Jak cestovat letadlem - zavazadla

1. srpna 2017 v 16:21 | Čarodějka |  Cestování
Již několik let si říkám, že musím napsat článek pro lidi, kteří cestují letadlem poprvé. Pokaždě, když někam letím, tak u security nebo u checkingu vidim cestující, kteří neznají zakladní pravidla pro cestování letadlem. Není to zase tak složité, ale chápu, že když člověk letí poprvé, tak možná neví, kde informace hledat. A možná ho ani nenapadne se po informacích o bezpečnosti pídit.
Vše začíná u správně zabalených zavazadel.
A) Příruční zavazadla
1) Požádně si pečtěte v podmínkách dané letecké společnosti, se kterou poletíte maximální rozměry a váhu příručního zavazadla. Kařdá společnost má trošku jiné rozměry pro zavazadla, která si můžete zdarma vzít na palubu. Nejmenší zavazadlo zdarma umožňuje společnost WIZZ, kde je zdarma pouze kabelka či menší taška. Pokud při boardingu stewardka nazná, že vaše příruční zavazadlo je moc velké a pekračuje povolené rozměry, může vaše zavazadlo na palubu odmítnout a vám nezbyde nic jiného, než jej poslat jako odbavené zavazadlo a zaplatit extra za odbavení. Osobně jsem viděla mnoho cestujících, kteří museli zaplatit za odbavení a byli hodně pekvapení.
2) Omezení tekutin: na palubu letadla si můžete z domu vzít pouze velmi omezené množství tekutin, kterí musí být umístěno v průsvitném uzaviratelném sáčku o objemu max 1 litr. Velikost balení jednotlivých produktů nesmí přesáhnout 100 ml. Pozor: je úplně jedno, kolik parfému či zubní pasty v balení máte. Limit 100 ml se vztahuje na velikost balení nioliv na množství produktu. Pokud budete mít například 50 ml v balení, které má 150 ml, tak vám je letecká ochranka u kontrolz vezme. Tohle bývá velmi nepříjemný začátek cesty, zvláště přisli-li jste o drahý parfém. A vězte, že je securitz v tomto velmi důkladná. Omezení se nevztahuje na řivotně důležité léky, které musíte brát a máte potvrzení od lékaře. Ovšem kapky na kašel se musí vejít do litrového sáčku os ostatními tekutinami.
Další výjimku mají nápoje a strava pro kojence a malé dítě, které v průběhu letu budete potebovat. Informaci o množství si najděte na stránkách letiště odkud letíte. Může se to lišit.
Na jaké produkty se vztahuje omezení?
- Všechny tekutiny kromě výše popsaných výjimek, gely,marmelády, krémy, řasenky, lesky na rty, konzervy obsahující tekutinu..
Pokud si chcete vzít na palubu letadla pití, tak si jej můžete zakoupit po projití security zónou.
3) Nebezpečné předměty nesmí na palubu. Do nebezpečných předmětů se počítají výrobky tyčovitého tvaru, třaskaviny, plynné látky, hořlavé látky, nože, zbraně - i kapesní, nůžky, kovové pilníky, golfové hole, lyže.. Na některých letištích je seznam delsí. V Goteborgu vás na palubu pustí s tenisovou raketou, ale v Palme na Malorce a v Londýně musíte tenisovou raketu odbavit. Proto se předem informujte, pokud si nejste jisti. Buď zavolejte na informace letiště ze kterého odlétate nebo můete najít informace na stránkách daného letiště.
4) Duty free - alkohol, parfémy a ostatní kosmetiku zakoupenou v duty free zóně si můžete po celé EU vzít s sebou. Pokud měníte v jiné zemi letadlo, tak vám v Duty free zabalí zboží do průsvitného sáčku, kam vloží doklad o zaplacení a sáček nesmíte rozdělat dokud nedojedete do cílové destinace. Toto pravidlo platí i por některé dalěí země mimo EU, ale pokud letíte do USA, kde měníte letadlo, tak vám to neuznají.
B) Zavazadla k odbavení
1) Ověřte si maximálně povolenou váhu, která se vztahuje k Vaší letence. Pokud vájm letenku vystavila cestovní kancelář, tak si povolenou váhu ověřte u letecké společnosti. Už se mi stalo, že na letence od cestovní kanceláře byla uvedená vyšší váha, než letecká společnost povolovala a musela jsme platit za přes váhu, protože jsem se do limitu nevešla. Doporučuji si kufr před odbavováním zvážit. Tolerance je ca 0,5 kg. Za vyšší přesváhu se platí.
2) Zakázané předměty, které nesmí do odbavovaného zavazadla jsou například: hořlaviny, plyny, zbraně,kyseliny.. Naopak do kufru můřete zabalit tyčovité výrobky, tenisovou raketu. Ostatní sportovní vybavení můřete poslat jako speciální zavazadlo - sportovní vybavení. Týká se to zejměné lyží a golfových holí.
3) Kočárek - musí se odbavit. Odbavení dětského kočárku bývá obvykle zdarma a povolí vám s ním většinou projet až k východu do letadla, kde jej necháte. Nicméně toto se můe lišit a na nškterých letištích kočárek odbavíte hned a půjčíte si letištní kočárek na cestu ke gatu. Na kočárek doporučuji speciální fodrál pro jeho přepravu, aby se nepoškodil.

4) Jídlo: v rámci EU s sebou můřete vézt napč sýry nebo salámy. Nisméně do zemí jako je USA, Thajsko, Austrálie ... je dovoz jakýchkoliv potravin zakázán. Stejné jako je zakázán dovoz potravin, rostlin a semen z určitých zemí do EU. Proto si přečtěte omezení dané pro jednotlivé země.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama