close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Srpen 2018

Costa da Caparica - Portugalsko vlastní pěst

31. srpna 2018 v 16:00 | Čarodějka |  Cestování

Costa da Caparica leží asi půl hodiny od Lisabonu. Dostanaete se sem mj autobusem č. 153 z Placa de Espanya. Pokud jedete autem, tam musíte přejet dlouhý most 24. dubna, který vede přes řeku Tajo.
Costa da Caparica je rájem všech surfarů. Neustále zde pofukuje a vlny Atlantiku jsou velké. Pláže navazují na sebe a vláčkem můžete jet po pláži za 8 EUR dolů 30 km. Cestou uvidíte barevné plážové domky a hory na druhé straně. Můžete vystoupit na jakékoliv pláži. Vláček má jízdní řád, který bývá u zastávek.
Na každé pláži je malý bar. Někdy je stlučený z pár prken, jindy je trošku lepší.
Grilují zde i ryby.


Když pojedete vláčkem, tak si všimněte, že na některých plážích je vícepostávajících racků, kteří se takřka nehnou. To proto, že na pláž přijede mezi 17-19 hodinou mala rybářská loď se sardinkami. Po pláži jede na pomoc rybářům traktor s prázdými rybami, kam rybáři raby rychle roztřídí.
A pokud si stoupnete do fronty k rybářské lodi , tak si za 5 euro můžete koupit kilo sardinek. Pravda, jsu trochu větši ež ty, co známe z plecovej a jsou výborné grilované. Jejich sezóna je v červenci.
V sítích uvíznou i jiné ryby, takže pokud budete mít štšstí a budete chtít, tak si od rybáre můřete koupit velkou pětinohou chobotnici (kalamár) nebo menší pražmu. Vetšinou si na dovolené pronajímám byt, kde mám možnost vařit. V Costa da Caparica mě vaření přišlo hodně levně. Díky náhodě, že jsem si šla na pláž číst až na večer, jsem si koupila za pět euro tři malé pražmy a jednu mě neznámou rybu. A tak jsem měla s jídlem na několik dní vystaráno.
Ubytování jsem si našla přes AIRBNB u starších lidí domku, kousek od pláže. Měla jsem tam až nahoře svůj byteček s dvěmi ložnicemi. Pravda, bylo to pod střechou a tak strop v koupelně byl hodně nízký.
Měla jsem tam i malinký gril, takže ryby jsem grilovala.
V Costa da Caparica je i tržnice, otevřená kromě pondělí kazdý den. Koupíte zde čerstvé ovoce, zelenínu a ryby. Ryby jsou zde trochu drahé, ale pokud nebudete mít štěstí na rybáře, tak si zajděte sem.
Na náměstíčku je i kavárna / jídelna Pasteleria natural kde dělají nejen výbornou kávu, ale mají skvělé zákusky. Než je všechny ochutnáte, tak máte po dovolené. Typickým zákuskem Portugalska je Pastel de Nata. Je to takový upečený pudink. Dobré, ale v cukrárnách lepší věci. Nenechte se zmíst zákuskem vypadajícím jako česká špička. Není v něm vaječný koňak. Je velmi hutný a čokoládový.

Z Costa de Caparica se autobusy dostanete do Lisabonu -do Lisabonu jede autobus 153 na plaza da Espana, do Almady a k trajektu - Trafaría, který jede do Belému.

Cesta do Portugalska

30. srpna 2018 v 14:45 | Čarodějka |  Cestování
Letos jsem se poprvé vydala do Portugalska. Byla to jedna z evropských zemí, kde jsem ještě nebyla.
Do Portugalska se dostanete přímou linkou ČSA z Prahy.


Oceán a koupání

Pro ty, co se chteji koupat mohu říci, že Atlantik je na severu Portugalska až po Setúbal docela studený a jsou tam velke vlny. Je to ovšem ráj pro surfaře.
Od Setúbalu dolu jsou vlny jen menší a my co rádi plaveme si Atlantiku můžeme užívat.

Voda je v Setúbalu teplejší než v Costa da Caparica a čím více na jih země, tím teplejší je. Nicméně nepočítejte s teplotou jako v Itálii u Jadranu nebo u Ligurského moře.

Přišlo mi, že turistů v nikde moc nebylo a pláže byly poloprázdné. I když mi Portugalci tvrdili, že je tam turistů plno.
Inu, kdo žil v Praže nebo byl ve Vatikánu, tak má o počtu turistů jiné představy.

Portugalsko mě překvapilo svoji nádhernou architekturou vykachličkovaných fasád.
Bohužel je v menších městech vidět, že chybí finance na rekonstrukci.

Nicméně lidé jsou tu velice příjemní a jídlo výborné.


Jídlo

Pokud chcete v Portugalsku ochutnat dobré jídlo, tak se podívejte, kde okolo oběda do 15:00 sedí nejvíce lidí. Obyčejně tam obsluha mluví jen portugalsky, ale jídlo je tam levnější a výborné. I když interier třeba nebude tak luxusni, kvalita jídla bude skvělá.

Portugalsko je známé rybami, hlavně sardinkami.
Nekupujte je vsak ve specialnim obchodě v centru hlavního města. Stojí tam 7 euro a v normálním obchodě koupíte sardinky,sice v jine krabicce, za 1 euro.
V supermarketu najdete i tuňákanalozeneho v ruznem koření. Na výběr máte tuňáka naloženého v různém koření - například s tymiánem, majoránkou či s chili.

Nekupujte sardinky ve speciálním obchodě v centru hlavního města. Stojí tam 7 euro a v normálním obchodě koupíte sardinky,sice v jine krabicce za 1 euro.
Pokud si dáte tresku, tak připravte vaše chuťové buňky na to, že bude chutnat úplně jinak. Portugalci tresku nepřipravují čerstvou. Nejprve ji nasolí, potom usuší a nakonec namoří do vody na 24 hodin. A až poté se treska griluje, smaží či peče. Ve většině obhodů s rybami čerstvou tresku ani nenajdete i když se tu a tam dnes začína objevovat i včerstvé podobě, ale jen v menších kouscích. Chuť grilované tresky po portugalsku je slanější a ryba je trosicku pevnější. Jsem zvyklá jíst tresku čerstvou vylovenou ve stejný den a tak byla chuť jejich tresky pro me šokem.
Choco frito neni čokoláda s hranolkami, ale smažené rybí kousky typické pro Setúbal.
Skvělou rybou je také pražma, která se připravuje na grilu čerstvá. Obyčejně se podává s bramborem vařeným ve slupce a salátem.
Další delikatesou, kterou jsem v Portugalsku ochutnala bylo Osso buco a servírované bylo s bramborovou kaší.


Typickým zákuskem Portugalska je Pastel de Nata. Je to takový upečený pudink. Dobré, ale v cukrárnách lepší věci. Nenechte se zmíst zákuskem vypadajícím jako česká špička. Není v něm vaječný koňak. Je velmi hutný a čokoládový.

Jazyk

Většina starších lidí mluví pouze portugalsky.

Portugalština je trochu podobná španělštině. Portugalci španělštině rozumí, ale Španělé portugalštině ne.
Někteří nemají Rádi, kdy na ně začne turista mluvit automaticky španělsky. Slyšela jsem paní v obchodě žíkat asijsmému turistovi, proč na ni mluví španělsky, když je v Portugalsku a ona mluví dobře anglicky. Ale většina lidí dá přednost špatné španělštině než angličtině.

Pokud umíte španělsky, tak budete jídelníčku a jednoduchým věcem v psané podobě rozumět.Cestování po Portugalsku - autobus, vlak, taxi

Po celé zemi můžete pohodlně cestovat autobusy i vlaky. Jízdné není drahé. Pokud pojedete autobusem či vlakem na výlet a víte, že se ve stejný den vracet, tak si kupte rovnou Zpáteční jízdenku. Vyjde vás to o mnoho levněji. Například spáteční jízdenka z Costa da Caparica do Lisabonu mě stála jen o pár centů více než kdybych si koupila jízdenku jen do Lisabonu. Nikdo vám o tom ale neřekne. Až když jsem jela asi potřetí, tak se mě jeden šofér zeptal, jestli chci zpáteční.
Jízdenky se platí buď hotově u řidiče nebo si můžete pořídit kartu a nabít ji několika cestami.

Hodně lidí zde využívá taxi služby Uber. Je nejlevnější. Do telefonu si stáhnete aplikaci a zaplatíte přímo z telefonu svojí kartou. Pžijde vám i fotografie řidiče a info o autě, kterým přijede. Nevýhodou je, že auta nemají označení taxi. Taxy za ježdění po Libanonu jsem velmi nízké.
Taxikáři ve většině případů mluví slušně angličky a v centru Lisabonu je angličtina také ve službách rozšířená.


Které destinace navštívit?

Všichni musí vidět Lisabon a Sintru. Pokud jste tato města neviděli, tak jste nebyli v Portugalsku.


Sama jsem navštívila tyto oblasti, které popíšu v dalších článcích.

Lisabon
Costa da Caparica
Setúal
Sintra

Na mém seznamu zůstavají: Porto, Faro, Algarve, Madeira

Co si z Portugalska můžete dovézt
Sardinky a tuňáka
Boty
Oblečení vyrobené v Portugalsku
Povlečení portugalské produkce
Queso fresco - čerstvý sýr
Výrobky z korku například korkovou podložku s kachličkou - je výborná pod horký kastrol či konvici na čaj