close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Červenec 2013

V zajetí turistů anebo Malorka na vlastní pěst – díl první

19. července 2013 v 16:16 | Čarodějka |  Cestování
Letos jsem se poprvé v životě, ač proti svému půbodnímu přesvědčení rozhodla, že se podívám na Malorku. Nápad vznikl vlastně v Madridu, kde jsem byla v květnu na Madrid open. Město se mi moc líbilo, jídlo chutnalo a Rafa hrál jako pánbůh , tak proč se nepodívat na ostrov, kde se narodila tenisová hvězda a vyzkoušet si zahrát v místním tenisovém klubu.
Letenky z Londýna a ze Švédska jsou během léta poměrně levné, takže bylo rozhodnuto.
Z Brna jsem letěla s Ryanair do Londýna a odtam druhý den odpoledne do Palmy. Ve Stanstedu jsem přespala v Hiltonu, poněvadž jsem měla dostatek času. V hiltonu je menší bazén , jakuzzi, lázeň a sauna. Byl to takový relax. Dobrý začátek dovolené.
Ve frontě na check in jsem strávila téměř hodinu. Spousta cestujících včetně mě přebalovali kufr, poněvadž měli o půl kila v kufru navic. Takže jsem to strčila do příručního zavazadla. Pokud letíte s Ryana air, tak si dávejte na váhu a také na rozměr příručního zavazadla velký pozor. Byli jak šílení v Londýně a v Palmě to bylo ještě horší. V security frontě jsem strávila dalších 40 minut. Každou malou lahvičku v litrovém sáčku na tekutiny projeli specielním zařízením, jestli to náhodou není nějaká nebezpečná tekutina. I když tam byl šampon z Radissonu a balyám na vlasy, tak jim to bylo jedno. Doporučuji si tedy nechat dostatečnou časovou rezervu na odbavení.
Před dovolenou jsem sháněla ubytování. Chtěla jsem bydlet v Porto Cristu, které je vesničkou kousek od Manacoru, kde jsem chtěla hrát tenis. V Porto Cristu jsem v sezóně nemohla nic sehnat za rozumnou cenu a tak jsem si zabukovala šest nocí ve vedlejším S´illot a dvě noci v Palmě.
Do Palmy jsem přiletěla odpoledne kolem půl čtvrté. Původně jsem na webu videla, že je možné si nějak zabukovat transfer přímo až do S´illot. Ani to nezkoušejte. Jsou tam sice cestovky, které občas nejaký tansfer mají, ale místo vám neslíbí a musíte třeba čekat několik hodin.
Pokud pokračujete na Mallorce z letiště dále z Palmy, tak jeďte autobusem číslo 1 na Plaza d´Espana. Jázdenka se kupuje u řidiče a stojí 2,5 EUR. Je to běžný městský autobus s různými zastávkami. V autobuse je display, který ukazuje název příští zastávky. Španělsky se příští zastávka řekne: Próxima parada
Když na displeji uvidíte 2Próxima parada: Plaza d´Espana (v Mallorqín dialektu: Placa d´Espanya), tak stisknete stop tlačítko, aby vám autobus zastavil. Na Plaza d´Espana je hlavní nádraží Estació intermodal. Odtud jezdí metro (M2 jede až do Manacoru), jezdí zde i vlak a autobusy do všech částí ostrova. Jízdenky se také kupují za hotové u řidiče. Mějte u sebe nejlépe drobné. Jízdenka do Síllot mě stála 9,80 EUR. Jezdí tam dva autobusy, které mají stejné číslo. Jeden je expres a první zastávku má v S´illot a dlaší pak v sa Coma a Cala Millor. Ten druhý staví v Manacoru a Porto Cristu a poté jede do Síllot, Sa coma a Cala Millor. Cesta expres busem trvala asi hodinu a patnáct minut. Autobusem, který staví v Manacoru a Porto Cristu by trvala asi dvě hodiny.
Když jsem přijela do Síllot, tak jsem přemýšlela, jak se dostat do mého hotelu. Neměla jsem mapu a neměla jsem tušení, kde se hotel nachází. Zvednu hlavu a před sebou vidím nápis Hotel La Perla. Zastávka autobusu byla 10 metrů od hotelu. Nádhera! Nemusela jsem nic složitě hledat a ptát se na cestu. Hned jsem také zjistila, že pláž je před hotelem plně okupovaná turisty. Bylo kolem půl šesté, když jsem si na recepci vyzvedla klíč od pokoje.
Měla jsem zabukovaný dvoulůžkový pokoj pro jednu osobu. Dostala jsem třílůžkový pokoj. Žádný luxus, ale úplně to stačilo na týdenní dovolenou u moře. Pokoj byl dostatečně veliký. Byla tam i televize se španělskými, německými a francouzskými programy. Bohužel program v angličtině chyběl.
V koupelně byl i fén na vlasy a 3 malé sáčky sprchového gelu, které se nedoplňují, ale na první den, pokud jste si zapomněli vzít s sebou t stačí. Hoel má klimaizaci bohužel jen v recepci. Na pokojích mjou pouze stropní větráky, které fungují velice dobře. Proto nezapomeňte zatáhnout přes dn závěs, jinak se v noci v pokoji uškvaříte.
Po ubytování a krátké sprše jsem se vydala na pláž. Chvíli jsem se vykoupala a pak se šla převléci. Chtěla jsem se projí po vesničce a jít se najíst. Pekvapeně jsem zjistila, že zde bydlí pouze málo místního obyvatelstva. Síllot je velice malé místo s malinkou pláží v centru. Okolo jsou bary a restaurace, které jsou zaměřeny jen na turisty. Pokud byste hledali zážitek ze španělské Malorky, jako jsem to očekávala já, tak jste si vybrali špatnou destinaci. Nakonec jsem se posadila v jedné restauraci a dala si míchaný chefs salát s kužecím masem. Na to, že jsem byla na Malorce, kde se pěstuje spousta zeleniny, tak nic moc. Kuřecí bylo studené nakrájené na malinké kousíčky. Restaurace byla na můj vkus předražená. Jak by ne, seděli tam pouze turisti. Žádnou houspůdku pro místní jsem v Síllot nenašla.
5 dní, pomyslela jsem si z hrůzou, jak tohle vydržím. Nejsem člověk, který by si dokázal na celý den lehnout na pláž a opekát se 8 hodin při 30 stupních. Toto místo je ideální pro lidi a rodiny, kteří se jedou na Malorku pouze opalovat a vykoupat se v moři. Nejraději mají hotely all inclusive a hoteloví animátoři se jim zdají zábavní. Řeknu vám, je jich opravdu hodně.
Hned jsem začala plánovat, co budu dělat.
V neděli měl být trh v Porto Cristu a tak pojedu tam.

Pokračování přístě.
Andrea