrově docela rozšířená. Pěkné věci seženete jak na trzích tak v běžných obchodech. Jako příklad keramiky uvádím dvě webové stránky dvou keramických dílen.

Perly
V Manacoru je továrna na výrobu uměle pěstovaných perel Majorica. Výrobky této firmy se dají koupit po celé Malorce a mají garanci 10 let. Pokud budete v Manacoru, tak se můžete jít do továrny podívat a v jejich podnikové prodejně nakoupit za lepší ceny.

Červený pepř
Na Malorce roste červený pepř. Ten můžete vidět i vysazený na ulicích Porto Crista. Pepř roste na vysokých stromech v hroznech. Pokud máte štěstí a jste na Malorce na Podzim, tak si s sebou můžete trochu pepře natrhat zdarma. Jinak na trhu stojí malinkatý pytlíček ca 1 EUR.

Pomerančová marmeláda
Oblast Solleru je známa pěstováním pomerančů a citronů. Vyrábí se zde spousta marmelád, ale nejznámější je jejich pomerančová marmeláda. Pouze v této oblasti se plní tradiční Ensaimada pomerančovou náplní.

Ensaimada - typycká buchta z Baleárských ostrovů
Saima znamená katalánsky sádlo. Těsto buchty je potřené před zamotáním sádlem. Odsud pochází její název. V nejrůznějších pekárnách si můžete koupit malé ensaimadičky či jednu velikou pěkně zabalenou v krabici, jako dort. Pokud si ji zapomenete koupit ve městě, tak se dá Ensaimada sehnat i na letišti. Původně se Ensaimada dělala bez náplně a bohatě se posypala cukrem. Příprava těsta trvá několik hodin a tak se tato buchta pekla původně jen při nejrůznějších slavnostech. Dnes se plní buď Katalánským krémem (pudink vařený s kořením a pomerančovou kůrou), ale hlavně se plní Cabelli de Angelo. To je náplň vyroběná z dýně. Osobně mi chutná nejvíce Ensaimada bez náplně, kterou seženete všude.

Ensaimada likér
K buchtě si můžete koupit i místní likér pojmenovaný podle buchtičky. Likér má dvě příchutě. Ta originální chutná podobně jako baileys a druhá příchuť je čokoládová. Moje oblíbená příchuť je ta tradiční podobná baileys. Je o něco méně sladká a krásně krémová.

Víno
Nezapoměňte si koupit zdejšílní víno. Pokud nevíte jaké, tak můžete v Duty free shopu v Palmě několik druhů místního vína ochutnat a vybrat si podle chuti.

Olivový olej
A co by to bylo za část Španělska, kdyby tu nebyly olivy a olivový olej.
 
 

Reklama