close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Březen 2017

ET přistál v Ostersundu

31. března 2017 v 16:33 | Čarodějka |  Život ve Švédsku
A tak jsem tady. Ve své vysněné zemi, v tenisovém ráji Stefana Edberga, jenže...

Byl únor a všude plno sněhu. Teploty byly okolo - 30. První den po příjezdu jsem si koupila lyžařské kalhoty a kvalitní zimní boty do teplot okolo - 30. Od manžela jsem dostala zimni bundu, která važí několik kilo, ale dají se v ní přežít hodně nízké teploty a celodenní sněžení.

Najednou jsem měla na sobě oblečení o kterém jsem v Praze ani netušila, že existuje.
jeden den bylo tepleji (asi - 5 stupňů) a tak jsem si na sebe oblékla svůj kašmírový dlouhý kabát s kožešinovým límcem a na hlavu si dala svůj krásný klobouk a vyrazila jsem z ostrova přes most do maloměsta.

Podle reakcí ostatních jsem nabyla pocitu, že po mostě jde s námi nějaký mimozemšťan, který právě spadl z jiné planety. Ale nikde jsem žádného ET okolo sebe neviděla. Později mi došlo, že tím mimozemšťanem jsem pro Švédy byla já.

Klobouk jsem vytáhla z krabice ještě asi dvakrát. Jenže začal foukat silný vítr a klobouk mi málem odnesl. Tak jsem klobou odlořila do krabice k ostatním kloboukům, kašmírový kabát pověsila do skříně a poslušně chodila jako tučňák zabalená v lyžařských kalhotách a eskymácké bundě.

Tatam byla má elegance.
Jsem v zemi zimních bund, lyžařských kalhot, džínů a tenisek


Pokračování příště.


Život ve Švédsku

29. března 2017 v 16:23 | Čarodějka |  Život ve Švédsku
Rozhodla jsme se, že se s vámi podělím o maličkosti, které provází člověka žijícího ve Švédsku.
Cestovní průvodce vám řekne mnoho věcí, ale ne úplně vše.

Každý máme o jiných zemích své představy, které zavisí hodně na naší výchově, na naší rodině, okolí a zážitcích z cest.

V Pubertě jsem zbožňovala švédského teistu Stefana Edberga. Byl to pěkný a tichý kluk, který uměl hrát tenis. A když je někdo tak skvělý, tak i ta země odkud je musí být úžasná. a tak v mých představách bylo Švédsko nejskvělejším královstvím na zemi, kde všichni hrají tenis a mají se dobře.

Všichni si procházíme takovým obdobím, kdy nás naši idolové lehce formují. A nemusí to být tenista nebo zpěvák. Naším idolem může být klidně dědeček.

Později zjistíme, že realita je trochu jinde, než jsme si v dětských letech mysleli.

A úplně stejné to bylo pro mě se Švédskem.


Králík na šafránu (bez lepku)

27. března 2017 v 11:08 | Čarodějka |  Maso

Tento recept jsem vymyslela při své dovolené na Malorce, kde je spousta králíků a koupíte je v žeznictví každý den.
sobotní návštěva si přidávala a sama se přiznám, že je to můj nejoblíbenější recept na králíka i když je jeho příprava časově daleko náročnější.

doma přípravy: ca 4 hodiny

Ingredience: 4 osoby
1 naporcovaný králík
2 porce safránu - nejlépe mletého ápokud nemáte, použijte normální)
2 velke grilované červené papriky naložené v oleji a octu
2 velká rajčata nasekaná na malinké kousky (anebo 1 plechovka se sekanými rajčaty)
sůl, hrubě mletý pepř
4 dl bílého suchého sektu nebo suchého bílého vína
1 dl smetany
1 lžíce kukuřičné mouky na zahuštění
1 lžíce olivového oleje
uzená paprika (koření)
sladká paprika (koření)
2 velké cibule
voda

Postup:
Na hrubo nakrájenou cibuli lehce orestujte a pridejte králíka. Lehce orestujte a pridejte šafrán, sladkou papriku a uzenou papriku a bílé víno či sekt. Osolte a nechte chvilku povařit. Asi po půl hodině pridejte na kousky nahrájenou grilovanou papriku, rajčata a pepř. Pokud je třeba dolijte trosšku vody, ať je králík ponořený a pomalu vařte. Občas promíchejte a dolijte vodu. Vařte králíka tak dloho, dokud není krásně měkký. Osobně dávám přednost pomalému a delšímu vaření, protože chuť pokrmu je pak intenzivnější.

Když je králík měkký, vyndejte maso z kastrolu ven a omáčku rozmixujte. na závěr do ní přidejte 1 dl smetany a 5 minut povařte. Zahustěte kukuřičnou moukou smáchanou s trochou vlažné vody.

Jako přílohu podávámm rýži vařenou v bílím víně.
Postup pro 4 osoby: rozpalte trochu olivového oleje, přidejte rýži a lehce ji orestujte, dokud se olej nevstřebá, rýži zalijte 3 dl bílého vína, trochu osolte a nechte víno nejprve vyvařit. Poté přidejte 3 dl vody a vařte dokud se voda skoru nevyvařila. Odstavte ze sporaku, zakryjte rýži pokličkou a nechte dojít. Každá rýže potřebuje trochu jiné množství vody k vaření. Já nejčastěji používám italskou rýři aborio.

Co je lidské

14. března 2017 v 14:49 | Čarodějka
Zamýšlela jsem se nad tím, co je z našeho pohledu lidské.
Na jedné straně se na život na Zemi dívám očima planety a na straně druhé z pohledu humanisty, který soucítí s ostatními spoluobyvateli naší planety.
Ke svému překvapení jsem zjistila, že tyto pohledy nejdou ruku v ruce, nýbrž naproti sobě a vybrat si jeden z nich je takřka nemožné.

Pohled očima planety:
Zdroje na zemi jsou omezené. I když se počet obyvatel v Evropě snižuje, tak se na Zemi za posledních 20 let se počet obyvatel zdvojnásobil. Velký nárůst populace zapřičiňuje mnoho problémů.
Mezi největší problémy patří spotřeba energie, průmysl a spotřeba vody. Více vyrábíme, více konzumujeme, více znečišťujeme...
Poušť se rozpíná a pitné vody na planetě rychle ubývá. Ve spoustě zemí není co pít a není co jíst a obyvatelé utíkají do jiných zemí.
Šíří se nové neznámé nemoci na které lidé umírají.
Úbytek obyvatelstva je nevyhnutelný.
Pohled očima člověka
Evropané chtějí spasit svět.
Šíří se nové neznámé nemoci na které lidé umírají. Vědci pracují na vývoji nových leků, které by zachránily životy nemocných. Vyvíjíme nové technologie, abychom ulehčili lidem práci.
V mnoha zemích se válčí a vraždí. V některých zemích je hlad a chybí pitná voda.
Chceme všem pomoci. Posíláme humanitární pomoc do celého světa a zachraňujeme každý život.
Když se zamyslím nad pohledem planety, která potřebuje odlehčit a proto se bouří v podobě zemětřesení, nemocí...se snaží se očistit a dostat se opět do rovnováhy, tak děláme přesný opak.
Naší planetě zuby nehty bráníme v očistné kůře. Chceme jí ovládat, chceme z ní vše vydolovat a myslíme si, že vše vydrží. Sobecky se snažíme udržet při životě všechny na planetě.
Před nedávnem jsem viděla dokument, který býl takovou simulací, co se stane s planetou, když se počet obyvatel na planetě zdvojnásobí.
A co se stane?
Dojde nám voda
Nebude kde bydlet
Začnou se stavět domy o 200 patrech, které nebude možné rychle dostavět z d§vodu nedostatku energie a vody.
Jeden byt bude sdílet několik rodin, nebudeme mít žádné soukromí
Zemědělci nebudou mít vodu na produkci potravit a nebudou moci mít zvířata na chov. Nebude dostatek jídla.
Nedostatek vody = nedostatek hygieny = šíření nemocí
Mnoho miliard obyvatel zemře hlady nebo na nějakou zákeřnou nemoc. Na Zemi přežijí jen nejsilnější. Bude nás asi jen 2 miliardy, pomalu se začnou opět naplňovat řeky vodou.
Tak co je hummánější přístup?
Zachraňovat všechny potřebné a nechat následky přelidnění zemřít 13 miliard lidi hlady, žízní či na různé nemoci anebo dnes všechny nezachraňovat, snížit porodnost a zachranít tak 7,5 miliard lidí?
Težká otázka.

Co je podle vás správné?