close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Srpen 2019

Je chytrý telefon opravdu chytrý vynález?

30. srpna 2019 v 11:00 | Čarodějka |  Deník
Měla jsme již třetí i -phone. Stran funkcí jsem po určité době měla pocit, že bez chytrého telefonu již nelze žít. Je v něm vše - facebook, messenger, what´s app, aplikace na dálkově připojení k firemnímu servrnu, aplikace na elektronický podpis, aplikace na expresní platby pře telefon, aplikace jízdních řádu, tisk a take spousta fotek, videí, úkolů, adrs, kontakrů ……….prostě zdánlivě celý náš život.
Když se rozhlédnu kolem sebe, čím dál vice lidí je na svůj chytrý telefon fixováno. Ve Švédsku již nemáte šanci skoro ani nikoho oslovit, mladí sedí každý na druhé straně autobusu, v uších sluchátka, kam se line hudba chatují na sociálních mědiích nebo hrají hry. Bez chytrého telefonu nežijete, protože vaši všichni "přátelé" jsou na facebooku, kam píší o sto šest zápisky ze svého životu. Čas s sejít však nemají, protože diář je plný. Všichni v reálném světě jsou podle mnohých idioti.
Takže z časové a sociální perspektivy chytrý telefon je docela hloupý vynález pro nás lidi. Neumíme jej totiž používat. Nejsme na něj dost chytří. Již od května jsem zkoušela žít bez facebooku a messenger. Mám teď vice času. Nejdou mi na nervy přiblblé komentáře v diskuzích pod příspěvky. Svět je najednou hezčí a plný fajn inteligentních lidí.
Dále tu máme aspekt životního prostředí. Po roce a půl jsem v dešti potřebovala telefon s mapou. Netrefila jsem do hotelu. Den poté přestal telefon fungovat a od té doby se dá sice zapnout, ale jeho funkčnost se omezila na jeden den v týdnu. Uvažovala jsem o koupi nového. Po přednášce prodejce o nejrůznějších typech chytrých telefonů, že jejich kapacita po roce a půl klesá a že update softwaru a aplikací potřebují více a více mista mě napadlo, že boj za zlepšení životního prostředí bude zbytečný pokud dovolíme výrobcům prodávat nám výrobky u kterých předem ví, že nevydrží déle než dva roky. V bateriích je lithium, vymněnit je nelze. Kapacita klesá a telefony se vyhazují.
Dalším faktorem k mému rozhodnutí byla astronomická cena nových telefonů, které by měly vydržet deset kapek deště a které mají dostačující kapacitu na více než rok používání.
Udělala jsem chytré rozhodnutí, chytrý telefon jsem nekoupila. Místo toho jsme z krabice ve sklepě vytáhla starou nokii a koupila do ní novou baterku. Odpadá mi stres z toho, že nestihnu odpovědět na všechny vzkayz a skupinové diskuze na messengeru, také jsme se oprostila od příspěvků na facebooku a potkávám se jen s opravdovými přáteli. Navíc odpadá stres z toho, že mi nevydrží baterka. Moje malá nokie vydrží týden.
A na elektornický podpis, který potřebuji jednou týdně ještě můj starý smart phone stačí.
V dnešní době, kdy řešíme stoupající počet depresí u mladých lidí a dětí a kdy řešíme zničené životní prostředí bychom měli udělat chytré rozhodnutí a oprostit se od chytrých telefonů, které dnes nejsou tak chytrou investicí, jak se zdá.