close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Říjen 2014

Mytí vlasů bez šamponu -návrat k pravěku?

30. října 2014 v 12:19 | Čarodějka |  Deník
Někteří si možná klepete na hlavu a někteří jste již četli či slyšeli o tom, že mytí vlasů šampony je ničí.
Se zájmem jsem si přečetla člínek a našla informace a diskuze na různých stránkách.
Vzhledem k tomu, že mě neustále svědila hlava, tužidla jsem nepoužívala již 2 roky a lak jen výjimečně, tak jsem se royhodla metodu vyzkoušet.
Začala jsem minulý čtvrtek. Vlasy jsem si 3 dny vůbec nemyla a od nedele jsem si vlasy jen namočila vodou a pořádně prsty masírovala pokožku hlavy. Na závěr jsem je spláchla vodou s octem.
Vlasy byly težší. S mastnotou to nebyla takova katastrofa. Ocet trochu odmašťuje. I když někdo psal, že ocet vlasy mastí. Je to trochu blbost. Ocet používám na uklízení a krásně odstraňuje tuky.
Vlasy byly těžší než předtím, ale nepoletovaly. Včera jsem je poprvé umyla roztokem ze sody bicarbony. Dala jsem lžičku do 1,5 dc vody a pořádně promíchala. Dala do láhve s malým otvorem a ve sprše postupně lila na vlasy a masírovala pokožku hlavy. Poté jsem důkladně hlavu a vlasy oplachovala, abych veškerou sodu z vlasů vymyla. Pokud ji pořádně nevymyjete, tak budete mít vlasy hodně tvrdé. Po vymytí sody jsem vlasy spláchla studenou octovou vodou, která pokožku hlavy zneutralizuje. Soda je velice zásaditá a proto je octová voda nebo citronová voda výborným doplňkem.
Vlasy jsem nechala uschnout a pročesala kartáčem z prasečích štětin.
Již po týdnu pozoruji, že mi vlasy daleko méně padají. Předtím jsem při mytí vlasů vytáhla chomáč vypadených vlasů. Samozřejmě, stále mi tu a tam vypadne vlas. Vlasy jsou trochu pevnější a méne se mastí.Ale zatím je ještě krátká doba na to, abych posoudila, jak se zmněnila kvalita mých vlasů. Údajně trvá asi 6 týdnů, než si vlasy zvyknou, přestanou se mastit, jsou lesklé a pevné ........
Z mé strany se jedná o pokus. Pokud bude mytí vodou a octem fungovat,tak přestanu šampony používat. Nejen, že mi to ušetří nějakou korunu za šampón a za balzám,ale také bude mít mé počínání vliv na podzemní vody.
A proč něco neudělat proplanetu že? Nemusíme se vracet k pravěku, ale pokud něco funguje i bez chemie,tak proč se nevrátit ke starým metodám.
Přiznám se, že moje domácnost je i bez toho na půl již dlouho ekologická.
Určitě napíšu další článek o tom, jak můj pokus mytí vlasů bez šamponu pokračuje.

Sitges - vlakem na den z Barcelony

13. října 2014 v 16:48 | Čarodějka |  Cestování
Sitges (vyslov Sičes) je malinké městečko na východním pobřeží Španělska a dojedete sem vlakem z Barcelony asi za půl hodiny. Vlaky sem jezdí často a nejsou drahé. Pokud si dobře vzpomínám, zaplatila jsem něco kolem 4 EUR za jednu cestu.
Původně jsem ten den chtěla jet jen do Tarragony, která se nachází jen o něco dál od Barcelony než Sitges, ale paní Elvíra mi poradila, ať raději jedu do Sitges, že je to hezčí místo. A není nad to, když člověk uposlechne rad domorodce.
Sotva vystoupíte z vlaku, přepadne vás klid a úžasný pohoda. Budete šokovaní čistotou a upraveností městečka. Sitges není typickou turistickou lokací se spoustou velikých hotelů i když zde naleznete celkem asi. Samozřejmě je zde pár hotelů pro turisty, ale jsou to ty menší bez vlastní pláže a velikých atrakcí.
Na druhou stranu díky osídlenosti španělským obyvatelstvem zde najdete spoustu pěkných obchůdků s oblečením, cukrárny, kavárničky a samozřejmě zde najdete specializované prodejny na španělský "Turon", česky řečeno turecký med, jehož je ve Španělsku nespočetně mnoho druhů. Nikdy neodolám pokušení a vždycky si nějaký koupím a dovezu i příbuzným. Rozdíl mezi českým a španělským tureckým medem je veliký. Některé jsou měkčí a jiné tvrdší, s čokoládou, karamelem…, ale včechny jsou dělané z mandlí.
Sitges má zhruba 26 tisíc obyvatel až 35 procent zdejšího obyvatelstva pochází z Holandska, Británie, Německa a Skandinávie. V jeho okolí je celkem 17 pláží, nádherná plážová promenáda a atrakce pro deti,
Ve měste naleznete i Bacardi muzeum. Ne, že by se Bacardi vyrábělo zde, ale jeho zakladatel Facundo Bacardi se zde v roce 1814 narodil.
A co musíte kromě pláže vidět? Doménou města kromě azurového moře je kostel svatého Bartoloměje Sant Bartomeu I Santa Tecla, který pochází ze 16. Století.
Ať už se rozhodnete strávit v Sitges celý týden anebo pár dní v Barceloně, návštěvu tohoto historického pokklidného městečka si rozhodně nenechte ujít.


Montserrat - výlet z Barcelony

10. října 2014 v 9:00 | Čarodějka |  Cestování
Jedním z jednodenních výletů, které můžete absolovovat z Barcelony je výlet na Montserrat.
Návštěva Montserratu je skoro povinná. Je to nádherné poutní místo v horách asi hodinu vlakem od Barcelony.
Vlak jede přímo z Playa Espanya několikrát za den. Doporučuji vyjet hned ráno kolem osmé, abyste měli dostatek času. Existuje několik typů jízdenek. Můžete mít jízdenku na vlak a lanovku k bayilice anebo jízdenku na vlak a vláček. A potom se prodávají jízdenky typu monserrat all inn, kde je zahrnu v cenne i objed, ci audio průvodce.
Přiznám se, že jsem si koupila pouze jízdenku na vlak a vláček tam a zpet. Byla to nejlevnější alternativa. Na míste jsem si zakoupila audio průvodce pouze do venkovního areálu, ale není to třeba. Dnes bych si ho asi nekoupila. Bylo to zbytečné. Takže se nenechte zlákat zbytečnostmi, které se turistům nabízí. Stačí jízdenka na vlak. Basilika a hory jsou přístupné zdarma. Pokud budete chtít jet nahoru lanovkou, tak ya ni budete platit extra, ale stejne vás nevyveze až úplně nahoru.
Ráda chodím a vyšplhala jsem až nahoru. Montserat je opravdová nádhera. Počasí může být však promněnlivé a tak si do baťůžku přibalte nepromokavou bundu a veymete si pohodlné boty na chození. Podpatky a vietnamky nechte doma.
Každý den je v Basilice v jednu hodinu koncert chlapeckého sboru. Deti zpívají nádherne a tak si je nenechte ujít.
Na Montserratu je i nekolik kaváren a restaurací,takže hlady zde neumřete.
Nezapoměňte si zjistit, kdy vám jede poslední vláček či lanovka. Pokud si vypomíným dobře, tak to bylo okolo sedmé hodiny večer. Běžela jsem zkratkou, kterou jsem neznala v očích strach, že spadnu z hory dolů anebo že mi ujede vlak a budu zde nocovat.
Naštěstí je tam i malý hotel a dá se zavolat taxi.

V Barcelóně není jen Gaudí

9. října 2014 v 16:16 | Čarodějka |  Cestování

Poprvé jsem byla v Barcelone letos na jaře. Hrál se zde ATP turnaj, což rozhodlo. Ale nebyl to jen tenis, co mě donutilo si koupit letenku do Barcelony. O hlavním městě Katalánska jsem již několikrát četla. Miluji starou architekturu a byla jsem zvědavá i na Gaudího domy, těšila se na španělské jídlo a take si naplánovala malý výlet.
Vzhledem k tomu, že jsem v Barceloně nocovala 5 nocí, rozhodla jsem se pronajmout si malý byt. Většinou je to pohodlnější alternativa a někdy i levnější. Můj byteček se nacházel jen 2 ulice od Placa Espanya, kam přijíždí autobus z letiště. Je tam též metro, nákupní centrum a odjiždí odtam vlak do Montserratu. Takže vlastně z logistického hlediska značka ideál.
Bylo zajímavé, jak klidná byla ulička, která se nacházela od místa přeplněném lidmi. Nepotkala jsem na ní jediného zahraničního turistu. Pouze místní, kteří tuto část města obývali. Nejen, že tu byl klid, ale zdálo se, že je všechno povolené. Na míste, kde zbyla z domu jen zídka hráli kluci každý večer fotbal. Elvířini psi si vesele pobíhali po celé ulici. Se sestřenicí si sedla u domku na schodky a hodinu si povídaly. A já jsem si snědla svoji večeři opřená o zídku již neexistujícího domu. A k večeři mi Elvíra donesla skleničku vína. Nikomu se to nezdálo divné. Byla pohoda a teplý večer.
Naproti domu je katering Kikiriki, který pordává hotové obědy. Za 5 EUR jsem měla 3 chody, které jsem si mohla vybrat asi z desíti. Ten třetí chod byl malinký dezert. Buď pudink nebo ovoce. Otevřeno měli asi od 11 do 15 hodin. A jejich "oběd" jsem měla na dva dny. Dvě různá jídla za bezkonkurenční cenu. Doma jsem si je ohřála v mikrovlnce a bylo po hladu. Kikiriki mi doporučila paní Elvíra. Sama si tam každý den chodí pro oběd, protože nestíhá vařit.
Ovšem největším zážitkem ze španělského života v Barcelóně bylo, když jsem byla pozvána na kávu. Myslela jsem, že budeme doma a tak jsem koupila dortíčky. Načež elvíra mezi dvěřmi řekla: Tak jdeme. Udiveně na ni koukám, kam a ona: "Do kavárny přeci. Já doma žádné kafe nemám. Buchty vezmi s sebou. Sníme je tam." A tak se skutečně stalo. Do malé místní kavárny, kde je denním hostem jsem si donesly dortíčky. Číšník mi donesl i talířek, vidličku a ubrousek. A ještě nám pomohl vyřešit problém s vyzváněním mobilu.
V celém Španělsku je vidět, že lidé nemají moc peněz,ale k snídani si dají kafíčko a buchtičku v kavárně skoro každý den. Ať je to Barcelóna nebo malinká vesnička.
Samožřejmě jsem si jako každý, kdo poprvé přijel do města prošla památky.
První den jsem zavítala na Playa Catalunya, což je takové centrum. Odtud dojdete pešky skoro ke všem památkám. Tedy záleží na tom, jak moc rádi chodíte.
Jestli jste nekdy byli v Benátkách a mysleli si, že je tam příliš holubů, tak vás mohu ujistit, že to není nic proti Plaza Catalunya v Barcelóně.
Jedna ulice směrem dolů se jmenuje La Rambla. Je to nejznámější ulice, kde najdete stánky se vším možným. V červnu na svátek St. Jordi zvaného svátkem knihy se zde prodávají zamilované romány a rudéartezánské růže. Na den svatého Jordi dostávají katalánští muži od žen knihu a ženy od mužů rudou růži. Nejedná se jen o obdarování manžela či manželky. Knihu a květinu si dávají i kamarádi. Dříve dostávali muži pouze zamilovaný román, ale dnes se doba zmněnila a můžete zde najít nejrůznější knihy.
Stánků s knihami a květinami označeným katalánskou vlajkou je plné město a opravdu můžete vidět, že devadesát procent španělských žen má v ruce rudou růži a na ní katalánskou vlaječku. V ten den se na Rambla nedalo skoro jít. Byla tam spousta místních i turistů.
Z La Rambla se dostanete i do gotické části Barcelony zvané La Gotica, kde si můžete prohlédnou mj. katedrálu Svaté rodiny.
Na konci La Rambla se nachází Port Vello, kde je mimo přístavu i nádherný park, kam místní chodí na procházku. Spousta studentů tu jen tak leží v trávě či si dělají piknik. V Porto Vello se nachází i socha Kryštofa Kolumba.
Dalšími z úžasných památek jsou Gaudího domy. Otevřené pro turisty jsou Casa Batló (kaza bajó) a La Perdera. Byla jsem jen uvnitř Casa Batló a musím říct, že mi Gaudí svými nápady a provedením jak exteriéru, tak interiéru doslova učaroval. Casa Batló je veliký několika podlažní dům. Připravte se, že na vstupenky budete čekat ca 20-30 minut. Délka prohlídky záleží na vás, ale počítejte s alespoň hodinou a půl.

Ve čtvrti Pedralbes se každým rokem koná ATP tenisový turnaj, kterého se účastní mj i Rafa Nadal. A to byl první a hlavní důvod návštěvy BarcelónyJ
V této čtvrti je mimo několika bankovních mrakodrapů i Pedralbský klášter, kam se můžete zajít podívat. Nachází se jen 10 minut pešky od Real tennis club, kde se hrává tenisový turnaj. O zastávku metrem dále můžete navštívit Pedralbské zahrady a muzeum.
Město je samozřejmě plné obchodů a obchodních center. Za zmínku stojí obchodní síť El Corte Iglés, kde naleznete vše od značkového oblečení, boty i jídlo. Potraviny jsou zde za normální ceny, ale z oblečení prodávají pouze lepší kvalitu. A i přes to můžete mít štěstí na nějaké slevy a koupit si třeba pěknou noční košili, vějíř, šaty, něco do obýváku atd. Prodavačky josu zde velmi ochotné. Jeden z obchodních domů El Corte Iglés se nachází na Playa Catalunya.
Na Plaza Espanya je veliké obchodní centrum Coloseum. Centrum má kruhovou architekturu, červenou barvu a několik pater. Je zde is spousta restaurací a levnějších občerstvení, kino a hlavě spousta butiků. Na střechu obchodního centra se dá vylézt. Je odsud nádherný výhled na Barcelonu.
Když přejdete na druhou stranu, tak pěšky dojdete k výstavišti Barcelóny (Fira) a k paláci Montjuic, kde je nádherná fontána ve formě umělých vodopádů a krásný park. Odsud je i nádherný výhled na město.
O Barceloně bych mohla psát celý týden a pořád by bylo o čem. Do města jsem se doslova zamilovala a měsíc a půl po první návštěvě jsem tam jela znovu, abych mohla objevovat další neobjevené.
Z Barcelóny jsem udělala několik výletů - na Montserrat, do Tarragony, Sitges a Caldes de Montbui.
Ale o těch napíšu až příště.