Miloš Urban a jeho knihy

11. října 2009 v 23:30 | Čarodějka |  KNIHY

Jistě jste si všimli rubriky "knihy" na mém bloggu. Tak můj první příspěvek do této rubriky bude o autorovi Miloši Urbanovi (* 1967). Až na dvě knížky jsem od něj přečetla vše. Pokud jste od tohoto současného českého autora ještě nic nečetli, tak začněte. Jeho styl psaní je úžasný. Jedinou nevýhodou jeho knih je, že je člověk zabrán do děje hned přečte.

Za novelu Hastrman dostal Miloš Urban v roce 2000 ocenění české litery.

Mě zatím z těch jeho knih nejvíce zaujaly knihy Sedmikostelí a Santiniho jazyk. Jsou to detektivky, kde kostelelní prostředí sehraje velkou roli.

V románu Sedmikostelí se nacházíme v Praze. Je to takový existenciální horor. Vrah je zde proti barokní výzdobě gotických kostelů, proto se uchýlí k vraždě těch, co kostelům svými nápady a schválením projektu ublížili.

Miloš Urban zde úžasně popisuje Prahu, kde jsem bydlela a čtením jeho knih mám pocit, že sama kráčím Prahou. Fascinuje mě jeho znalost historie a knížku jsem přečetla takřka jedním dechem.

V Santiniho jazyce se dostaneme do různých koutů naši vlasti. Jedním z nich je Žďár nad Sázavou, kde se nachází úžasný klášter Zelená hora. Je dokonce zalistován v seznamu památek UNESCO. Klášter je postaven do tvaru hvězdice. Kniha se jmenuje Santiniho jazyk, protože vraždy se zde dějí v kostelích, které byly vystavěny architektem Santinim.

Tady je anotace knihy:


Martin Urann je zaměstnancem reklamky, kterému docházejí nápady, a tak mu hrozí propuštění. Dostane však ještě jednu šanci, úkol, do něhož se nikomu jinému nechce a nikdo nevěří v jeho splnitelnost. Martin Urann musí vymyslet slogan, který by platil pro všechny lidi a všechny situace a mohl by prodat jakékoli zboží. Ve svém zoufalství se hrdina chytne toho, co mu jako první přijde do cesty. Je to dívka, jež čte v metru knihu o světcích, hvězdách a kostelech. Odpověď je možná právě v této knize a inkoustem může být krev.


Lord Mord je jeho poslední kniha. Je to kniha o mladém šlechtici, který dává přednost zábavě s pochybnými ženami než smysluplné práci. Přijede za ním jeho šlechtický bratranec a najednou se začnou nacházet ve staré Praze těla mrtvých prostitutek. Kniha je lehce ponurá a má zajímavý a nečekaný konec.

Tady je ukázka z Lorda Morda:
Dýmka nechtěla hořet, tak jsem ji zase schoval. "Co o tom děvčeti víš?"
"Prej je jako obrázek a bordelmámy se o ni budou prát."
"A jméno?"
"Ten kašlavej strejc, co ji přivez, se jmenuje Karafiát. Tam, odkud přitáh, mu prej spálili barák, nemaj tam rádi Židy."
"Podívejme se."
"Přišly s ním i nějaký ženský, vošklivý rašple, ale nepatřily k němu. Patří k němu ta holčička, co ji měl pod tou plachtou. Prej ji nutí, aby si schovávala ksicht šátkem, ale mamá ji viděla včera na trhu. Hele, Adi, ne abys jí prozradil, že ti to říkám. Ona nechce, aby ses k ní dostal. Měla by utrum."
"Nejsem blázen."
"Mamá za ni nabídla nějakou sumu, prej slušnou, a stařík na ni vzal hůl."
Zasmáli jsme se. "Dobře jí tak."

Všechny jeho knížky můžu vřele doporučit a budu ráda, když mi sami napíšete, jak se vám libily. A jestli je někdo, kdo četl Hastrmana, tak sem taky písněte.

Jinak se můžete podívat na webovky Miloše Urbana:
http://www.milos-urban.cz/

Postupně budu psát o knihách, které jsem četla v nedávnu nebo čtu teď. Bohužel ne všechny vyšly v Čechách a tak je mohu doporučit jen těm, co umí anglicky. Ale o tom až příště.
Některé knihy budou i o tarotu a numerologii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama