close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Leden 2018

Budapešť II - lázně 1

29. ledna 2018 v 16:17 | Čarodějka |  Cestování
Budapešť vstoupila do podvědomí lidí nejen jako metropole Maďarska, ale i jako lázeňské město.
Můžete si vybrat s několika lázeňských domů, kde můžete navštívít buď jen termální část nebo se můžete nechat hýčkat masáží či si užívat saunového světa.
Budapešťské lázně spadají pod jednoho vlastníka a jejich ceny jsou takřka totožné. Bohužel za poslední dobu ceny vstupného i masáží stouply tak, že sami Maďači si je nemohou dovolit.
Masáž, kterou jsem si dopřála v Rudas lázních byla sice drahá, ale úžasná. Nicméně stála 19000 HUF. Z apodobnou masáž mimo lázně zaplatíte 6000 - 10000 HUF
Nikoho však nechci od návštěvy lázní odrazovat. Naopak.
Kromě faktu, že jsou to nádherné historické budovy, tak jejich termální voda pomáhá napříkled lidem s kloubními a svalovými potíži. Není nad to se posadit na chvíli do vyhřátého termálního bazenu a odpočívat a potom se zchladit ve studeném bazénku a poté navštívit třeba saunu.

Asi největšími lázněmi jsou Szechenyi furdo. Jejich termální venkovní bazénz jsou úžasné a uvnitř najdete 11 termálních bazénů, 1 chladivý vnitřní bazének, saunu..


Turisticky hodně navštěvovanými lázněmi jsou již dlouho lázně Gellert.
Dříve patřívaly mezi nejdražší. Mají celkem 5 vnitřních termálních bazénů a jeden vnější termální bazén.

Kousek od Gellert leží Rudas furdo, které byly zrenovovány asi před 3 lety. Lázně mají termální část, která je přístupná v různé dny jen mužům a v různé dny jen ženám. Dále mají tyto lázně wellness část, kam mohou jak muží tak ženy společně.
Ve Wellness části je jen jeden malý termální bazén a + vyhřívaný větší bazén.
Pokud chcete jít v Rudas do sauny, tak si musíte přikoupit vstupenku do Sauna world, která stojí asi 800 HUF.
Ve světu sauny naleznete několik druhu saun od aromatické po finskou a 'ledničku'

Lukacs spa patří k menším lázním, kam chodí i místní. Jsou o něco levnější, ale i daleko menší než Gellert a Szecheyi.

A co si s sebou vzít?
Nezapoměňte si vzít koupací čepici, pokud chcete plavat. Bez ní vás z bazénu vyhodí.
Dále si vezměte nějaké koupací pantofle a ručník a samožřejmě plavky.
Ve většině lázní si je možné plavky i čepici pronajmout, ale je to zbytečně drahé.


Bupapešť I - cestování po městě

29. ledna 2018 v 15:09 | Čarodějka |  Cestování
Z Čech se do Budapešti dostanete poměrně snadno a levně. Jezdí sem pravidelně autobusy Student agency a vlaky ČD.
Autobus je možná o něco levnější, ale cestování vlakem je pohodlnější i díky tomu, že přijedete přímo na nádraží, které nemusíte nikde složitě hledat.
Nyugati Palyaudvar je západní nádraží v Budapešti. Pro tz, kdo chodí rádi pěšky není nádraží daleko od centra města.
Jezdí odsud metro M3, které vás odveze na Deak Ferenc Ter - hlavní přestupní uzel města.
Na Nyugati vás dovezou i tramvaje 4 a 6.

Když vystoupíte z vlaku, tak přejděte silnici a dejte si první občerstvení v pekárně BITE, kde připravují výborné buchty a udělají vám k nim kávu.

Z letiště máte dvě možností, jak se dostat do města. Pokud jedete do centra, tak doporučuji autobus 100 E, který jede z letiště přímo do centra. Má zastávky na: Kalvín ter, Astoria a poslední zastávkou je Deak Ference Ter. Cesta do centra tímto autobusem trva pouhých 35 minut a autobus jezdí i v bryských hodinách. Na tento autobus musíte mít zvlášť jízdenku, která stojí 900 HUF. Dá se koupit přímo na letišti v okýnku BKK, kde zakoupíte i ostatní jízdenky na hromadnou dopravu po Budapešti.

Další alternativou dopravy z letiště je autobus 200 E, který vás zaveze na metro zastávku Kobanya Kispest a zde můžete přestoupit na metro M3, jehož konečnou je Nyugati vlakové nádraží: Metro stavi samozžejmě i v centru.Ve městě se dá hodně chodit pešky a díky několika mostům se dostaněte přes Dunaj. Na 4 dny mi stačilo 10 jízdenek, které vzjdou levněji, když je koupíte současně. Tak jedna cesta vyjde na 300 HUF, bežně nepřestupní jízdenka stojí 350 HUF.
Pokud chcete navštívít všechny památky, galerie a muzea a hodně u toho jezdit, tak se vám možná vyplatí Budapest card, která vám umožní slevu i 10 % na vstup do lázní a do Lukacsových lázní máte vstup s touto kartou zdarma.


Na letišti či turistických informacích si vezměte mapu Budapešti. Jsou na ní vyznačeny i všechny autobusove a tramvajové linky.