close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Leden 2019

Švédsko - nový premiér

21. ledna 2019 v 12:42 | Čarodějka |  Cestování
Po pátečním hlasování má Švédsko nového premiéra. Stal se jím opět předseda sociální demokracie Stefan Löfven.
Aby mohl být premiérem, musel podniknout mnoho ústupků v rámci dohody s Center stranou a s Liberály, kteří se odtrhli od Aliance s Moderaty a Křesťanskými demokraty, jen aby zabránili vlivu Švédských dmeokratů a Levice. Důvodem je, že Švédčtí demokraté mají původ strany v nacismu a Levice v komunismu.
Nicméně dohoda má jeden háček. Všichni zůčastnění dohody Sociální demokracie, Zelení, Center i Liberálové zapomněli, že nemají v parlamentu většinu a že pro odhlasování jejich kandidáta na premiéra budou potřebovat hlasy ještě jedné strany. Všechny pravicové strany včetně Křesťanských demokratů řekli NE vládě Stefana Löfvena. Zbývali tedy švédští komunisté, jejichž vliv na politiku se zavázali všichni ve své politické dohodě, kterou média zveřejnila.
Sociální demokracie se mimojiné zavázala, že zavede možnost tržního nájemného v novostavbách či k pravicové úpravě pracovního zákoníku.
Levice však není hloupá a vyuřila své pozice veta k vyjednávání. S lídrem sociální dmeokracie si za zavřenými dveřmi vyjednala, že musí znovu zavést jejich remormy, které byly minulou vládou uvedeny v platnost. Dále že neschválí tržní nájemné a požadovanou úpravu pracovního zákoníku, jinak vysloví vládě nedůvěru, čímž drží novou vládu v šachu. Pokud levice navrhne vyslovení nedůvěry vládě v hlasování o nedůvěře se ráda přidá celá pravice, která šla do opozice.
Předseda Levicové strany si myslí, že Center a Liberálové nebudou nedůvěru vládě vyvolávat, protože si na sebe nebudou chtít vzít nové předčasné volby.
I když Center a Liberálové vyhrožovali, že pokud nebude nová vláda plnit jejich úmluvu, tak vysloví nedůvěru vládě oni a pravice se opět ráda přidá.
Máme tu zajímavou vládní konstelaci, kdy ve vládě jsou opět Zelení a Sociální demokracie i když většina obyvatel Švédska hlasovala pro pravicovou vládu a jako jejich podpůrné strany v parlamentu jsou středové strany Liberálove a Center (kteří do vlády nechtěli) a Levice. Aliance se bohužel kvůli vlivu Švédských demokratů, které by při hlasování v parlamentu potřebovala, nedokázala domluvit.
Pravicoví voliči i politici spekulují o tom, jak dlouho vláda v této konstelaci vydrží. Premiér bude muset tančit chvíli doprava a chvíli doleva, aby vládu udržel.
Budou ve Švédsku předčasné volby? Toť otázka, kterou si klade mnoho z nás.
Do nové vlády usednou:
Amanda Lind - ministryně kultury a demokracie
Ylva Johansson - ministryně práce
Åsa Lindhagen - ministyně pro rovnoprávnost
Hans Dahlgren - EU ministr
Margot Wallström - ministryně zahraničních věcí
Morgan Johansson - ministr spravedlnosti
Tomas Eneroth - ministr infrastruktury
Anders Ygeman - ministr energetiky a digitalizace
Peter Hultqvist - ministr obrany
Lena Hallengren - ministryně sociálních věcí
Annika Strandhäll - ministryně sociálního pojištění
Magdalena Andersson - ministryně financí
Ardalan Shekarabi - civilní ministr
Anna Ekström - ministryně školství
Matilda Ernkrans - ministryně pro vyšší vzdělání a výzkum
Isabella Lövin - více premiérka, ministryně ekologie
Ibraim Baylan - ministr zemědělství
Jennie Nilsson - ministryně rozvoje venkova

Ministerstvo infrastruktury, kam patří i energetika a digitalizace je novým ministerstvem.

Pro ty, které zajímá řízení Švédského království uvádím oficiální link vlády Švédského království o řízení státu na dokument v angličtině.

Švédsko - politika po volbách

7. ledna 2019 v 10:41 | Čarodějka |  Cestování
Již máme ve Švédsku několik měsíců po volbách a stále není žádná vláda.
výsledek voleb se dal skoro uhodnout a i přesto se nejsou strany schopné domluvit.

vše vlastně záleží na jediné straně ke komu se přikloní - Center (středová strana). My moderáti doufáme, že se zachová jejic předsedkyně loajálně vůči alianci se kterou šli do voleb, anebo jestli nás již podruhé zradí. Bohužel to vidím na druhou variantu. Jako aliance bychom potřebovali podporu SD - švédských demokratů, kteří jsou stranou blízkou české SPD i když jejich lídr Jimmy Akesson se zdá je daleko inteligentnější než Tomio Okamura.

Druhé volby jsou takřka za dveřmi. Osobně bych byla ráda, kdyby aliance Moderaterna, Křesťanská demokracie, Cente a Liberálové vládli v menšinové vládě spolu. sociální demokracie vládla dost dlouho společně se Zelenými za podpory levice (švédských komunistů).
výsledkem jejich vlády je, že se dnes pacient skoro nemá šanci dostal k lékaři, kvalita lékařské péče se významně zhoršila, vzrostla kriminalita, zaměstnanci policie odchází a je jich velký nedostatek, zvýšily se daně,zavedla se daň na leteckou dopravu, jejíž následkem je, že všichni letí do Kodaně a odtam jedou vlakem nebo autem, které zaparkovali na letišti. Financovaly se projekty, jako zvyšování povědomí o menstruaci a na seznamu byla spousta jiných nesmyslných výdajů.
Jednou z nejhorších věcí je však instrukce vlády zdravotní pojišťovně, aby nevypláceli moc nemocenskou. VeŠvédsku o nemocenské nerozhoduje již lékař, nýbrž úředník zdravotní pojišťovny, který vám s přehledem oznámí, že na nemocenskou nemáte podle pojišťovny nárok. Důsledkem tšchto royhodnutí je bohužel i to, že pžed vánocemi vystěhovali majitelé nemovitostí i matky samoživitelky s dětmi, které nedostaly nemocenskou i když nebyly z důvodu nemoci pracovat. A tak skončily na ulici i s dětmi.
Pacienti po operaci rakoviny podle pojišťovny také neměli nárok na nemocenskou a řidič kamionů byl údajně také schopen práce. Tak nějak to vypadá za vlády sociální demokracie a Zelených.

Bohužel si myslím, že nás Center zradí a spolu se Sociální demokracií, Zelenými a Liberály vytvoří vládu.

Naštěstí v parlament schváli alianční rozpočet, který podali Moderáti spolu s Krestanskou demokracii. tím se navýši rozpočet policie a zdravotnictví. Zruší se nesmyslná organizace pro rovnoprávnost ve které pracují rovnoprávně pouze ženy a které rozdávají velké peníze na projekty podobné menstruačnímu. Pravicový rozpočet také pamatuje vzdělání, snížení daní pracujícím i penzistům, podporu malých a středních firem.

Takže ať nám bude vládnout kdokokliv, tak bude muset respektovat náš Moderátorský rozpočet.