Co je lidské

14. března 2017 v 14:49 | Čarodějka
Zamýšlela jsem se nad tím, co je z našeho pohledu lidské.
Na jedné straně se na život na Zemi dívám očima planety a na straně druhé z pohledu humanisty, který soucítí s ostatními spoluobyvateli naší planety.
Ke svému překvapení jsem zjistila, že tyto pohledy nejdou ruku v ruce, nýbrž naproti sobě a vybrat si jeden z nich je takřka nemožné.

Pohled očima planety:
Zdroje na zemi jsou omezené. I když se počet obyvatel v Evropě snižuje, tak se na Zemi za posledních 20 let se počet obyvatel zdvojnásobil. Velký nárůst populace zapřičiňuje mnoho problémů.
Mezi největší problémy patří spotřeba energie, průmysl a spotřeba vody. Více vyrábíme, více konzumujeme, více znečišťujeme...
Poušť se rozpíná a pitné vody na planetě rychle ubývá. Ve spoustě zemí není co pít a není co jíst a obyvatelé utíkají do jiných zemí.
Šíří se nové neznámé nemoci na které lidé umírají.
Úbytek obyvatelstva je nevyhnutelný.
Pohled očima člověka
Evropané chtějí spasit svět.
Šíří se nové neznámé nemoci na které lidé umírají. Vědci pracují na vývoji nových leků, které by zachránily životy nemocných. Vyvíjíme nové technologie, abychom ulehčili lidem práci.
V mnoha zemích se válčí a vraždí. V některých zemích je hlad a chybí pitná voda.
Chceme všem pomoci. Posíláme humanitární pomoc do celého světa a zachraňujeme každý život.
Když se zamyslím nad pohledem planety, která potřebuje odlehčit a proto se bouří v podobě zemětřesení, nemocí...se snaží se očistit a dostat se opět do rovnováhy, tak děláme přesný opak.
Naší planetě zuby nehty bráníme v očistné kůře. Chceme jí ovládat, chceme z ní vše vydolovat a myslíme si, že vše vydrží. Sobecky se snažíme udržet při životě všechny na planetě.
Před nedávnem jsem viděla dokument, který býl takovou simulací, co se stane s planetou, když se počet obyvatel na planetě zdvojnásobí.
A co se stane?
Dojde nám voda
Nebude kde bydlet
Začnou se stavět domy o 200 patrech, které nebude možné rychle dostavět z d§vodu nedostatku energie a vody.
Jeden byt bude sdílet několik rodin, nebudeme mít žádné soukromí
Zemědělci nebudou mít vodu na produkci potravit a nebudou moci mít zvířata na chov. Nebude dostatek jídla.
Nedostatek vody = nedostatek hygieny = šíření nemocí
Mnoho miliard obyvatel zemře hlady nebo na nějakou zákeřnou nemoc. Na Zemi přežijí jen nejsilnější. Bude nás asi jen 2 miliardy, pomalu se začnou opět naplňovat řeky vodou.
Tak co je hummánější přístup?
Zachraňovat všechny potřebné a nechat následky přelidnění zemřít 13 miliard lidi hlady, žízní či na různé nemoci anebo dnes všechny nezachraňovat, snížit porodnost a zachranít tak 7,5 miliard lidí?
Težká otázka.

Co je podle vás správné?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama