close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Červen 2012

Jak zhubnete a jak nezhubnete

14. června 2012 v 16:18 | Čarodějka |  Deník
Po přistěhování do Švédska jsem dost přibrala. Vloni na jaře se mi povedlo díky tanečním hodinám a zumbě trochu zhubnout,ale po dovolené v Čechách a Itálii jsem zjistila, že jsem opět na stejné váze jako předtím. I když jsem poté veslovala, váha se nehla a pořád jsem měla stejnou velikost 44.
Letos v zime jsem se pevně rozhodla, že musím zhubnout trvale. Bolely mě klouby a navíc většina krásného oblečení, které se prodává v ochodech při velikosti 44 není již tolik hezké.
Přečetla jsem toho mnoho a tady je pár poznatků:
O brazilské "borůvce" Acai:
Přípravky obsahující Acai se staly velmi populární díky údajným hubnoucím účinkům. Jsou docela drah= a jejich výrobci slibují veliký úbytek váhy. Schválně jsem si přečetla studii o účincích a obsahu této rostliny s bobulovitými plody. Hubnoucí účinek není prokázán a celé je to podvod. I když je spousta stránek s diskuzemi, jak lidé zhubli, tak se objeví i spousta těch, kteří pravdivě napsali, že to na ně nefunguje. Objevila jsem, že v našem butiku se zdravou výživou prodávají čistou sušenou Acai bez přídavků jiných látek. Zeptala jsem se rpodavačky, jak to vlastně je. Ve Švédsku jsou přísné předpisy a pokud není účiněk podložen studíí, nesmí se peodávat buď vůbec anebo s nepodloženou informací. Naopak sjem se dozvěděla o jiných prokázaných účincích. Acai obsahuje různé fenoly a polzfenoly, které jsou znímé jak oantioxidanty. Má o něco větší obsah antioxidantů, než ostatní plody. Látky obsažené v Acai napomáhají léčbě leukémie i jiného druhu rakoviny. Tyto účinky jsou vědecky prokázány. Vzhledem k bolestem kloubu jsem si acai koupila a michám si jí ráno do jogurtu. Doufala jsem ,že by mi mohla dodat trochu energie a tělo by se mohlo díky oxidantům očistit. Pár týdnů jsem jedla jako předtím a žádný hubnoucí účinek se nedostavil. Takže to bylo přesně jako jsem si myslela. Acai je výborný potravinový doplněk plný antioxidantu a různých vitamínů, ale hubnoucí účinek od tšchto "zázračných" bobulí nečekejte.
Na internetu jsem objevila další hubnoucí prostředek, který slibuje nádhernou postavu. Podívala jsem se na složení a na internetu vyhledala, co mají látky obsažené v tomto přípravku za účinky na organismus. A mám pro vás špatnou správu. Ničí játra.
Teď již několik měsíců mám méně tuku a stále pozoruji malý úbytek.
A co jsem pro to udělala?
Na hezky vyzdobený papír jsem si napsala, co chci letos udělat. Jaká přání si chci splnit. Jako první bylo, že chci zhubnout 5 cm přes boky a 10 cm v pase a zlepšit fyzickou kondici. Dalším přáním byla cesta na Wimbledon, ale to je jiná kapitola. Papír jsem si magnetem připevnila na ledničku a každý den si díky tomu připomínam, co chci a na čem musím pracovat.
V bžeznu začaly opět taneční hodiny. Tanec me baví a tak jsem se přihlásila. Zaměstnavatel nám dává roční přáspšvek na sportovní aktivity a tak cena nebyla tak vysoká. Tréning byl jen jednou týdně a tak jsem se rozhodla si choreografii doma opakovat aspon 4x do týdne. Po tanečním tréningu jsme vždycky dělaly kliky a cviky na břicho. Tímto jsem pokračovala i doma. Po měsící jsem zpozorovala, že se břicho a stehna trochu zpevnila. Ale pořád to mělo do konečného výsledku daleko.
V dubnu jsemse rozhodla udělat něco ze stravou a k hubnutí si trochu pomocci proteinovým huboucím nápojek´m, který jsem yakoupila v lékárně. Podle návodu jej můžete používat jako úplnou náhražku jídla, ale musíte koktejl vypít 5x denně, aby tělo mělo potřebné živiny a nebralo si je ze svalů. Nechtěla jsem se ale vzdát jídla úplně a tak jsme nápojem nahradila pouze snídani a dopolední svačinu. Nápoj má asi 110 kalorii a celkem vás zasytí. K obědu jsem si dávala vělký salát. Někdy s krevetami, někdy s kuřetem a vajčkem. Avšak bez těstovin. K večeři jsem si několikrát zkusila udělat jednu y hubnoucích polévek, ale ty chutnají strašně, tak jsem si raději vařila zeleninové polévky sama. Moje večeřové polévky měly pouze něco kolem 100 kalorií. Do vody jsem dala trochu špenátu, brokolice, hrášku, sůl a pepř a polévka byla hotová. Někdy jsem do polévky rozklepla vajíčko. Jindz jsem si udělala polévku pórkovou. Tu vařím tak, že nasekám pórek, uvařím jej ve vodě se solí a poté rozmixuji a polévka je hotová.
Tanční kurz skončil a venku bylo lepší počasí a tak místo tance chodím na dlouhé procházky. Objevila jsem krásnou stezku veoducí okolo ostrova Hono odkud je možno vidět další ostrovy. Cesta je velmi členiná a celkově mi rpocházka yabere 2 hodiny svižným tempem. Na procházku jdu 5 x v týdnu. Pricházku vynechám pouze když hodně prší anebo když se cítím hodně unavená. Nejen, že tím spálím kalorie, ale tato procházka náramně uklidňuje a lépe se mi i spí. V práci mám stůl, který se dá vysunout nahoru a při práci mohu též stát. Dnes u práce nejen sedím , ale i stojím. Nejen že mě to po ránu probere, ale méně mě bol z práce lokty a záda. Několkrát ya den si udělám v práci kratinkou pauzu a na toaletě pro postižené, která je větší si udělám pár jednoduchých cviků. Jeden ze cviků můžetedělat kdekoliv. Opřete se rukou buď o zed nebo, umyvadlo a 2x mírně zanožte a zopakujte druhou nohou. Po obědě si udělám krátkou 5-10 minutovou procházku.
Dnes jím normálně. I když jsem stravu dost upravila. Vyhýbám se pečivu. Másto chleba si dám jen kneckebrod, místo čokolády jablko. Jím menší porce 4-5 denně. Přiznám se, ale že o víkendu si dopřeji někdy rohlík či kousek čokolády. Když jsemměla chuť na něco sladkého v průběhu hubnutí, tak jsem si sama dělala zmrzlinu. Do mísy jsem nalila trochu polotucného mlěka, pridala lžíci bíleho řeského jogurtu a přidala mražené maliny. Vše jsem ručním mixérem rozmixovala. Mléko a jogurt krásně díky mraženým malinám ztuhly. Je to taková zdravá nzkokalorická pochoutka. Když jsem neměla mléko, tak jsem smichala trochu jogurtu s vodou a malinami. Z jídelníčku jsem takřka vyřadila vepřové maso a hovězítaké jím zřídka. V mé stravě převažují hlavně ryby.
Mezi mé oblíbené patří platýzovité ryby jako je platýz šedohnědý a platýz velký. České pojmenování platýzu šedohnědého mi přijde trochu legrační poněvadž ryba má načervenalou barvu.
Výsledkem celé této zmněny životosprávy je -6 cm přes boky, - 8,5 cm v pase, -1,5 cm okolo stehna, - 4 cm přes prsa
Dnes vypadá můj jídelníček asi takto:
Snídaně: 2 lžíce bílého řeckého jogurtu. Někdy jogrut smíchám se lřičkou domácí marmelády anebo 1 lžičkou sušených bobulí acai či borůvek.
Dopoledni svačina: 2 ks knackebrod, jablko
Oběd: míchaný velký obědový salát s kuřetem či krevetami anebo jeden teplý pokrm
Svačina: jablko ( v pátek máme v práci buchtu, které neodolám)
Večeře: orestovaná ryba s těstovinami a rajčaty nebo nějaká polévka.
O víkendech klidně trochu zhřeším, ale vzhledem k mým dlouhým procházkám mě to moc na svědomí netíží.
Pokud se vám ale nechce hýbat a vyřadt z jídelníčku kačenu a bůček, tak se na můj článek vykašlete a vyzkoušejte třeba jednu z nesmyslných diet. Dnes jsem četla o kyslákové dietě, za kterou lidé platí několik tisíc dolarů. Máte se naučit žít pouze ze vzduchu. Bohužel se našli někteří šílenci, kteří propagátoru tétodiety zaplatili a zemřeli. Sílenec, který tuto dietu propaguje je nejen milionář, ale stravuje se u Mc Donalda. Takže snad běžte na procházku, nadýchejte se vzduchu a pak si dejte lehkou večeři.
Hubnutí zdar!

Gratinovaní raci s česnekem

11. června 2012 v 16:14 | Čarodějka
Gratinovaní mořští raci s česnekem
Mořští raci vzpadají jako větší krevety. Jejich maso má trošku výraznější chuť. Dosahují velikosti asi 15-20 cm a po uvaření mají naruřovělou barvu. Loupou se úplně stejně jako krevety. Halava se odstrani a telo se zespod v polovině prsty roztrhne a maso těla se vyloupne. Klepítka obsahují také trochu výborného masa. Na vrchni části těla uvidíte šedou rysku, která se vyskytuje i u krevet. Toto odstraňte. Jsou to střeva, která se nejí
V obcchodech dostanete mořské raky již uvařené, takže je dlouho neupravujte.
Ingredience pro 2 osoby:
12 raků
4 stroužky česneku
50 g másla
Mořská hrubá sůl
Sekaná petrželka a sekaný kopr
2 lříce bílého vína
Postup:
Omyjte raky a rozřízněte spodní část račí skořápky. Je to ta část, kde má rak nožičky. Dejte pozor ať nerozpůlíte celého raka. Vsunte pod skořápku trochu rozetřeného čenseku se solí. Raky naskládejte do zapékací mísy, naskladejte na ně na kousky nakrájené máslo, posypte trochu hrubou solí, nasekanou petrželkou a koprem. Zbytek česneku nasypte též do zapékací mísy. Až se v troubě máslo rozpustí, přilejte na raky trochu bílého vína.
Zapékací mísu nezakrývejte. Raky gratinujte na ca 190 stupňů po dobu ca 15 minut.
Servírujte s bagetou nebo bílým chlebem.
Tip: Na zapékání použijte pravé máslo, žádný margarín a použijte více másla. Můžete do něj pak namáčet chléb. Vyloupané takto upravené raky můžete smíchat i s těstovinami s trochou rajčatové omáčky. Omáčku však připravte z čerstvých koktailových rajčátek, cibule a bílého vína. Těstoviny, pak můžete zalát trochou roypuštěného másla s česnekem.
Stejným způsoběm můžete připravit i obří krevety či humra.
Dobrou chuť.

Budapešť

8. června 2012 v 16:02 | Čarodějka |  Cestování
Z dalšího letošního nakopnutí vznikl výlet do Budapešti. V práci to byl samej stres a bolely me z počítače oba dva lokty. Rozhodla jsem se proto, že pojedu někam o víkendu do lázní. V pátek jsem si vzala dovolenou a zabukovala levnou letenku se společností Wizz. Ti nabízeli i transfer přímo do města. Budapešť jsem neznala a proto jsem si transfer zabukovala.
Maďarská kolegyně mi pomohla v budapešťských lázních Szechney objednat masáž a tak byl můj páteční program jasný. Budu ležet na masážním stole a namíčet se v termálních bazénech s vodou teplou 36 stupňů a u toho budu myslet na tvrdě pracující kolegy J
Hotel jsem objednala přes internet. Na googlu jsem si našla, kde leží lázně a nechala si ukázat co se nachází poblíž. Vyhrál to hotel Banczúr, který je pojmenován podle ulice na které leží. A ta je zase pojmnovaná podle maďarského malíře,
Stačilo mi pouze zabalit si pár věcí do baťohu, vyměnit pár korun a hurá na minidovolenou.
V kapse jsem měla maďarského průvodce, kterého napsal jeden svéd, který v Budapešti žil 8 let. Kniha se jmenuje "Za turistickou stezkou" a je zatím vydaná pouze ve švédštině. Takže vám nebudu vykládat, aby jste si ji koupili. Je to však výborná kniha i když s autorem ne vždy souhlasím. To bude zřejmě tím, že jsem kdysi pracovala jako průvodce. Jednou z věcí se kteou jsem nesouhlasila byla kapitola o mapách Budapešti. Úplně jsem si vystačila s mapou města, kterou jsem si zadarmo vzala na turistických informacích na letišti. Na mapě jsou vyznačeny všechny obvody, tramvajové a autobusové linky. Mapa také obsahuje plán budapešťského metra, které je nejstarším metrem v Evropě. A mezi námi, je to na něm vidět.
Na letišti jsem chvíli hledala parkoviště autobusu Wizz air, který me měl dopravit do města. Nikde jsem však neviděla jedinou ceduli.Nakonec jsem viděla švédskou skupinku s letenkama Wiyy airu a tak jsem se jich zeptala, jestli náhodou neví, kde je zastávka. A zde začalo mé dobrodružství.
Švéští turisté již v letadle něco popili a tak byli velice veselí. Cesta do centra trvala asi půl hodiny a minibus naplňoval neustálý smích. Aktivně jsem se přidala a užila si spoustu legrace. Řidič byl velice příjemný a ukázal mi cestu na metro. Na mapě mi ukázal kam mám jet.
V metru je okénko s informacemi, kde se prodávají jízdenky. Pokud jste v Budapešti přes víkend a hodláte cestovat hromadnou dopravou, jako jsem to udělala já, tak si kupte třídenní jízdenku. Ta vás vyjde na 3850 maďarských forintů. Na stránkách budapešťského dopravního podniku se mlžete podívat, jak jízdenky vypadají, jaké mají typy jízdenek a kolik stojí.
Lze jsou stránky budapešťského dopravního podniku v angličtině.
Tato jízdenka byla nejvýhodnější, protože v Budapešti platíte za každý přestup. Neexistují zde jízdenky na dobu trvání 90 minut apod. Když během 90 minut musíte 6x přestoupit, tak musíte mít 6 jízdenek. A jedna jízdenka vás vyjde na ca 320 forintů.
Cesta k hotelu Benczun byla jednoduchá. Jela jsem žlutou liní metra z Deák Ferenc tér na stanici metra Bajza utca. Metro jede směrem na Mexikói tér. (Toto metro jede i k lázním Syéchenyi fürdö. Fürdö je maďarské slovo pro lázně.) Když vystoupíte z metra, tak přejděte na pravo přes silnici. Bajza utca je kolmá k hlavní ulici, na které je zastávka metra. Běžte po Bajza útca a druhou ulicí zabočte doleva. Budete na ulici Banczúr. Asi po 200 metrech narazíte na hotel.
Z hotelu čiší komunismus. Nabytek je ještě z těch dob, ale pokoj byl uklizený. Na pokoji je i minibar a v koupelně sprchový gel. Pokud budete potřebovat uschovat cenné předměty, tak vám zdarma poskytnou v recepci depozitní box. Personál mluví velmi dobře anglicky, takže domluva pro mě nebyl problém. Hotel je v klidné a pěkné ulici, takže pokud dáte přednost klidu před luxusem, tak jste na správné adrese. Ubytování zde bylo velmi levné a k lázním je to celkem 15 minut krásné procházky.
Termální bazény, sauny a masáz mne nadchly. Byl to úzasný pátek.