close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Srpen 2010

Jak na golf

14. srpna 2010 v 0:51 | Čarodějka |  Deník
Golf SBG - na týčku
Jak na golf se už sebe ptám od doby, co jsem si udělala zelenou kartu. Jediné, na co jsem přišla je, že musím trénovat a trénovat a trénovat. Jenže jsem asi pořád trénovala málo a tak mé výkonu na golfovém hřišti neopovídají tomu, co bych si sama přála.

Letošní seonu jsem zahájila tím, že mi manžel koupil k narozeninám nový driver Big Berthu, do které jsem se již vloni zamilovala. Věřte nebo ne, ale míček s ní odpálím dvakrát déle než s tou holí, co jsem hrála předtím. Také jsem nabyla dojmu, že by to chtěla nové hole a tak jsem si koupila na začátku sezony Pro Staff sadu od Wilson. Napřed se mi hole zdály hodně tvrdé, ale teď si je nemohu vynachválit.

Ve středu jsme se konečně zase dostali na golf, ale první devítka byla strašná. Vůbec jsem se nemohla trefit do míčku, jak bych chtěla. Když jsme se rozhodovali, jestli půjdeme ještě druhou devítku, potkali jsme jednu kamarádku, která si teprve před měsícem udělala zelenou kartu. Asi jsem se nechtěla shodit, a konečně jsem začala hrát slušně. Tedy lépe, než tu první devítku:-)

Takže jestli chcete poradit jak na golf, tak vám neporadím. Jediné co vím je, že učený z nebe nespadl. Takže dál trénuju.

S CArinou na golfu

Andrea Golf SBG 2

Norsko - cestopis na pokračování - Oslo

9. srpna 2010 v 18:16 | Čarodějka |  Cestování
Zámek v Oslu - zahrada
Z Lillehammeru jsme pokračovali důlu na jih. Naší další zastávkou bylo hlavní město Oslo, které bylo založeno zhruba roku 1048 nl králem Haraldem Hådrådem a roku 1299 se stalo hlavním městem. Oslo roku 1624 vyhořelo a hlavní město se přestěhovalo na západ od Osla a neslo jméno Christiania. Předměstí tehdejší Christianie si uchovalo svůj původní název Oslo a roku 1925 se Christianie a Oslo spojili a od té doby nesou společné jméno Oslo.

Norské hlavní město se nachází na jihu Norska u Oslo fordu, ve kterém se můžete vykoupat. Voda zde není tak chladná. Vyzkoušela jsem i slanost vody, která je velmi nízká s porovnáním slanosti mořské vody. Před naší cestou do Norska jsem si našla kontaktní adresu na Fjordcamp, kde jsme chtěli přenocovat. Původní plán byl 2 noci. Do campu jsme dojeli až po půlnoci a stan nám povolili postavit u vjezdu do campu. Po tmě jsme poprvé zkoušeli postavit náš stan, který měl být údajně pro 3 lidi. Jeho velikost však tomu neodpovídala. Fjord camp leží přímo u hlavní silnice v městské části zvané Oppegård. Celou noc jsem měla pocit, že ležím s hlavou přímo na silnici. Nejen, že jsem se vůbec nevyspali, ale toalety a sprchy byly značně špinavé. Pokud se rozhodnete stanovat v Oslu nebo jeho okolí, tak se tomuto campu raději vyhněte. Zaplatili sjem sice jen 170 norských korun za nás oba a stan, ale byla to hrůza. Lepší je najít si camp dále od Osla.

Přes silnici se nachází fjord Oslo, kde jsem se vykoupala. Voda byla přájemně studená i čistá. Na malinké pláži, která tu je najdete i sprchu, kterou ze sebe můžete spláchnout slanou vodu. Nejsou tu však žádné převlíkárny. Najdete zde pouze jednu toaletu, jejíž návštěvu nedoporučuji.
Takže já jsem si zkoušela obléct spodní prádlo v autě přímo na frekventovaném parkovišti. Připadala jsem si tak trochu jako Mr. Bean, s tím rozdílem, že kolemjdoucí nebyli slepí. Ale nějak jsem to zvládla a policie mě zatknout nepřišla.

Po mé koupeli ve fjordu začalo hodně pršet a tak jsem navštívíli pouze královský záměk, který se v norštině nazývá Kongelige Slott a byl stavěn pro krále Karla III Johana, který je ve Švédsku znám jako Karl XIV Johan. Stavba byla započata roku 1824, ale zámek byl hotov až roku 1849 za vlády Oscara I. Původně však sloužil ne jako královské sídlo, nýbrž jako hotel pro královské návštěvy a jednou z nich byl i princ Charles, který přijel navštívit norskou královskou rodinu. Dnes je zámek královským sídlem a bydlí zde král i s královnou. Prohlídky pro veřejnost tu nemají dlouhou tradici a nenajdete tu ani žádnou pokladnu uvnitř zámku. Před zámkem stojí malinký stan, kde vám prodají vstupenku 5 minut před prohlídkou podle toho, kolik lidí si objednalo vstupenku přes internet. Může se vám i stát, že bude plno a tak budete čekat na další prohlídku. Na zámku mají prohlídky v norštině a v angličtině. My jsme byli na prohlídce v norštině a já musím průvodkyni pochválit za zajímavý a velmi srozumitelný výklad. Pokud se budete nacházet v Oslu, tak rozhodně návštěvu zámku doporučuji. Najdete zde i vystavený královský porcelán, který se stále používá při oficiálních královských večeřích. Zámek najdete na ulici Henrika Ibsena a je obklopen pěkným zámeckým parkem. Vstupenka na zámek vás bude stát 80 norských korun a prohlídka s výkladem trvá asi jednu hodinu.

Kousek od zámku můžete navštívit pevnost Åkerhus či Národní muzeum. Nachází se zde i budova, kde se každý rok uděluje Nobelova cena za mír.

My jsme se pro velký déšť vydali dolů k pobřeží a na západ do Kristiansandu. Ale o tom bude můj další příspěvek.

Oslo - královský zámek