close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Prosinec 2012

Bejgli – Maďarské vánoční koláče s mákem a s vlašskými ořechy

12. prosince 2012 v 16:43 | Čarodějka |  Cukroví
Bejgli je tradiční vánoční koláč podobný našemu makovci a ořechovému koláči. V Maďarsku se vždycky na vánoce pečou obě varianty. Od maďarské kamarádky jsem měla možnost ochutnat makový koláča musím říci, že byl výborný.
Ingredience:
Těsto pro dvě rolády:
500 g celozrné pšeničné mouky
7 g prášku do pečiva
7 g suchých kvasnic
Špetka soli
1 polévková lžíce hrubých lněných semínek
1 polévková lžíce medu nebo nerafinovaného třtinového cukru
150 ml slunečnicového oleje
cca. 250 ml vlažné vody
Ořechová náplň - pro jednu roládu
150 g mletých vlašských ořechů
100 ml meruňkové marmelády¨
Plnou dlaň sušených meruněk nasekaných na male kousky a namočené do vody
Maková náplň - na jednu roládu
100 g mletého máku
100 ml šípkové marmelády
Plnou dlaň nasekaných šípků a namočených do vody
Glazura:
1 lžíce medu
1-2 lžíce vody (nejlépe vodu, kde se namáčely meruňky a šípky
Postup:
Nakrájejte sušené meruňky a sušené šípky na male kousky a namočte je odděleně do vody.
Zamíchejte ingredience na těsto a vypracujte vláčné těsto. Množství vody záleží na množství mouky.
Těsto by mělo být měkké avláčné, ale nemělo by se vám lepit na ruce.
Těsto přikryjte utěrkou a uchovejte v teple zatícmco si připravíte náplně.
Pomelte ořechy a mák a smíchejte každé zvlášť s marmeládou - dle receptu nahoře.. Přidejte nasekané a namočené zcezené ovoce. Do nýplně můžete přidat i troche vody z namáčeného ovoce, pokud je třeba, ale náplň by neměla být moc řídká. Pokud bude třeba můžete přidat do náplně cukr.
Rozdělte těsto na dvě poloviny a výválejte do čtvercového tvaru.
Těsto potřete náplní a srolujte. Druhou polovinu těsta výválejte a potřete druhou náplí a srolujte.
Smíchejte troche medu s vodou a potřete tím rolády.
Pečte ca 30 minut na 180 stupňů


Volby, komunisti a malé předvánoční vzpomínání

12. prosince 2012 v 15:53 | Čarodějka |  Deník
Čtouce české zprávy a pozorujíce českou politiku ze zahraničí jsem dostala nápad připomenout vám, jaký byl život za komunismu. S kamarádkou jsem si zavzpomínaly, jak nám za onoho režimu bylo blaze.
I přes nejhrůznější skutečnosti a tehdejší "blahobyt" komunistům stoupají volební preference. Z představy, že by měli České republice vládnout znovu komunisti se mi dělá mdlo. Mám pocit, že spousta lidí má velmi krátkou pamět anebo komunismus nezažila. Proto jsem se rozhodla využít svého blogu a osvěžit jim paměť.
Tady je kratičký seznam toho, co se doopravdy dělo za komunistického blahobytu pod přísným vedením Sovětského svazu.
· V 50. letech probíhalo znárodňování. Znárodnění je pouze synonymum pro krádež. Komunisti tak kradli majetek lidem, kteří sami podnikali a zaměstnávali druhé. Pokud jste vlastnili 2 krávy a kousek políčka a snažili se uživit, tak vám to políčko i ty dvě krávy komunisti ukradli. Vlastně neukradli,. Vy jste jim to pod šíleným nátlakem dobrovolně odevzdali nakonec sami. Hrozili vám i vaší rodině a neštítili se ani poprav. Všichni "buržousti" emigrovali. Zabavené statky byly "spojeny" a většina z nich zlikvidována, poněvadž bolševik neměl tušení, jak se na poli hospodaří.
· 1968 nám bratři Sověti poslali na pomoc tanky. Ty měli za úkol pomoci k utvrzení komunistu a pohrozit lidem, kteří doufali v demokracii. Hranice tehdy byly ještě otevřené a tak kdo měl mozek v hlavě a nebál se, emigroval. Rodiny emigrantů zažívaly peklo. Komunisti jim ukradli jejich majetek, děti se nedostaly na školu ...
· 1969 nám zavřeli hranice. Českoslovenští občané se rázem staly opicemi v kleci, které se ze zoologické zahrady zvané socialistická republika již neměly šanci dostat až do roku 1989.
· 1989 ozbrojené složky použili násilí proti lidem, kteří v Praze demonstrovali a dožadovali se odstoupení komunistů od moci.
· Cestováni: Bolševik zavedl devizové přísliby a většinou je dostali hodní soudruzi, kteří nekladli odpor režimu. Ti "nehodní", co měli odpůrce režimu v rodině se nedostali nikam. Devizový příslib byl tak nízký, že nestačil za hranicemi skoro ani na kafe. Pokud jste jeli na služební cestu či reprezentovali republiku na závodech, tak jste dostali tak směšné kapesné, že jste si připadali jako žebráci. Na hranicích se vyplňovali celní deklarace jak na výjezdu, tak na příjezdu. Na příjezdu vám celníci zkontrolovali, co máte na deklaraci navíc. Pak vám zkontrolovali auto, autobus atd. Skoro jako dnes, jenže s tím rozdílem, že jste tehdy u všeho, co překročilo hodnotu 350 Kčs zaplatili CLO. Spousta věcí se nesměla dovézt. Lidé pašovali zboží a peníze v ponožkách, za spodním prádlem - skoro jako dnes drogoví dealeři. Tehdy jsem si chtěli přívézt jen zlatý prstýnek či jinou maličkost. Pokud jste vydělávali valuty, tak vám je bolševik pěkné zdanil a vymněnil za bezcenné bony, za které se dalo nakupovat pouze v ČR v jednom obchodě.
· Valuty a tuzexové bony se sháněly u veksláků po drukou. Černý obchod jen kvetl. Před Mikulášem a vánocemi se stála dvousetmetrová fronta před tuzexem, aby si lidé mohli koupit rum, čokoládu a kakao.
· Potraviny: obchody byly poloprázdné. Na maso, mandarinky a banány se stály dlouhé fronty a člověk si směl koupit jen 1 kg na rodinu. Někdy se na vás ani nedostalo. Sama si pamatuji, jak jsem jako dítě v těchto frontách stávala, protože máma by nestihla včas přijít z práce, abychom každý na vánoce dostali jednu mandarinku. Mléko bylo často zkyslé a prodavačky ochotně omývaly datum spotřeby, aby zákazník nepoznal, že je mléko staré. Do vlašského salátu se nakrájel zelený salám a zamíchaly všechny zbytky, které se nemohly prodat.
· Balíky ze západních zemí: většinou nepřišli vůbec anebo byly z poloviny vybrané a balík byl polepen celní páskou. Co se soudruhům celníkům líbilo, to si nechali.
· Studium: Pokud nebyli rodiče ve straně, vy aktivní v SSM anebo jste nedej Bože měli v rodině nepřítele režimu či emigranta, tak jste si o studiu mohli nechat zdát.
· Povýšení: Pokud jste chtěli býti povýšeni, tak vás soudruzi vydírali, že musíte vstoupit do strany. Někdy používali i hnusných praktik psychologického nátlaku. Pokud měli vyhlédnutého pracovníka pro vedoucí pozici a on nebyl ve straně a do strany odmítl vstoupit, tak pracovní pozici vedoucího raději zrušili, než aby práci vykonával nestranník.
· Popravy: tajné popravy politických věznů a nepohodlných lidí pro režim nebyly ničím neobvyklým. Jen se o tom nemluvilo. Bylo to stejně běžné jako je dnes vakcína na chřipku.
· Když jste nepracovali, tak vás sebrali policajti za příživnictví a zavřeli.
· Prvomájová demonstrace byla povinná a okolo sídliště jsme chodili slavíce Velkou říjnovou socialistickou s lampiony - stejně jako mevíďata v cirkuse.
· Svoboda slova byla cizím slovem a platila cenzura. Cenzuroval se film, divadlo, noviny, knihy i televize. Sousedi udávali své sousedi tajné policii, která lidi provokovala.
· Atd. Atd.atd. Omlouvám se, že seznam úžasných věcí, které pro nás nachystal komunistický režim není úplný.
A tady je pár komunistických definic , které jsme se učii ve škole J
· Sovětský svaz je zemí, kde dnes znaměná již včera.
· Kapitalista je vykořisťovatel pracovní třídy.
· Základem socialistického státu je dělnická třída.
· Každý máprávo pracovat a každý má povinnost pracovat.
A tady je jedno heslo, co jsem se naučila doma:
Se sovětským svazem, s rukama až na zem. J
A jak to všechno vím?
Praděda vlastnil pole a statek a vše musel odevzdat. Nechtěl a tak jeho vnoučata nesměla na oběd do školy. Prastrýc, otec a strýc emigrovali. Potkala jsem lidi, kteří proti režimu bojovali a také jsem sama v komunistické zemi vyrostla, dělala brigádu v potravinách a zažila i další úžasné věci.
Doufám, že jsem vám osvěžila paměť a že než půjdete k volbám, tak se pořádně zamyslíte nad tím, koho jdete volit. Doufám, že přestanete volit komunisty a přestanete říkat, jak jste se měli za komunistů lépe. Věřte, že neměli. A věžte, že lidé co vytunelovali firmy, brali velké úplatky.........jsou bývalí komunističtí funkcionáři, kteří mají spoustu dobrých kontaktů ještě ze staré doby. Bohužel spousta z nich převlékla kabát a dostala se tak do demokratické vlády, kde páchá zlo dál. Pokud budete rozumní a Česká republika nadále setrvá v demokracii, tak máte šanci průběh věcí ovlivnit i vy. Pokud se však v Čechác dostanou k moci opět komunisté, tak už neovlivníte nic. Hranice se opět zavřou a bude po svobodě.
ˇUčelem tohoto článku není vás přd vánocemi strašit, že místo Ježíška přijde bubák. To je jen krátká připomínka toho, že i ta modlitba k Ježíšku byla zakázaná.
A tak vám přeji, abyste si užili svobodného adventního času a udělali si čas na rozjímání o tom ,co doopravdy chcete, o tom co je dobře pro nás i pro celý svět.

The lone Range Rides

7. prosince 2012 v 16:17 | Čarodějka |  Deník
21. prosince vychází film The lone range rides.

Roli komanče Tonta zde hraje Johnny Depp, který je znám nejen z filmů Piráti v Karibiku, kde hral rolie Jacka Sparrowa.

Duchem válečník Tonto ve filmu vypráví šerifovi neznámé příběhy, které z něj udělají legendu zákona.Pečení a malá obmněna receptu na stříkané cukroví

7. prosince 2012 v 13:41 | Čarodějka |  Deník
Letošní pečení je u mě v plném proudu, ale přiznám se, že letos budu péci méně druhů a pralinek bude zřejmě také o něco méně. Ale to je jen z časových důvodů.

Vyzkoušela jsem mírnou obměnu receptu na stříkané cukroví.
Do čokoládového těsta jsem namísto anýzového oleje přidala ekologické pomerančové aroma a citrónovou kůru. Cukroví jsem ozdobila sekanými čokoládovými boby. Výsledek je opravdu výborný.

Do světlého těsta jsem dala trošku jamajského rumu, pravou vanilku a dvě kapky anýzového oleje. Cukroví je oydobeno kouskem hořké čokolády, stejně jako vloni.

základní recept zůstává pořád stejný.

Jinými slovy, nebojte se se stříkaným cukrovím experimentovat.

Příjemné pečení

Andrea