close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Leden 2014

Párty mrkev – příloha pro každého

30. ledna 2014 v 15:15 | Čarodějka |  zelenina
Když jsem začala psát tento recept,tak jsem přemýšlela, jak pokrm nazvat. Jedná se o polouvaženou mrkev, která se konyumuje studená buď jako příloha nebo i jen samotná. Název párty jsem zvolila protože měla na silvestrovské oslavě velký úspěch. Nic z velké mísy nezbylo a žesnké chtěly recept. Přitom je to tak jednoduché. Stačí, když mrkev uvaříte jen do poloměkka. Takto upravená chutnala i lidem, kteří normálně vačenou mrkev nemají rádi.
Ingredience:
Syrová mrkev - množství dle počtu osob
Sůl
Šťáva z citronu - dle množství mrkve
Kvalitní olivový olej
Příprava:
Nakrájejte mrkev na ca 3-4 cm dlouhé kusy a ty následně rozčtvťte. Pokud je mrkev uřší, tak ji jen rozpůlte. Vložte mrkev do vařící osolené vody a jen ji lehce povařte - ca 3 minuty. Po vytažení by měla být jen poloměkká.
Vložte mrkev do mísy, zakapejte citrónovu šťávou a olivovým olejem a pořádně promíchejte a nechte vystydnout. Mrkev podávejte studenou buď jako přílohu k masu nebo i jako součást salátu.

Jak ekonomicky vymalovat

21. ledna 2014 v 15:29 | Čarodějka |  Deník
Koupila jsem si novou knihovnu a před jejím smontováním a naplněním knihami jsem chtěla vymalovat jednu zeď na světle zelenou. Jenže...
V centru města není žádný obchod, kde by prodávali barvy a nikde se mi nechtělo jezdit. Rozhodla jsem se, že si malouplechovky barvy koupám u nás na ostrově, jenže...
v sobotu ráno hrál Rafa Nadal tenisový zápas proti Gaelovi Monfilsovi a tak jsem se musela dívat na zápas. Tenisoví fanoušci mi dají za pravdu, že i když skóre bylo por Molnfise nelichotivé, zápas to byl zajímavý, jenže....
Skončil až v jednu odpoledne a obchod zavžel také ve 13:00.
A teď babo raď, co mám dělat. Počkat do příštího víkendu, až koupím barvu a budu mít čas to všechno udělat - ne další týden nepořádku, to mě nebaví.
Jsem zvyklá řešit nejrůznější problémy rychle.

a hádejte jaké mám řešení?
Zeptala jsem se kamarádky, jestli nemá zbytek nějaké barvy na zeď doma v garáži. A samozřejmě jich tam měli hned několik, jen si vybrat. doma jsem měla malý zbyteček světle zelené, co mám v obýváku a kuchyni - vždy jen jednu zeď.
U Angelikz jsem si vybrala žlutou a přimíchala doma jen modrý pigment, který byl u mě skladem:-)

No, ještě se vyskytl menší problém. Zjistila jsem, že nemám váleček na malování a ani velkou malářskou štětku. ale měla jsem 5 cm široký štetec na natírání, tak jsem malováí pojmula jako malbu obrayu a celou zeď jsem na dvakrát vymalovala štetcem.
a výsledek je super. žádné fleky.
Tohle bylo moje nejekonomičtější malování.

a co z toho plynne? Až se rozhodnete vymalovat třeba jen menší plochu, tak se zeptejte napřed souseda nebo kamaráda, jestli nemá doma zbytek barvy, která postupně vysychá v garáži.
Alespoň se pak naše planeta nebude muset vypořádat se zbytečným množstvím barev.

malování zdar!

Noční nebe

15. ledna 2014 v 11:26 | Čarodějka
Nebe nade mnou a nebe pode mnou.
Právě se nacházím na hvězdě zářící na noční obloze.
Tak takhle nějak si někdy připadám, když se podívám na noční jasnou oblohu plnou hvězd. V ten moment se vesmír zdá opravdu nekonečný a jako by mě pohltil. Dokážu stát venku a koukat na nebe třeba i půl hodiny. V ten moment se cítím býti součástí vesmírného nekonečna. Je to úžasný pocit. V ten moment jako by neexistovaly žádné problémy.

Kings of tenis - trunaj legend

14. ledna 2014 v 16:42 | Čarodějka |  Deník
hurá, jako děvče školou povinné jsem snila o tom vidět hrát naživo Stefana Edberga. Také jsem chtěla jet do Wimbledonu a vidět nějaký zápas. Tehdy moc možností cestovat nebylo a když náhodou pak byly tak nebyly finance. Teď je oboje, ale Stefan je již v tenisové penzi.
Ale i tak se mi podaří uskutečnit si svůj sen.
Od 11 do 14. března se ve Stockholmu hraje turnaj legend - Kings of tennis. A hádejte, kdo tam hraje? Samozřejmě můj dávný tenisový idol.
Sefová mi dnes schválila volno a cesta vlakem z Gůteborgu trvá jen 3,5 hodinz. Takže není co řešit.
Hurá do Stockholmu.
Budu tam jen první den, kdy hraje Stefan Edberg s dalsi legendou bileho sportu Henri Lacontem.
Druhý zápas dnes je meyi Thomasem enqvistem a Marcelem Riosem.
Druhý den se na kurtu objeví i Mats Wilander a Carlos Moya. Když jsem napsala o tenise jako bálém sportu, tak jsem si uvědomila, že uy vlastně ve skříni nemám nic z bílého tenisového oblečení. Převládá u mě černá, šedá a boty jsou oranžové. Inu, i tenis se vyvíjí.
Tenisový vývoj mi denně pčipomíná moje dřevěná tenisová raketa, která visí na zdi.

Pokud si chcete o turnaji legend přečíst více, tak se podívejte sem.
Na těchto stránkách se dají zakoupit i vstupenky za 520 švédských korun.
což je asi 1500 českých korun. a že jsem blázen? To už vím dávno. Za investice do tenisu bych už mohla mít skoro v Praze dům:-)

bikava versus vitakáva

9. ledna 2014 v 12:24 | Čarodějka
Již delší dobu jsem vzpomínala na bikavu, kterou jsme doma dělávali, když jsem byla malá. Kávu nepiji, ale na bikavu jsem měla hroznou chuť. Nejprve jsem sehnala Vitakávu, Incu Carro atd.
Nakonec jsem prři své poslední návštěvě ČR sehnala bikavu. Balení bylo úplněě jiné. Z papírové krabice se stal plastový sáček, ale to by mi bylo jednu.
Po otevření mi konzistence prášku připadala divná. Spíše připomíná nějakou Capucino směs. Ale říká se nesuď podle vzhledu. S napětím jsem si uvařila první bikavu v kanceláři a zjistila, že nejen balením a vzhledem se tehdejší bikavě nepodobá. Ale ani chutí. Ze směsi praženého obilí tam nic není. Chuťově tato bikava připomíná spíše rozpuštěný prášek smetany do kávy hodně zředěný vodou. Jinými slovy, nepochutnala jsem si.
Z obalu se bohužel nedozvíte, kdo je výrobcem. Stojí tam jen Vyrobeno v EU a prodejcem v ČR je Frape foods. Na internetu jsem našla, že výrobcem je Artifex instant.
Těm, dříve narozeným, kteří si ještě stále pamatuji chuť bikavy ze sedmdesátých a osmdesátých let bych doporučila tento výrobek nekupovat. Zažijete totiž veliké zklamání.
Naproti tomu mě chutově překvapila Vitakáva, která sepordává ve sklenici. Je to jemný instatní prášek, který se dobře rozpouští. Není namíchán s mlékem, takře mléko musíte přidat, ale chuťově je opravdu tato směs fantastická.