close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Září 2012

Paříž – dostaveníčko s historií a uměním

10. září 2012 v 16:10 | Čarodějka |  Cestování
Máte rádi umění, koukáte rádi na historické budovy či zajdete rádi do chrámu Božího?
V tom přápadě si nenechte ujít návštevu Paříže a Versailles a dejte si třeba rande s Mona Lisou.
Letos jsem se rozhodla, že si dám v Louvru schůzku s italskými velikány jako byl Leonardo da Vinchi či Micheangelo Buonarroti. Zajímalo mě i sídlo francouzských Ludvíků a tak jsem se po dobružství ve Wimbledonu a odpočinku v tropických Čechách vypravila do Paříže. Na prohlídku Paříže a Versailles jsem měla celkem 28 hodin, což není zrovna moc. Výlet jsem si předem pečlivě naplánovala, ale prohlídka Versailles mi zabrala více času než jsem přepdpokládala a tak jsem musela bohužel jednu věc ze svého plánu vypustit.
Původně jsem přemýšlela, že si pořídím muzejní kartu Paříže, kde máte vstup do 60 muzeí a můžete ji využít jako jízdenku na autobus či metro. Nakonec jsem se rozhodla, že si koupím jen dvoudenní jízdenku Visit Paris. Pokud pojedete na krátkou dobu jako já, tak se vám muzejní vstupenka moc nevyplatí. Dobré je sice, že nemusíte stát ve frontě na vstupenky, ale ve Versailles je vám to stejně k ničemu. Tam si po kratší frontě na vstupenky vystojte ještě jednu dvouhodinovou frontu na vstup do zámku bey ohledu na to, jestli máte muzejní kartu či obyčejnou vstupenku.
A jak vypadal můj program?
Z Prahy jsem vyletěla okolo třinácté hodiny a za dvě hodiny přistála na letišti Charles de Gaulle (CDG). Odtud jsem jela vlakem do Paříže. Na letiště jedou i autobusy a záleží jen na vás, co si vyberete a kam jedete.
Na stránkách letiště se můžete podívat, kde které autobusy mají zastávku a kde najdete vlakové nádraží:
Informace o vlacích:
Nádraží je kousíček od letištní haly. Když vyjdete ven, tak se dejte do prava a běžte pořád rovně. Sledujte cedule la Gare - RER. Odtud jede vlak přímo do Paříže. Poslední vlak odjíždí z letíště ve 22:58. Na nádraží si můžete koupit jízdenku. Kupte si jízdenku Visite Paris, která vám bude platit celý den na dopravu po Paříži. Na tuto jízdenku se dá dojet i do Versailles. Jízdenka Visit Paris se dá koupit i na několik dní. Na La gare du nord můžete přestoupit na metro. Vezměte si s sebou vytištěný plánek, kde je váš hotel a u okénka, kde budete kupovat jízdenku se zeptejte, kde máte vystoupit a jak máte jet dál. Obsluha u okénka mluví anglicky a je velice ochotná. Mladík mi dal kartičku pařížského metra, na které mi zakroužkoval, kde mým vystoupit a přeastoupit. Celkem jsem přestupovala 2x a všechno mi to hezky vysvětlil. Na tuto domluvu nepotřebujete žádnou výbornou znalost angličtiny ani francoužštiny.
Co v Paříži?
Výlet si pečlivě naplánujte, zvláště pokud jedete jen na dva dny.
Pokud se chystáte chodit po muzeích a jste v Paříži déle, tak si kupte Paris Combo pass. Ten vás opravnuje ke vstupu do 60 vybraných muzeí a dopravu v Pažíži máte zdarma - pouze 1 zónu. Neplatí to však na dopravu na letiště, tam si musíte koupit jízdenku zvlášť.
Informace o Combo pasech naleznete yde:
Paris Combo pas premium - 60 muzei - 69,90 EUR
Louvre
Louvre má v úterý zavřeno. Jinak má každý den otevřeno do 17:45. V sekci italských a španělských mistrů naleznete známý Da Vinciho obraz Mona Lisa, ale najdete tam i jiné skvosty - podle mě zajímavější než je obdivovaná Mona Lisa. Louvre je veliký a proto si na něj rezervujte hodně času. P5ipravte se na to, že jej celý za jeden den neprojdete a že se třeba kvůli tomu do Paříže znovu vrátíte. Muzeum je opravdu obrovské s překrásným nádvořím a fontánou. Já jsem do Louvru přišla už hodě pozdě a tak jsem nečekala v ýádné frontě na vstupenky, ale přes den tam bývá hodně dlouhá fronta. S muzejním pasem nemusíte v žádné frontě v Louvru čekat.
Ve středu a pátek bývá Louvre otevřen až do 21:45.
1. Ledna, 1. Května a 25. Prosicne je muzeum zavřeno.
Musée du Louvre, 75058 Paris - France
Métro: Palais-Royal Musée du Louvre (lines 1 and 7)
Tel.: +33 (0)1 40 20 53 17
Projížďka po Seině
Z levého břehu od Eifelovky odjíždí nekolik lodních společností každou půl hodinu. Měla jsem málo času a tak jsem jela na hodinovou projížďku po Seině. Po řece projedete okolo nejdůležitějších památek a nahraný průvodce vým v několika jazycích poví stručnou historii. Prodávají se i noční projížďky s večeří či párty. Žádnou vstupenku si předem kupovat nemusíte a nejsou zde ani žádné velké fronty. Po seině jezdí i lodní autobus. Můžete is koupit i denní vstupenku a nastupovat a vystupovat z lodi, jak je libo.
Versailles
Versailles je zavřeno v pondělí, jinak má otevřeno každý den od 09:00 do 18:30. Poslední návštěvník je dovnitř vpuštěn v 18:00. Vstupenku si můžete rezervovat i předem přes internet. TO vás ale neuchrání od fronty, která je před zámkem. V této frontě čekají všichni, co už vstupenku mají. Prochází se bezpečnostní kontrolou. Doporučuji být ve Versailles nejlépe již v osm nebo půl deváté. Z vlakového nádraží se do zámku snadno dostanete. Prakticky půjdete pořád dolů za nosem. Po cestě projdete okolo místní radnice (Hotell de ville). Je to nádherná budova a stojí za ohlédnutí. Ještě než dojdete k zámku, projdete okolo turistického centra, kde se dají taktéž koupit vstupenky na zámek. Jsou o něco dražší, protože turistická kancelář si nechává ca 2 EURa jako zprostředkovatelský poplatek. Bylo tam ale méně lidí a tak jsem obětovala 2 EURa. U zámku jsem čekala hodinu a půl, než jsem se dostala dovnitř. Dle mé nynější zkušenosti bych poradila si koupit vstupenku přes internet a být u zámku už v 08:30, abyste minimalizovali čekání. Vezměte si s sebou svačinu a pití. Ve frontě vám bude vhod a navíc je zámek opravdu veliký. Se salamem v papáru vás však do zámku nepustí. Uvnitř budovy nic jíst nesmíte. Správně by se nemělo fotografovat, ael všichni fotografují a nido vám nic neřekne. Nesmíte však nic natáčet na kameru a nesmíte používat blesk. Do zahrad se platí zvlášť. V zahradách je i restaurace, kde si můžete bud sednut a objednat si jídlo, anebo si koupit nějake jídlo s sebou a posadit se něde na lavičku a v klidu si svačinu či oběd sníst. Jídlo "do ruky" je levnější.
Toalety ve Versailles jsou zdarma. Na návštěvu Versailles si vyhraďte celý den. Jak zámek, tak i zahrady jsou obrovské a s čekáním se vám návštěva zámku pěkně protáhne. Ve Versailles mají i tzv. Electroického průvodce. Za poplatek si můžete půjčit elektronické zařízení připomínaící diktafon a k němu máte sluchátka. V tomto zařízení je namluven průvodce ve všec h možných jazycích. Stejné zažízení jsem viděla i v Anglickém Windsoru.
Galerie
V paříži je spousta galerií, do kterých je vstup zdarma. Hodně galerií jsem viděla na Place de la Vasqueze. Kousek od place de la Vasqueze najdete i Picassovo muzeum a dům Victora Huga.
Notre Dam
Notre Dam je bezesporu jednou z nejkrásnějších katolických katedrál světa. Po návštěvě Versaill jsem si udělala čas na meditaci a vyslechla si mši svatou. I když jsem rozumněla pouye tak dvacet procent z toho co řikali, tak to stálo opravdu zato. Byla tam dívenka, která tak nádherně zpívala žalmy. Byl to hotový koncert pro duši. Do Notre Dam se neplatí žádné vstupné a nejsou zde ani žádné fronty.
Mon Martre
Mon Martre je znám nejen Moulin Rouge a filmem Amelie z Mon Martru. Nachází se zde nádherná basilica Sacre Coeur. Mon Martre je nejzajímavější večer a basilika je otevření až do 21:00. Na Mon Marteru se stále něco děje.
Dá se zde dojet metrem anebo i autobusem. Okolo čtvrti jezdí tak zvaný Mon Martre autobus. Stanice metra, kde musíte vystoupit se jmenuje Abbesses a nachází se na zelené linii 12. Ve stanici metra jeďte výtahem. Metro je hodně hluboké , točivé schodiště hodné příkré a dlouhé. Neznale věci jsem si schody nahoru vyběhla a z metra jsem vylezla hodně zadýchaná. A to jsem ještě netušila, že mě čeká ještě jedna rozcvička. Nahoru k Sacre Coeur můžete jet lanovkou anebo jít po schodech pešky. Zvolila jsem zdravější způsob a tak jsem šla po schodech, které josu nekonečně dlouhé jako schody do nebe. Po běhání ve Versailles, Paříži a rozcvičce v metru jsem na těchto schodech skoro vypustila duši. Ale Basilica je nádherná. V Sacre Coeur se nesmí fotit.
Snídaně, oběd, večeře
Pokud nemáte snídani v ceně, tak je nejlepší si někde v pekárně koupit čersvý croissant anebo jiné pečivo. Výběr je opravdu veliký a vyjde vás to levněji, než snídaně v nejaké restauraci, kde toho o moc víc nedostanete. Ovšem cena je podstatně vyšší. Francouzsky se pekárna řekne. Boulangerie a je prakticky na každém kroku.
V Paříži je spousta restaurací , rychlých občerstvení včetně Mc Donaldu. V některých restauracích mají i celá meny. Moje zkušenost s meny není valná. Je lepší, když si vyberete restauraci, která servíruje jídlo Ala Carte. Ceny se hodně různí. Záleží na vaší peněžence.
Více jsem bohužel nestihla a tak se budu muset do Paříže vypravit někdy v budoucnu ještě jednou.
Pokud budete plánovat poprvé návštěvu Paříže a budete mít nějaký dotaz, tak se klidně ozvěte.