close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Leden 2017

Malta – nečekané zážitky osamoceného cestovatele

18. ledna 2017 v 15:51 | Čarodějka |  Cestování
Na Maltě jsem skončila na podzim úplně náhodou. Na podzimní výlet na Malorku nebyl čas, tak jsme dovolenou odložila na listopad.

Chtěla jsem jet do Karibiku, ale nechtělo se mi za týdenní výlet platit tolik peněz za letenky a 4 dny strávit na cestách.
A tak jsem projela mapu světa, koukala na ceny letenek zaímavých destinací, plánovala, kombinovala několik dní, až z toho byla zpáteční letenka na Maltu.
Na airbn jsem si našla ubytování v soukromí, které se nacházelo na východoseverní části ostrova - v Mellieha.
Tentokrát jsem dala přednost jednoduchosti a dobrodružství než komfortu. Výsledkem byla nejlepší dovolená mého života. Ač jsem cestovala sama, tak jsem sama nebyla ani jeden den. Dovolená na Maltě byla magickým týdnem plným zážitků, které bych přála zažít každému.
Byt jsem si pronajala od pána, který praktikuje jógu, dělá nádherné sošky maltézské bohyně, maluje a má zájem o historii. Navíc nabízel možnost výletu a možnosti masáže, diskuze... Byt byl velmi jednoduše zažízen a mým běžným nárokům na dovolenkový byt neodpovídal, ale zvědavost a smysl pro dobrodružství zvítězili nad pohodlím.
Po příletu na Maltu jsem si koupila týdenní jízdenku na abutobus za 21 EUR (podzim 2016). Jízdenka platí i pro letištní autobusy. Celkem jsou na Maltě 4 autobusové linky, které rozváží lidi po celém ostrově se zastávkou na letišti. Jedna cesta stála 1,5 EUR.
Autobusem jsem jela večer z letiště v Luqa až do Mallieha, kde mě na zastávce čekal můj ubytovatel.
Byt byl přesně podle toho, jak jsem si ho představovala jednoduchý, v některých řešeních hodně "kreativní". V obýváku visely dva obrazy Ježíše a jeden obraz panny Marie s Ježíškem, skříňku zdobily vápencové sošky maltézské bohyně v různých pozicích.

Žádné velké vybalování věcí se nekonalo. Spíše následovala informace o historii středověku Malty a popovídání s majitelem nemovitosti u čaje. Trošku netradiční nicméně velice příjemné.
A v tomto duchu se nějak odvíjela celá dovolená. Když jsem chtěla cestovat po ostrově, tak jsem sedla na autobus, jela pryč a když jsem si chtěla s někým povídat či dát sklenku vína, tak jsem zaklepala na dveře o patro výš.
Majitel bytu ubytovával mladé lidi i na cauch surfing u sebe doma. Tak se nás hned druhý den u něj doma sešlo u stolu pět lidí - dva Kanaďané, jedna Španělka, jedna Francouzska a já ženský z Čech žijící ve Švédsku. Nejprve nás zavedl Raz na útesy, kde měl mezi horami malinkou zahrádku. Místo bylo daleko od lidí a byl tam nádherný klid. Zažili jsme tam nádherný západ slunce a cestou ypět jsme s děvčaty zabloudily a ujel nám autobus "domů" a tak nám nezbylo nic jiného, než zajít na chvíli do hospodyJ
Později jsme se sešli u majitele a každý z nás připravil jednu věc k jídlu, takže na stole byla dušená zelenina s olivovým olejem, rizoto, francouzské ratatouile, španělská tortilla de patates (omeleta s bramborem a cibulkou) a k tomu jsme měli skvělé maltezské víno.
U večeře jsem prožila zvláštní moment. Děvče z Fancie vyrostlo v přísně katolické rodině, kde namísto společné modlitby před jídlem každý ztichnul a v duchu poděkoval za jídlo. Taková malá meditace, uzavření se sám do sebe na moment a uvědomění, že večeře nejsou jen kusy něčeho, co do sebe nahazím. Minuta ticha působí opravdu na tělo i mysl skvěle. Večeři jsem si daleko více vychutnala a skvěle jsem se u ní všichni pobavili.
Každému mohu minutu ticha před rodinnou večeří doporučit. Má takřka ozdravný účinnek, krásně vás zklidní a jídlo nebudete do sebe jen házet.
Všichni jsme si uvědomovali, že nikdo z nás není perfektní a ač jsem na některé věci měli rozdílné názory a na některé stejné rozhovor plynul v přátelském duchu.
Celý týden byl fantastický. Potkala jsem spoustu lidí, viděla mnoho míst a odpočinula si.
Tímto bych chtěla vzkázat lidem, kteří se bojí jet na dovolenou sami, že nikde sami nejste. Na zeměkouli je asi 7 miliard lidí a je jen na vás, jestli chcete někoho potkat a užít si dovolenou či nikoliv.