close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Listopad 2012

Výlet za romantikou - Skotsko - Edinburgh část II

21. listopadu 2012 v 14:00 | Čarodějka |  Cestování
Tak jsem zpět se zápisky ze svých cest do Skotska.
Britská zdvořilost
Zdvořilost zdejších lidí je kulturním šokem. V Edinburgu je to ještě patrnější než v Londýně. Britové hodně používají slovíčka: zdovolením, prosím, děkuji.. Proto není na škodu se je naučit používat také.
Pokud vám někdo stojí v cestě, tak vám neřeknou Skotové Excuse me, ale jen sorry. Neznamená to, že se vám za něco omlouvá, ale že by byl rád, kdybyste uvolnili cestu. Při výstupu z autobusu se řidiči děkuje. Nashledanou se neříká - jen thank you.
Když vás v obchodě někdo osloví slovem darling, tak to neznamená, že vás miluje, nebo že vás chce. Je to jen způsob pozdravu.
Když jsem poprvé v Anglii slyšela staršího muže, který prodával ryby, jak mi říká Darling, tak jsem si myslela, že po mě jede. Později jsem zjistila, že mi říká v Británii darling každý i ženské, takže po mě nikdo nejede :-)
Je naprosto běžné, že se vás u pokladny zeptá prodavačka: Are you ok darling?
Nebojte, nevypadáte špatně, ani unaveně. Jen chce vědět, jestli je to vše, co chcete anebo jestli máte ještě nějaké přání. Odpovězte pouze: Yes, thank you. A nezapomeňte se usmát.

Nákupy v Edinburgu
Poslední zastávkou autobusu z letiště je Warverly station, která je přímo v centru města u Princess street. Pokud chcete ihned po příjezdu navštívit zdejší obchody, tak vystupte již na Castle street. Zastávka je na začátku dlouhé nákupní třídy Princess street a není daleko od Waverly station. Nákupy jsou jednou z věcí, která mě v Edinburgu nadchla. Personál v obchodech je velice příjemný a ochotný. V Nextu a Marks a Spencerovi maji v kabinkách zvonek, na který zazvoníte, když chcete jinou velikost. Přiběhne slečna a ochotně vás obslouží. Vlastně vás obslouží ještě dřív, než odejdete do kabinky. Vezme od vás všechno to oblečení, co si chcete zkusit, otevře vám dveře od volné kabinky a řekne, že pokud budete něco potřebovat, tak máte zazvonit. Pokud si budete zkoušet šaty či kostým, tak se vám může stát, že vám nabídne černé dámské lodičky (pouze dámám - pánům nabídne pánské boty). Nebojte se, nechce vám vnucovat žádné boty, ale pouze vám nabízí možnost vidět, jak budete v šatech vypadat, když budete mít na sobě pěkné boty. Lodičky, které vám přinese si kupovat nemusíte. Nebojte se na zvonek zazvonit, pokud vám nesedí velikost. Zde prodavačky neobtěžujete. Dělají svou práci a tou je starost a zákazníky, kteří musí z obchodu odejít spokojeni - i když třeba nic nekoupili. Když jste na výletě sami, tak si klidně s prodavačkou popovídejte. Pokud nebude mít za zády deset klientů, tak si s vámi ráda popovídá a poradí vám,kam máte jít.

Zde se dobře nakupuje:
Princess street
Zde naleznete butiky nejrůznějších značek, které prodávají zboží za příznivé a normální ceny. Je zde i velmi levný obchodní dům Primemarkt. Zde koupíte svetřík za 5-6 liber. Mají zde i levné dětské oblečení a věci do domácnosti. Primemarkt je obchodní siť, která je rozšířená po celé Velké Británii.
Na Princess street je i známý butik Next, Marks and Spencer a mnoho dalších. Mezi Princess street a Waverley station leží menší nákupní centrum Princess mall, ve kterém kromě butiků naleznete i dobrou kavárnu.
Ocean Terminal shopping centre je velké nákupní centrum, které se nachází v části Leith. Jezdí tam autobusy z centra.Kam zajít
Grass market
Na náměstí Grass market se nachází spousta hospod a v některých z nich vyhrává večer živá hudba. Ve všech hospodách se servíruje nějaké jídlo. Kuchyně v hospodách však zavírají docela brzy. V jedné hospodě zavírali kuchyni již ve 20:00.
Literarní tůra po hospodách
Na Grass market se o sobotách pořádají i farmářské trhy. Pokud se budete na Grass market nacházet před 19:00 hodinou , tak se můžete vydat na literární tůru po hospodách. Toto však vyžaduje slušnou znalost angličtiny. Dva herci povídají o skotských spisovatelích velmi zajímavým a vtipným způsobem. Jejich výklad shrnu stručně: Všichni skotští spisovatelé chlastali a chodili za děvkama, na druhou stranu všichni žili spořádaným rodinným životem. Tato literární tůra začíná před jednou hospodou na Grass market. Vstupenku v ceně 10 liber si zakoupíte přímo na ulici u plakátu - nejdříve hodinu před tůrou. Vezměte si teplé oblečení a dobré boty, protože většina "představení" probíhá venku. Herci chvíli povídají či recitují a pak se jde na 20 minut do hospody, kde si můžete dát drink (za ten platíte sami zvlášť), potom se pokračuje na další místo, kde se třeba přednese báseň ve skotštině či zazpívá píseň a pak se jde do další hospody. Celkem jsme navštívili 4 hospody. Do jedné z nich jsem se pak s dalšími "účastníky zájezdu" vrátila. Tato túra je vhodná jak pro páry, tak i pro lidi, kteří cestují sami. Je to úžasná možnost, jak s trávit příjemný večer a popovídat si s někým, kdo také cestuje sám.
Farmářské trhy
Ve Edinburgu se koná pravidelně několik farmářských trhů. Každou sobotu od 9.00 do 14.00 jsou trhy například na hradních terasách - Castle terasse, které se nachází dole pod hradem. Na těchto trzích si můžete koupit nejrůznější pochoutky. Zde jsem si dopřála výborný domácí hamburger z buvolího masa. To byla opravdu pochoutka a stála pouhé 3,5 libry. O kousek dál jsem si koupila od jednoho skotského dědy domácí jablečný mošt s chili. Nejprve mi dal ochutnat, abych věděla, jestli mi bude chutnat. Chuť jablek s pálivým chili byla opravdu zajímavá. Takže jsem neodolalaa koupila si třídecovou lahvičku.
Play house a Ocean terminal
Play house je Edinburghské divadlo, které se nachází u Leith walk. Vedle divadla je divadelní kavárna, která stojí za návštěvu a pokud se budete chtít po divadle zajít pobavit do klubu a zatančit si, tak 10 metrů od divadla naleznete klub Moon.
Program divadla naleznete zde:
Britanica
Královská loď Britanica sloužila královně po dobu 40 let a dnes je v ní restaurace a muzeum.
Britanica je zakotvená naproti obchodnímu centru Ocean Terminal. Z centra sem jede několik autobusů - zastávka se jmenuje Ocean terminal.

Ocean terminal je jedno z velkých center v Edinburgu. Jak jsem již psala předtím, nachází se v části Leith.

Počasí
Při obou návštěvách města jsem měla štěstí na počasí, což dělá zážitek z cestování příjemnějším. Jinak zde může být počasí velmi proměnlivé a hodně deštivé. Osobně místo deštníku doporučuji nepromokavou bundu s kapucí a kvalitní nepromokavé boty. V případě velkého deště můžete navštívit jednu z hospůdek a ochutnávat skotskou whisky.:-)

Příroda, procházky
Mám ráda hory a moře a Edinburg má oboje. Město leží u moře a vy se můžete jít projít do Porto bello, kde se dá jezdit na kole či se v lětě vykoupat. V zimě můžete využít zdejší bazén. V Porto Bellu u pláže je pouze jedna restaurace, bazén a herna. Cesta podél pláže je dlouhá a potkáte tu spoustu pobíhajících dětí a lidí se psy. Jinak zde celem nic jiného není. Porto bello je velmi klidnou čtvrtí na bydlení a najdete zde i penzion.
Největším městem země je Glasgow, které se nachází pouhých 75 km od Edinburgu a každou půlhodinu sem jede vlak. Se studentkami jsem dostaly hromadnou slevu a zpáteční jízdenka na vlak nás vyšla na 8 liber na osobu. Glasgow je více průmyslové město než Edinburgh. Naproti tomu skotské hlavní město Edinburgh je městem kulturním a správním.


Výlet za romantikou - Skotsko - Edinburgh část I

20. listopadu 2012 v 15:16 | Čarodějka |  Cestování
Určitě každý z vás viděl nějaký z romantických filmů se záběry na zelenající se pahorky hor, ovce pasoucí se na pastvinách a stříbrnou hladinu jezer. Při pohledu na tyto záběry se srdce jen rozplývá a v ten moment každý z nás zatouží se alespoň na chvíli stát součástí filmu.
Vězte, že mnoho z těchto filmů se natáčelo ve Skotsku a ve Walesu. K návštěvě Skotska mě inspiroval jeden film s překrásnými záběry na přirodu a také fakt, že od nás byly levné letenky do Edinburgu.
Edinburg je od roku 1437 hlavním městem Skotska, a s přilehlými vesnicemi má dnes necelých 500 tisíc obyvatel. Město se nachází na východním pobřeží a je druhým největším městem Skotska a sídlem skotského parlamentu.
Edinburg je nádherné historické město se 4500 dochovalými historickými budovami a bylo roku 1995 zařazeno na listinu kulturních a historických památek UNESCO. Díky pozůstatkům římské architektury se někdy městu přezdívá Atény severu. Ročně sem přijede asi 13 milionů turistů ze všech koutů světa a po Londýně je druhou nejnavstěvovanější atrakcí Velké Británie.
Koncem září jsem letěla do Edinburghu poprvé. Město mě nadchlo natolik, že jsem o měsíc později seděla znovu v letadle do Edinburgu. Přiznámm se, že nelituji ani koruny vynaložené na moje cesty. A proč se mi zde tolik zalíbilo?
Věcí , které mě zde nadchly bylo několik. Již cestou z letiště jsem měla možnost vidět velkou část historického města a v ten moment jsem věděla, že se mi zde bude líbit.
Architektura a památky
Za celé dvě návštěvy města jsem viděla pouze jeden panelák. Jinak zde jsou pouze staré kamenné domy měšťanů či rodinné vilky, které byly v daleko lepším stavu než domky Londýsnkých obyvatel.
Z Princess street, která je kousek od Waverley station, kam jede autobus z letiště, je vidět hrad i královnin palác Holyrood Palace. Na Princess street najdete Scott´s monument, který je památkou na skotského spisovatele Sira Waltra Scotta. Věž je 61 metrů vysoká, má 287 točitých schodů a je přístupná veřejnosti. Uprostřed monumentu je umístěna socha spisovatele. Sir Walter Scott psal historické romány, básně a písně. Byl prvním spisovatelem, který psal v angličtině. Jednou z jeho oblíbených básní se stala Lady of the Lake.
Město bývalo dříve rozděleno na dvě části jezerem. Jezero slouřívalo jako nádrž pitné vody a také zde ústily všechny kanalizace. Voda se stala velmi závadnou, lidé umírali na nejrůznejší nemoci a tak se město rozhodlo jezero vysušit. Jezero se zavezlo zeminou, která zbyla po výstavbě obytných domů na Princess street. Dnes je místo jezera pěkný park, ale i pčes to je vidět, že kdysi bývalo rozděleno. Dnes zde stojí Skotská národní galeri, do které je vstup zdarma.
Když vyběhnete od Skotské galerie po schodech nahoru, tak se ocitnete pod hradem. Pokračujte po ulici nahoru a dojdete k hradu. Edinburgský hrad sloužíval jako pevnost a sídlo skotských králů. Dnes je v čísti hradu vojenské muzeum a kaple skotským obětem válek. Můžete se také podívat do apartmánů v hradu, kde jsou umístěny i skotské korunovační klenoty, které byly zachráněny po smrti posledního skotského krále před zničením. Dříve každý den vypalovali Skoté z hradu salvu z 6 děl. Jejich šetrnost však rozhodla, že salva z jednoho děla udělá "stejný rámus" jako salv šest a proto dnes uslyšíte salvu pouze z jednoho děla. Od hradu je nádherný výhled na celé město.
Více informací o hradu naleznete zde:
Vstupenky mimo turistickou sezónu stojí 14,50 liber pro dospělého. Dětská vstupenka stojí 8,60 liber.
Od hradu se dostanete až ke královnině oficiálnímu skotskému sídlu Holyrood palace. Královské letní sídlo není veliké a jeho prohlídka netrvá dlouho. Při vstupu dostanete audio průvodce, který je namluven v několika řečech. Tohoto audio průvodce při odchodu odevzdáte. Kromě apartmánů můžete navštívit ruiny Holiroodského opatství a královský park. K zámku patří i Královnina galerie - "Queen´s galery".
Naproti paláce je skotský parlament, který je otevřen veřejnosti. Pořádají se zde i prohlídky s průvodcem.
Více informací o Holirood palace naleznete zde:
Čtyři ulice, které vedou mezi palácem a hradem se nazývají Královskou mílí (Royal mile).
Hned pod hradem na královské míli je Whisky experience. Zde se dozvíte něco o výrobě whisky a máte možnost ochutnat nejaké druhy skotské whisky. Záleží na vás jaký druh prohlídky zvolíte. Cenově se od sebe velmi liší. Anproti wihiskz experience je Tartan museum. Zde můžete vidět, jak se tká tartan (kostkovaná vlněná látka, ze které se šije Kilt). Vstup je zdarma a můžete si zde koupit celý kilt či jen sukni, brože, šperky, výrobky z vlny a kašmíru. Pokud rádi šijete a chcete si ušít něco ze skotské látky sami,t ak si zde můžete koupit i metráž.
Na Royal mile leží známá gotická katedrála St. Giles Cathedral. Katedrála má neobyčejné zdobění střechy veže. Vstupné je zdarma, ale kostel je rád za finanční dar ve výši 3 liber na osobu. Za 2 libry si můžete koupit právo na fotografování. Jinak je fotogerafování zakázáno.
Zde nalzenete více informací o katedrále - v angličtině: