close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Leden 2012

Zeleninová polévka se zelím

4. ledna 2012 v 17:30 | Čarodějka
Doma mi zbylo kousek hlávky bílého zelí. Péct maso jsem neměla v plánu a stejně toho zelí nebylo dost. Salát jsem měla den předtím a tak jsem se rozhodla zaexperimentovat a výsledkem byla tato lahodná zeleninová polévka, která vás v zimních měsících krásně zahřeje. Polévka je hustší konzistence, nezahušťovaná a vhodná i při redukční dietě.
Ingredience:
1 větší mrkev
½ cibule
¼ hlávky bílého zelí
Hrst zeleného hrášku
Sůl, pepř, trochu mleté sladké červené papriky
1 lžička rajského protlaku.
Postup:
Nakrájejte cibuli na hrubo a lehce ji orestujte do sklovata na oleji, přidejte na menší kostičky nakrájenou mrkev a nakrouhané zelí, osolte a lehce posypte paprikou a vše zlehka osmahněte. Poté přidejte ca 2,5 litru vody, rajský protlak, ca 4 kuličky pepře a hrášek. Vše zvolna vařte, dokud zelí a mrkev nezměknou.
Dobrou chuť!

Cesta za lepším životem do jiných zemí

4. ledna 2012 v 11:11 | Čarodějka
Na světě je spousta lidí, kteří zcestovali přes celý svět za lepším životem.
Někteří jsou k opuštění své rodné země donuceni okolnostmi jako je válka, nuceným exilem atd.
Jsou však také lidé, kteří sní o životě v zemi, kde jim budou létat pečení holubi až do úst.
Jak je to ale doopravdy? Existuje taková země, kde nás uvítají s otevřenou náručí, dají nám tu nejlepší práci, protože máme dobré vzdělání a Česká republika je přeci v Unii.
Moje vlastní zkušenost říká, že taková země neexistuje. Většina lidí, kteří se vystěhovali do zahraničí by vám mohla potvrdit, že cesta za lepším životem v cizí zemi vede peklem. Je to cesta plná odříkání a problémů. Samozřejmě záleží na zemi, kam se přestěhujete. V některých zemích jsou více tolerantní vůči cizincům než v jiných zemích. Co je nejtěžší, je sehnat dobře placenou práci. Mám známé, kteří se též odstěhovali do jiných zemí a všichni mohou potvrdit mé zkušenosti.
Je daleko snažší se přistěhovat jak o Evropan do chudé země například v Africe. Z vlastní zkušenosti vím, že je snažší si pro nás najít lépe placenou než pro zdejší obyvatelstvo. Pokud jste chytří a příjemní, tak si získáte i respekt. Opačně to však bohužel moc nefunguje. Když se stěhují na cizice příjemní Afričané do Evropy, tak jim nikdo lepší práci nedá a ani si nezískají náš respekt. V našich evropských zemích většina jen živoří i když se mnohdy má o něco lépe než doma v Africe.
Ale co znamená to O něco lépe? Tím myslím, že tu není válka a že do nich na ulici nikdo nebude střílet.
Jaké to je, když se odstěhujete z jedné evropské země do druhé?
Můžete si myslet, že jsme všichni v Evropské unii a že to nehraje roli, kam se odstěhujeme. Opak je však pravdou. I pro obyvatele jiných evropských zemích jste hodně dlouhou dobu přistěhovalec. Nikdo vám zadarmo nic nedá ani doma, natož v zahraničí. S prací je to také daleko težší, tedy pokud nechcete jen uklížet anebo pokud nejste světově žádaný odborník.
Takže pokud nejste dostatečně tvrdí, že vydržíte několik let, než si vjiné zemi vybudujete zázemí, tak radši hledejte cestu za lepším životem doma. Na světě neexistuje země, kde by vám látali pečení holubi do úst.

Boletus Arcanus - nová kniha Miloše Urbana

3. ledna 2012 v 17:30 | Čarodějka |  KNIHY
Ježíšek vyslyšel mé přání a nadělil mi mimo jiné i nejnovější knihu Miloše Urbana "Boletus Arcanus".Četla jsem o knize na Milošově starém blogu již v době, kdy o ní psal a tak me zajímalo, jestli do ní opravdu některé věci zakomponoval a samozřejmě jsem se těšila na knihu svého oblíbeného autora.
Stručně řečeno: Urban opět nezklamal
Hlavním hrdinou románu je Gregor Marty, který jen tak náhodou v lese objevil neznámý hřib. Svůj úlovek doma ochutnal a cítil se po něm velice zvláštně a tak se vydal do houbažské poradky k profesoru Smolkovi, který mu s houbou zmizel.
Ukáže se, že houba je drogou a že si její pomocí můžete vylepšit svůj vzhled. Zde nastává hon za krásou a dokonalostí . Krásní nechtejí být jen obyčejní lidé, ael i politici, kteří zatouží před volbami vypadat co nejlépe a úspěšného hledače houby Gregora unesou i prezidentovi muži. Od prezidenta jej unesou ministrovi muži...... všichni jsou posedlí houbou, všichni jsou posedlí touhou dobře vypadat a všichni jsou posedlí touhou po moci...
Kniha je velice napínavá a já ji přečetla takřka jedním dechem.
Miloši, děkuji za pěknou knížku. Již se těším na další.
Krátký úryvek z knihy:
Na okamžik mě napadlo, abych se otočil a nejkratší cestou utekl z lesa pryč a nikdy se sem nevrátil a pokusil se na Paquinův hřib zapomenout.
Potom jsem vykročil onomu kolosálnímu úlovku vstříc a svlékl si větrovku. Už dříve mi posloužila jako náhradní houbařská taška a častým praním byla poničená.
Tentokrát jsem byl připraven obětovat ji úplně.
Delší úryvek najdete zde:
Zde naleznete rozhovor s Milošem Urbanem: